Burza i Nick

STK Theatre Concept to grupa artystów związanych z teatrem, tańcem, nowym cyrkiem i sztuką multimediów. Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) - Warszawa

Czeski teatr STK Theatre Concept po raz pierwszy w Warszawie

18 i 19.10: Spektakle „BURZA“ i „NICK“
Narodowy Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5, wstęp wolny

Październikowe spektakle „Burza“ i „Nick“ w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA) to pierwsza okazja, aby w Warszawie obejrzeć spektakle najważniejszych twórców młodego pokolenia czeskiego teatru – tworzących kolektyw STK Theatre Concept.

18.10, niedziela, 13:30 oraz 16:00 BURZA (Bouře / The Tempest)
Reżyseria: SKUTR – Martin Kukučka & Lukáš Trpišovský (Czechy)
Scenografia: Adriana Černá (Czechy), muzyka: Petr Kalab (Czechy)
Obsada: Csongor Kassai (Słowacja/Węgry), Željko Maksimović (Serbia), Przemysław Kosiński (Polska), Dawid Rafalski (Polska)

19.10, poniedziałek, 20:00 NICK
Reżyseria: Petra Tejnorová (Czechy)
Scenografia: Adriana Černá (Czechy), muzyka: Jiří Konvalinka (Czechy)
Obsada: Hana Vagnerová (Czechy), Michal Sieczkowski (Polska/Czechy), Jiří Konvalinka (Czechy)

STK Theatre Concept to grupa artystów związanych z teatrem, tańcem, nowym cyrkiem i sztuką multimediów. Założona przez reżyserski tandem SKUTR – Martina Kukučkę i Lukáša Trpišovskiego – skupia autorów łączących w swojej pracy taniec, ruch, akrobatykę i lalkarstwo oraz przykładających szczególną wagę do multimediów, roli światła i warstwy dźwiękowej.

W Warszawie odbędą się premierowe pokazy dwóch najnowszych prac STK Theatre Concept – „Burzy“ i „Nicka“.

W przypadku „Burzy“ luźną inspirację stanowi „Burza” Williama Szekspira, a także osobiste historie aktorów, z którymi reżyserzy przedstawienia stworzyli spektakl oparty na ruchu i twórczym wykorzystaniu najprostszych przedmiotów – krzeseł, stołów, lamp. Rekwizyty ożywają na scenie, nieustannie zmieniają swoje funkcje i znaczenia, przywołując wspomnienia, dzięki którym artyści budują wielopoziomową narrację.

Z kolei Petrę Tejnorovą, reżyserkę „Nicka“, interesują historie tak autentyczne, że nie chcemy w nie wierzyć, a także historie na tyle zmyślone, aż stają sie wiarygodne. Prawda czy fałsz? Właśnie o to chodzi. „Nick“ to sceniczny kalejdoskop oparty na prawdziwej historii zaginionego chłopca z Texasu, który cudem odnalazł się po niemal 4 latach. Spektakl łączy ze sobą formę filmową, teatralną i live performance.

Oba spektakle umożliwiły współpracę międzynarodowej grupie artystów z Czech, Polski, Węgier i Słowacji.
W obsadzie „Burzy“ znaleźli się polscy aktorzy – Przemysław Kosiński i Dawid Rafalski – związani z tandemem SKUTR od roku 2008, gdy współpracę z Czechami nawiązali poprzez Lubuski Teatr w Zielonej Górze.
W „Nicku” w jedną z głównych ról wciela się Michał Sieczkowski – czesko-polski aktor i reżyser, który od 1999 roku regularnie pracuje jako aktor w Czechach w teatrze (Teatr Narodowy w Pradze) i kinie (główne role m.in. w filmach „Lebensborn”, „O ztracené lásce”, „Hany”). W Polsce wyreżyserował między innymi spektakle „Sallinger”, „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia”.

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa
Spektakle z napisami w języku polskim
Wstęp wolny – na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w NInA w dniu spektakli
STK Theatre Concept: www.stkconcept.cz
Spektakle są częścią projektu „Czas / Zakrzywienia / Granice”, realizowanego przez Fundację Sztuki Arteria i dofinansowanego ze środków m.st. Warszawy oraz Funduszu Wyszehradzkiego