Syrena herbem twym zwodnicza / Rzecz o Wolności

hoteloko

„Syrena herbem twym zwodnicza / RZECZ O WOLNOŚCI”
Inspiracja C.K. Norwid
performance

Cztery grupy młodzieży z różnych środowisk z warszawskich szkół i placówek wychowawczych spotykały się oddzielnie podczas warsztatów teatru fizycznego, warsztatów tanecznych, wideo i performance. 

Cyprian Kamil Norwid

Punktem wyjścia był poemat Cypriana Kamila Norwida pt. „RZECZ O WOLNOŚCI SŁOWA” potraktowany jako inspiracja do własnych poszukiwań na temat wolności oraz wiersz pt. „Dedykacja”, w którym Norwid pisał:

„Syrena herbem twym zwodnicza,
Lecz ja zmierzyłem oceany,
A pamiętałem cię z oblicza,
Jak ty samotny — zapomniany..”

Stąd zaczerpnięty został tytuł projektu. Syrena, która jest w herbie Warszawy, ma postać istoty niejednoznacznej: z jednej strony trzyma miecz i tarczę, jest gotowa do walki i obrony swoich wartości, z drugiej strony symbolizuje zwodniczą postać mitologiczną, która może człowieka poprowadzić na manowce. Podobnie jest z wolnością. Ukierunkowana na właściwe tory, może przerodzić się w ten rodzaj energii, która zamiast niszczyć, może tworzyć.

Koncepcja i dramaturgia: Agata Życzkowska
Współpraca: Magdalena Przybysz/Dawid Żakowski
Wykonanie: Teatr HOTELOKO i młodzież z warszawskich szkół
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Partnerzy: Centrum Promocji Kultury i Prom Kultury Saska Kępa

Patronat: teatr dla was
Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2 // 7.06.2016 godz. 18:00
PROM KULTURY Saska Kępa, ul. Brukselska 23 // 9.06.2016 / godz. 18:00
WSTĘP WOLNY

Tematyka warsztatów oscylowała wokół pojęć: korzenie, społeczność, przynależność do określonej grupy, swoboda wypowiedzi własnych poglądów. W finale wszystkie grupy młodzieży spotykają się w jednej przestrzeni i budują wspólny świat, w którym najważniejszą wartością jest WOLNOŚĆ.

W projekcie biorą udział uczniowie z VII LO im. Juliusza Słowackiego, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „KĄT”, Gimnazjum nr 22 im. Gen. P. Szembeka, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 4, Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Nowaka-Jeziorańskiego STO

 

Trailer:

Teatr HOTELOKO powstał z inicjatywy aktorki, reżyserki, performerki i producentki Agaty Życzkowskiej. Realizuje artystyczne, edukacyjne i społeczne projekty na pograniczu tańca, teatru i performance łącząc te dziedziny sztuki. Nazwa jest związana z ideą:
JESTEŚMY TAM, GDZIE JEST DOBRY FLOW.
www.facebook.com/TeatrHOTELOKO