Dybuk

Opublikowano
2015 Dybuk_fot. Magda Hueckel (1) mat.pras.Teatru Żydowskiego-CKJ (1)

„DYBUK” Kleczewskiej w Żydowskim – 7-10 maja ostatnie pokazy!

Scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski
Dramaturgia: Łukasz Chotkowski
Muzyka: Stefan Węgłowski
Scenografia, video, światło: Wojciech Puś
Kostiumy: Konrad Parol
Asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski
Obsada: Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Genady Iskhakov, Magdalena Koleśnik (gościnnie), Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Piotr Stramowski (gościnnie), Barbara Szeliga, Dawid Szurmiej, Gołda Tencer, Ewa Tucholska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski.

W 1939 roku Warszawa była największym skupiskiem Żydów w Europie oraz ich drugim, po Nowym Jorku, skupiskiem na świecie. Getto warszawskie, w którym w 1941 roku uwięziono 450 tysięcy Żydów, zajmowało około 307 hektarów i pomimo niemal całkowitego unicestwienia trwale i dosłownie wtopiło się w tkankę miejską Warszawy. Musimy zawsze o nim pamiętać i ciągle o nim mówić. Musimy mówić o jego codzienności, kulturze, indywidualnych osobach, które tam mieszkały i umierały. To obowiązek nas, żyjących w miejscu, w którym dokonano masowej zagłady ludzkości.

Spektakl „Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas – żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.
UWAGA! Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.

Fotogaleria:

Dybuk---plakat-proj.-Joanna-Górska,-Jerzy-Skakun-HOMEWORK 2015-Dybuk_fot.-Magda-Hueckel-(1)-mat.pras.Teatru-Żydowskiego-CKJ-(1) 2015-Dybuk_fot.-Magda-Hueckel-(2)-mat.pras.Teatru-Żydowskiego-CKJ-(1) 2015-Dybuk_fot.-Magda-Hueckel-(3)-mat.pras.Teatru-Żydowskiego-CKJ-(1)

17 kwietnia w Teatrze Żydowskim odbyła się premiera „Dybuka” na podstawie Szymona An-skiego w reżyserii Mai Kleczewskiej. Spektakl został doceniony przez krytyków, a premiera została rozpoczęła oficjalne obchody 65-lecia Teatru Żydowskiego. Najbliższe pokazy „Dybuka”, już ostatnie w tym sezonie, odbędą się w dniach 7-10 maja.

„I ciągle widzę ich twarze,
ustawnie w oczy ich patrzę —
ich nie ma, — myślę i marzę,
widzę ich w duszy teatrze. […]”
S. Wyspiański

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/dybuk
Terminy w maju 2015 r.: 07.05. (czwartek) g. 19.00, 08.05. (piątek) g. 19.00, 09.05. (sobota) g. 19.00, 10.05. (niedziela) g. 18.00
Miejsce premiery: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16

Fotografia teatralna: