W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Spektakl „W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie” na deskach Muzeum Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (ul. Freta 16) zaprasza na monodram „W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”, na podstawie sztuki Artura Pałygi, w reżyserii Edyty Łukaszewskiej.

Przedstawienia odbędą się 28, 29 września o godz. 19.00 oraz 30 września o godz. 13.00 i 19.00. Godzinę wcześniej zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem wprowadzające do sztuki. Poniedziałkowe spektakle oraz oprowadzania odbędą się z audiodeskrypcją dla osób z niepełnosprawnością wzrokową.

Życie noblistki

Sztuka opowiada o życiu noblistki, jej lękach, pasjach i życiowych rolach. Ukazuje różne oblicza Marii Skłodowskiej-Curie: poznajemy oczywiście wybitną chemiczkę, „Marięczarownicę”, która miesza każdego dnia w wielkim kotle, by uzyskać rad; jest „Maria spełniona” – żona Piotra i matka dwóch córek. Widzimy także „Marię uwolnioną” schorowaną kobietę u schyłku życia. Monodram ma formę listów pisanych przez osiemnastoletnią Manię Skłodowską do Marii, będącej już w podeszłym wieku.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Spektakl został zakwalifikowany do tegorocznego przeglądu monodramów 7. Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu – Debiuty „Strzała Północy 2019”. W postać noblistki wcieliła się Walentyna Sizonenko – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Jekaterynburgu w Rosji. Karierę aktorską rozpoczęła w Teatrze Kolady. Współpracowała z teatralną platformą Jelcyn Centrum i Teatrem Polskim. Jako stypendystka programu Narodowego Centrum Kultury „Gaude Polonia” odbyła staż pod opieką Andrzeja Seweryna. Jej pasją oprócz aktorstwa jest malarstwo – ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych im. I. Szadra, a swoje prace prezentowała na wystawach w Cannes i Jakaterynburgu.

Reżyseria

Reżyserii spektaklu podjęła się Edyta Łukaszewska, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Od kilkunastu lat związana jest z Teatrem Nowym w Poznaniu. Laureatka wielu nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu Agaty Dudy-Gracz „Będzie Pani zadowolona…”.

Monodram Edyty Łukaszewskiej „Porno” został wyróżniony na Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Węgierskiej DESZKA. Aktorka, jak sama przyznaje, jest zakochana w mądrości, delikatności, emocjonalności i odwadze Marii Skłodowskiej-Curie.
Reżyserem oświetlenia przedstawienia jest Dariusz Zabiegałowski, na stałe związany ze STUDIO teatrgalerią.

Autor dramatu

Autorem dramatu „W promieniach. Nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie” jest Artur Pałyga – scenarzysta, dramaturg, pisarz, poeta, dziennikarz i pedagog. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Studium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej ze specjalizacją wychowanie muzyczne. Na stałe związany jest z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Autor kilkudziesięciu scenariuszy i sztuk teatralnych. Jego
utwory przetłumaczono na wiele języków. Za dramat „W sercu słońca gromadzi się popiół” otrzymał Gdyńską Nagrodę Dramatyczną (2013). Przedstawienia na podstawie tekstów Artura Pałygi dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@Port w Gdyni (2008, 2009).
W 2015 roku Aneta Groszczyńska zrealizowała spektakl telewizyjny w oparciu o jego dramat „Żyd”. Artur Pałyga prowadzi zajęcia literackie dla osób z niepełnosprawnościami w Stowarzyszeniu Teatr Grodzki. Organizuje także Szkołę Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim.
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie jest instytucją kultury m.st. Warszawy, której misją jest upamiętnianie noblistki poprzez upowszechnianie wiedzy o jej życiu, działalności naukowej i dokonaniach. Mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy, miejscu narodzin uczonej.

Ekspozycja stała

Ekspozycję stałą stanowi zbiór notatek i listów Marii Skłodowskiej-Curie, a także fotografii, dokumentów i rzeczy osobistych noblistki. Wśród eksponatów znajdują się rzeźby autorstwa znanych polskich artystów, jak m.in. Ludwika Nitschowa, Zofia Wolska i Alfons Karny. Fragment wystawy zaaranżowano jako laboratorium paryskie Państwa Curie, w którym prezentowane są przyrządy pomiarowe, zaprojektowane przez Piotra Curie. Muzeum gromadzi zbiory, organizuje wystawy czasowe, wykłady i spotkania autorskie a także wydarzenia artystyczne. Prowadzi ponadto działalność wydawniczą, sprzedaż książek oraz pamiątek związanych z Marią. Patronuje przedsięwzięciom poświęconym
uczonej, jak również innym kobietom w nauce i kulturze.

Plakat

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Wstęp na spektakl w ramach specjalnego biletu do Muzeum (11 zł).
Przedstawienie dla osób powyżej 16. roku życia.
Rezerwacje: A.michnikowska@mmsc.waw.pl