Studium Teatralne Zaprasza

Opublikowano
studium teatralne banner

Jesień w Studium Teatralnym

W sezonie jesiennym Studium Teatralne szykuje sporo wydarzeń w ramach obchodów swojego 20-lecia. Sezon otworzą październikowe pokazy spektaklu „Party: take (a)part”, w programie znajdą się również spotkania z cyklu „Historia jednego obrazu”, kolejne odsłony projektu „Sztuka polska” a także pokaz gościnny Teatru „Węgajty”. W listopadzie natomiast S/T zaprasza na premierę spektaklu „RAZ” w reżyserii i wykonaniu Akademii Ruchu.

Od 20 lat Studium Teatralne pracuje nad tym, jak oddać na scenie to, co często boi się z nas wyjść. Pędząca rzeczywistość zadaje prowokacyjne pytanie: czy możliwy jest jakikolwiek pożytek z naszego istnienia? Zespół S/T stara się stawić czoła tej rzeczywistości, podejmując w kolejnych spektaklach dyskusję na tematy zarówno społeczne, jak i metafizyczne. Studium Teatralne dedykuje rok 2015 pamięci zmarłego w 2014 Wojciecha Krukowskiego w geście wdzięczności za to, że przyczynił się do powstania zespołu.

Jesienny program S/T obejmuje m.in.:

1. Spektakl „Party: take (a)part”/ 2, 3, 4 października, g. 19:00

Reżyseria: Piotr Borowski / Tekst: Wiktor Uhlig / Muzyka: Sean Palmer / Kostiumy: Zofia Ufnalewska / Obsada: Gianna Benvenuto, Waldemar Chachólski, Magda Czarny, Danny Kearns, Rafał Kocemba
W spektaklu wokół stołu zgromadzą się przedstawiciele kilku pokoleń, żeby wspólnie wziąć udział w rodzinnym święcie. Jednak z czasem ich więzi ulegną rozpadowi, aż wreszcie rozczłonkowana zostanie osobowość każdego z osobna. W trakcie spotkania ujawnią się kolejne różnice, sięgające głębi ludzkiego usposobienia.

2. Historia jednego obrazu/ 11 października, g. 18:00
Pamięci Krukowskiego jest poświęcona także tegoroczna odsłona „Historii jednego obrazu”. Na cykl w 2015 roku złożą się spotkania artystów, performerów i animatorów kultury związanych z Wojciechem Krukowskim i Akademią Ruchu. Październikowe spotkanie poprowadzi Grzegorz Laszuk, reżyser teatralny, grafik, aktywista związany z grupą teatralną Komuna// Warszawa.

3. Słuchowisko „GOMBROWICZ UCHODŹCA” w ramach cyklu „Sztuka polska” cz. III/
17 października, g. 19:30

Kompozytor: Jacek Skrzypek/ Głos: Zuzanna Ziomecka/ Muzyka: Gre Badanie / Reżyser projektu: Sean Palmer

„Sztuka polska” prezentuje literaturę polską klasyczną i współczesną: bajki, legendy oraz poezję i prozę w wykonaniu wspaniałych gości ze świata teatru, muzyki i sztuk wizualnych w połączeniu z wokalnymi dźwiękoobrazami jedynego warszawskiego chóru eksperymentalnego – Gre Badanie. Efektem projektu są cztery realizowane na żywo słuchowiska (w poprzednich odsłonach wzięli udział Eryk Lubos i Aga Zaryan).

4. Spektakl „Wielogłos”/ Teatr „Węgajty”/ 23 października, g. 19:30

Reżyseria: Wacław Sobaszek/ Wykonawcy: Paulina Andruczyk, Iza Giczewska, Pamela Leończyk, Iwona Prusko, Wiktoria Rutkowska, Erdmute Sobaszek, Wacław Sobaszek, Barbara Szpunier, Sebastian Świąder, Paulina Miu Zielińska
„Wielogłos” zawiera cały szereg wątków, jednak wszystkie one ogniskują się wokół ważnych wydarzeń: od spalenia warszawskiej Tęczy do dramatycznych wydarzeń na Majdanie i rozpoczęcia wojny w Ukrainie. „Wielogłos” jest kolażem scen opracowanych w wyniku outsourcingu w przygranicznych obszarach Polski, podczas wypraw Innej Szkoły Teatralnej „Węgajt”.

5. Premiera spektaklu „RAZ”/ Akademia Ruchu/ 7-8 listopada, g. 19:00

Performerzy: Jolanta Krukowska, Janusz Bałdyga, Cezary Marczak, Zbigniew Olkiewicz, Krzysztof Żwirblis / Współpraca techniczna: Jan Pieniążek, Jarosław Żwirblis
Projekt RAZ jest kreacją grupową Akademii Ruchu, a zarazem hommage dla zmarłego w zeszłym roku lidera i założyciela grupy, Wojciecha Krukowskiego. Opiera się na jego notatkach dotyczących niezrealizowanych spektakli, które stanowią ideowy szkic akcji (zestawu akcji) pod tym samym tytułem.

Pełny program wydarzeń na www.studiumteatralne.pl
Rezerwacje biletów oraz wejściówek na wszystkie wydarzenia można dokonywać pod adresem: steatralne@gmail.com.

baner studium teatralne
Studium Teatralne
ul. Lubelska 30/32, Warszawa
e-mail: steatralne@gmail.com

Dwudziestolecie Studium Teatralnego

20 lat temu narodził się zespół, który krytyka wpisała w nurt teatru alternatywnego, echo kontrkultury. Grupa teatralna, która w swojej pracy twórczo odnosi się do największych dokonań polskiego teatru stworzonego przez Jerzego Grotowskiego czy też Juliusza Osterwę – obchodzi w 2015 roku 20-lecie swojego istnienia. Mocna ekspresja i ruch sceniczny na pograniczu tańca nowoczesnego to znaki rozpoznawcze teatru. Historie opowiadane przez Studium są teatralnym zapisem kondycji współczesnego człowieka. Zespół wiernie podąża drogą swojego artystycznego powołania i wciąż stawia nowe pytania o to, kim jest dziś artysta i jaką rolę pełni?
Studium Teatralne wielokrotnie występowało na festiwalach polskich i zagranicznych, m.in. we Włoszech, Brazylii, Wenezueli, Rosji, Niemczech, Francji, Mołdawii, Urugwaju, Argentynie, Kolumbii, USA, Szwecji czy na Białorusi.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu m.st. Warszawy. Patronat nad wydarzeniem objęli: TVP Kultura, Polskie Radio RDC, Gazeta Teatralna „Didaskalia”, E-teatr i Teatr dla Was.

Kontakt:
Studium Teatralne
ul. Lubelska 30/32, Warszawa
e-mail: steatralne@gmail.com
www.studiumteatralne.pl
www.facebook.com/steatralne