Król Lear – King Lear
Przekład STANISŁAW BARAŃCZAK
Reżyseria JACQUES LASSALLE
Scenografia i kostiumy DOROTA KOŁODYŃSKA
Muzyka MIROSŁAW JASTRZĘBSKI
Reżyser światła MIROSŁAW POZNAŃSKI
Projekcje MIKOŁAJ MOLENDA
Współpraca scenograficzna ARKADIUSZ CHRUSTOWSKI
Asystent reżysera ANNA SKURATOWICZ
Układ walk PRZEMYSŁAW WYSZYŃSKI
Obsada:
KRÓL LEAR – Andrzej Seweryn
GONERYLA – Marta Kurzak
REGANA – Anna Cieślak
KORDELIA – Lidia Sadowa/Afrodyta Weselak
KRÓL FRANCJI – Maksymilian Rogacki
KSIĄŻĘ BURGUNDII – Piotr Bajtlik
KSIĄŻĘ KORNWALII – Marcin Kwaśny
KSIĄŻĘ SZKOCJI – Tomasz Błasiak
HRABIA GLOUCESTER – Jerzy Schejbal
EDGAR – Krystian Modzelewski
EDMUND – Krzysztof Kwiatkowski/Tomasz Brzostek
HRABIA KENT – Piotr Cyrwus
OSWALD – Szymon Kuśmider
BŁAZEN – Jarosław Gajewski
STARZEC- Krzysztof Kumor
LEKARZ – Antoni Ostrouch
RYCERZ – Adam Biedrzycki
KAPITAN, PIERWSZY SŁUGA KSIĘCIA KORNWALII – Marcin Jędrzejewski
DRUGI SŁUGA KSIĘCIA KORNWALII – Przemysław Wyszyński
TRZECI SŁUGA KSIĘCIA KORNWALII – Dominik Łoś
PIERWSZY TOWARZYSZ KRÓLA – Henryk Łapiński/Tadeusz Wojtych
DRUGI TOWARZYSZ KRÓLA – Stefan Szmidt
DRUGI POSŁANIEC – Wojciech Czerwiński
ŻOŁNIERZ/STRAŻNIK – Sławomir Głazek
ŻOŁNIERZ/ASYSTENT LEKARZA – Fabian Kocięcki
Statyści : Ireneusz Blanc, Marcin Różycki, Jacek Stefaniak, Marek Szadkowski, Marek Wilkowski, Paweł Witkowski.
Jedna z najwybitniejszych tragedii Williama Szekspira na scenie Teatru Polskiego. Reżyseruje legenda europejskiej reżyserii teatralnej – Jacques Lassalle. W roli głównej Andrzej Seweryn.
Więcej
Historia inscenizacji
Datowane na lata 1603-1606 dzieło Williama Szekspira uchodzi za jeden z najwybitniejszych tekstów dramatycznych w historii. „Król Lear” oparty jest na mitycznej postaci Llyra – króla Bretanii, którego los utrwalono w kulturze w postaci licznych celtyckich podań. „Król Lear” doczekał się niezliczonej ilości realizacji i adaptacji teatralnych. Jedna z najbardziej znanych inscenizacji tego tekstu w minionym wieku była dziełem Petera Brooka, słynna z zapisu filmowego, przygotowanego przez reżysera. „Król Lear” był też podstawą literacką jednego z najwybitniejszych filmów w historii kina – filmu „Ran” w reżyserii Akiry Kurosawy.
Dramat Szekspira
Dramat Szekspira to bolesna analiza kruchej istoty ludzkiej godności, zagubionej w świecie bez Boga, gdzie granice między wywyższeniem a upadkiem, rozsądkiem a szaleństwem, porządkiem a chaosem ustalają tylko niedoskonali ludzie. Lear – dotąd potężny władca – zrzekając się korony rezygnuje z poczucia bezpieczeństwa jakie dawał mu urząd. Nagle zmuszony jest mierzyć się ze sobą i światem jako zwykły człowiek.
Król Lear w polskim teatrze
W polskim teatrze tekst Szekspira przeżywa renesans zainteresowania wśród reżyserów. W ostatnich latach, na motywach „Króla Leara” swoje spektakle przygotowywali m.in. Piotr Cieplak, Grzegorz Bral i Krzysztof Warlikowski. Teatr Polski w Warszawie rozpoczął powojenną recepcję „Króla Leara” – w 1962 roku na deskach naszej sceny odbyła się pierwsza inscenizacja tej tragedii po zakończeniu drugiej wojny światowej. W spektaklu reżyserowanym przez Zygmunta Hübnera rolę tytułową zagrał Jan Kreczmar.
Reżyser Jacques Lassalle
Jacques Lassalle (ur. 1936) – Aktor, reżyser teatralny i operowy, dramatopisarz.
W młodości związany ze Studio-Théâtre de Vitry. Dyrektor Théâtre National w Strasburgu w latach 1983-1990. Autor licznych inscenizac ji w Comédie-Française, w której pełnił funkcję generalnego administratora w latach 1990-1993. W Polsce reżyserował klasykę dramatu europejskiego („Tartuffe albo szalbierz”, „Umowa, czyli łajdak ukarany”, „Lorenzaccio”) na scenie Teatru Narodowego. Inscenizował teksty m.in. Moliera, Szekspira, Ibsena, Marivaux, Goldoniego, Labiche’a. Na scenie Teatru Polskiego wyreżyserował spektakl „Szkoła żon” z Anną Cieślak, Andrzejem Sewerynem i Olgierdem Łukaszewiczem w rolach głównych.
Plakat teatralny
