Jewrope Polski Teatr Tańca

Polski Teatr Tańca - Spektakl Jewrope

Polski Teatr Tańca „Jewrope”

Teatr Powszechny w Warszawie

15.11.2015r. godz. 19:00
Koprodukcja Polskiego Teatru Tańca z kolektywem bodytalk

choreografia: Yoshiko Waki

dramaturgia i produkcja: Rolf Baumgart

muzyka: Damian Pielka

scenografia i kostiumy: Petra Korink

światła: Thomas Achtner

występują: Urszula Bernat–Jałocha, Charlie Fouchier, Mack Kubicki, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Bartłomiej Raźnikiewicz, Paulina Wycichowska, Krzysztof Raczkowski, Sylvana Seddig.

Prapremiera niemiecka: 18 i 19 października 2014, TanzFaktur Köln, Kolonia.

Premiera polska: 18 i 19 grudnia 2014, Centrum Kultury ZAMEK, Poznań.

Spektakl „Jewrope” powstał w koprodukcji Polskiego Teatru Tańca z niemieckim zespołem „bodytalk”, którego tancerze i dyrektor, japońska artystka, Yoshiko Waki, wywodzą się ze słynnego Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika.

Więcej o spektaklu

W „Jewrope” odnajdziemy ślady brutalistycznej kresnikowskiej estetyki, która ongiś zburzyła spokój niemieckich salonów i została uznana, obok teatru Piny Bausch za najbardziej ożywczy prąd w teatrze tańca.

Twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu zadają sobie pytanie: co się dzieje kiedy taniec zderza się z rzeczywistością? Tropy narracyjne wskazane przez autorów, dotyczą Holokaustu i pokazują jak wiele mamy jeszcze do zrobienia aby refleksja na ten temat zadomowiła się w naszej świadomości. „Jewrope” to spektakl, który budzi wielkie, niekiedy skrajne emocje, wywołuje bunt i łzy, prowadzi do dyskusji, pokazuje teatr tańca w nowej przestrzeni tematycznej, stwarzając ogromne pole dla indywidualności międzynarodowej grupy wykonawców.

Prapremiera spektaklu „Jewrope” odbyła się 18 października w Kolonii i była szeroko komentowana. „Czy zastrzeliłbyś dwie pandy, aby uratować jednego Żyda?“ , pytają aktorzy wybranych widzów . Pytani szybko udzielają pozytywnej odpowiedzi… Zespół artystyczny nie zatrzymuje się na półmetku, tancerze i muzycy docierają do granic i może nawet kawałek dalej. Nowa produkcja „Jewrope“, która powstała we współpracy z Polskim Teatrem Tańca z Poznania, nie stanowi wyjątku, pokazuje taniec na granicy bólu” pisał niemiecki recenzent Thomas Linden, który podkreśla, że spektakl Bodytalk i Polskiego Teatru Tańca jest wydarzeniem, które trudno z czymkolwiek porównać na niemieckiej wolnej scenie teatralnej.

Zapraszamy!

Jewrope-Polski-Teatr-Tańca
Spektakl Jewrope powstał w koprodukcji Polskiego Teatru Tańca z niemieckim zespołem „bodytalk”. Do zobaczenia w Teatrze Powszechnym w Warszawie 15.11.2015 godzina 19.00

jewrope_polski_teatr_tanca