Pod sennym szerszeniem

Opublikowano
plakat-Pod-sennym-szerszeniem

„Pod sennym szerszeniem” – premiera w Klubie Komediowym

Najnowsza produkcja Klubu Komediowego autorstwa Michała Sufina – „Pod sennym szerszeniem” – to połączenie eko-horroru, kina gore i musicalu, którego fabuła dotyczy serii tajemniczych zaginięć w agroturystycznej leśniczówce w pobliżu zmyślonej miejscowości Zagińce. Na deskach Klubu zadebiutują m.in. Hanna Konarowska i Angelika Kurowska. Premierowe pokazy już 23, 24 i 30 października.

Tekst: Michał Sufin
Reżyseria: Aneta Groszyńska i Michał Sufin
Muzyka: Radek Łukasiewicz (Pustki, Bisz/Radex)
Scenografia: Michał Jońca

Obsada:
Hanna Konarowska – Zuzanna Podściulska, aktorka zbyt dramatyczna
Angelika Kurowska – Sylwia Rerum, lajfstajlerka fauny i flory
Weronika Nockowska – Agata Krzewska, szatyna z Szczuczyna, przyszła CEO
Grzegorz Kwiecień – Persefal Kortland, wysłannik wydziału leśnej indagacji
Mateusz Lewandowski – prof. Szychta-Fiszkę, merkantolog porównawczy
Kacper Matula – Maks Oreiro, najseksowniejszy informatyk na rynku, geniusz programowania
Bartosz Młynarski – Adam, szalony grzybiarz

PASTISZ Z DRESZCZYKIEM

„Pod sennym szerszeniem” to historia kilkunastu godzin w hostelu mieszczącym się w dawnej leśniczówce łowieckiej. Czym (po serii „Fabularnych przewodników po” oraz po „Hotelu Asteroid. Space operze w trzech scenach”) zaskoczy widzów kolejny spektakl teatralny wyprodukowany przez Klub Komediowy?

W odróżnieniu od „Fabularnego przewodnika po”, spektakl „Pod sennym szerszeniem” jest pastiszem gatunkowym. To historia bawiąca się kliszami. Formuła kryminału z gatunku whodunit (z klimatu „Dziesięciu Murzynków” Agaty Christie czy Kolombo) w połączeniu z założeniem o braku jasnej odpowiedzi, jaka zbrodnia została popełniona, jest scenicznym sposobem skorzystania z napięć, jakie wynikają z relacji między tym, co miejskie, a tym, co przyrodnicze. Spektakl ten jest zatem zabawą z formą kryminału zbitego z absurdalnymi postaciami i szalonym założeniem. Nie mniej niedorzeczna okaże się odpowiedź na pytanie: kto jest winny?

O EKOLOGII NIE WPROST

Spektakl – choć nie wprost – nawiązuje do tematu ekologii, choćby przez dobór miejsca akcji (leśniczówka) oraz postaci Sylwii Rerum, lajfstajlerki fauny i flory, czy Persefala Kortlanda, wysłannika wydziału leśnej indagacji (granych przez Angelikę Kurowską i Grzegorza Kwietnia). Autor sztuki nie prowadzi jednak rozważań na temat sporu między ekologami i leśnikami, a korzysta z napięcia wokół konfrontacji leśnej, jaka się teraz odbywa. — Dla celów o wiele mniej poważnych, a jednocześnie w pewnym sensie poważniejszych, ponieważ wykraczających poza kontekst doraźnej sytuacji — dopowiada Michał Sufin.

NOWE OSOBY W OBSADZIE

Przy nowej produkcji autor tekstu Michał Sufin ponownie spotkał się z reżyserką Anetą Groszyńską, muzykiem Radkiem Łukasiewiczem oraz grafikiem i scenografem Michałem Jońcą. — To osoby, które mistrzowsko bawią się tym, co poważne i niepoważne w naszych spektaklach. Oscylują na granicy pastiszu, który nie jest parodią, a jego precyzja stanowi o wartości samej w sobie — mówi Michał Sufin, i dodaje: — Aneta Groszyńska szuka w swoim języku sposobu, jak poprzez komedię wyrażać się w ważnych sprawach. Niekiedy rzeczy ważne lepiej mówić w sposób niepoważny. To nam najbardziej odpowiada. Radek Łukasiewicz (znany m.in. z zespołów Pustki i Bisz/Radex) zaprezentuje swoją mroczniejszą, bardziej elektroniczną stronę. Z kolei Michał Jońca (razem z reżyserem światła Filipem Kabulskim) bawić się będą „Kobrą” jako gatunkiem zarówno ramotowatym, jak i emocjonującym.

Za to na scenie zobaczymy osoby debiutujące na deskach Klubu. Do aktorów znanych z poprzednich odcinków „Fabularnego przewodnika po” czy „Hotelu Asteroid” dołączają Angelika Kurowska, Hanna Konarowska, Kacper Matula oraz improwizator Bartosz Młynarski. — Bardzo cieszymy się na nowości obsadowe. Wraz z rozrastającym się repertuarem Klubu Komediowego, chcemy rozbudowywać i zespół. Staramy się też szukać nowych narzędzi wyrazu dla sceny piwnicznej. Zabawa formą, bezpośredniość i szaleństwo, w którym jest metoda – mogą wyrażać się w improwizacji, jak i w utworach pisanych. — wyjaśnia Michał Sufin. Dołączenie do obsady improwizatora Bartka Młynarskiego jest sposobem na skonfrontowanie dwóch form typowych dla Klubu, i zbicie ich w jednym spektaklu. — W Klubie Komediowym szukamy jakości teatralnej improwizacji oraz improwizowanej energii pisanych spektakli teatralno-kabaretowych. W tym punkcie chcemy też oba te żywioły zbić ze sobą — dodaje Sufin.

Premierowe spektakle „Pod sennym szerszeniem”:
23, 24 października oraz 30 października (premiera prasowa)

„Pod sennym szerszeniem”

 

Najbliższe spektakle:

23 października, g. 20 (premiera)
24 października, g. 20 (premiera)
30 października, g. 20 (premiera prasowa)
1 listopada, g. 19