WYDARZENIE SPECJALNE NA OTWARCIE BIG BOOK FESTIVAL 2015:
„WIECZOREM. W POSZUKIWANIU JERZEGO PILCHA”
Multimedialny spektakl z muzyką na żywo inspirowany twórczością Jerzego Pilcha otworzy trzeci Big Book Festival. Premiera w piątek, 12 czerwca po zmroku. W plenerowej produkcji wystąpią Janusz Chabior i Łukasz Simlat.
WIECZOREM. W POSZUKIWANIU JERZEGO PILCHA
Występują: Janusz Chabior, Łukasz Simlat, Miłogost Reczek
Reżyseria: Krzysztof Czeczot
Scenariusz: Anna Król
Muzyka: Adam Walicki
Animacje: Natalia Krawczuk
Wideo: Łukasz Jaśniak, Paweł Jóźwicki
„Wieczorem. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha” to zaskakujące widowisko, w którym twórcy o pokolenie młodsi od autora, mówiąc własnym językiem zadają te same co pisarz pytania i oswajają podobne lęki. – Proza Pilcha ma w sobie brutalną poezję. To świat bez lukru, urzekający szczerością – mówi reżyser Krzysztof Czeczot. – Podejmujemy dialog z twórczością Pilcha. Nie interpretujemy jego prozy. Tworzymy coś nowego: dorzucamy własny nerw – łącząc prozę, dźwięk, film i muzykę graną na żywo.
Pomysłodawczyni spektaklu i autorka scenariusza Anna Król dodaje: – Stajemy po stronie czytelnika, sięgamy po cytaty z Jerzego Pilcha tak, jak sięga się po książkę – by obcować z nią po swojemu, by uczynić opowieść pisarza własną historią. Cytujemy wypowiedzi i rozmawiamy z pisarzem – to nie adaptacja – to nasza propozycja czytania Pilcha.
Premierowy spektakl rozegra się w plenerze, tuż po zmroku, na pofabrycznym dziedzińcu w samym centrum Warszawy, przy ulicy Hożej 51, nieopodal domu Jerzego Pilcha. W przeszklonym kontenerze symbolizującym intymny, choć narażony na ciągłe podglądanie świat twórcy literackiego pojawiają się aktorzy. Dialogi narratorów splotą się z cytatami prozy, wywiadów prasowych, a także improwizowaną muzyką, projekcjami wideo oraz fragmentami filmów wyświetlanymi na budynkach. W spektaklu pisarz toczy dialog ze swoimi bohaterami literackimi, a także ze swym publicznym wcieleniem.
Łukasz Simlat przyznaje, że najbardziej działa na niego biologiczność prozy Pilcha: – On o uzależnieniu od alkoholu pisze równie przejmująco, co o miłości – mówi aktor. Dla Janusza Chabiora obcowanie z tekstami Pilcha to jedna z największych przyjemności, porównywalna tylko ze spotkaniem z bliską kobietą: – Jest jak przyjaciel, który odwiedza mnie od czasu do czasu, żeby „pomękolić” o istnieniu.
Muzykę do spektaklu tworzy Adam Walicki, kompozytor łaczący delikatność i kameralność jazzu z elektroniką i mocniejszymi brzmieniami. Dla niego twórczość Pilcha to przede wszystkim rzecz o samotności i zmaganiu się z pisarza z samym sobą. Stąd kilkuosobowy skład instrumentalistów, skupienie i cisza równie ważna co dźwięki: – Szukam nieoczywistych muzycznych skojarzeń, dodaję do treści nowe konteksty, wydobywam ukryte znaczenia – mówi Walicki. – Gdy bierzemy na warsztat fragmenty opowiadania o spotkaniu z najpiękniejszą kobietą świata, słyszę rytm polowania.
W spektaklu pojawią się cytaty z najsłynniejszych książek Pilcha, jak „Pod Mocnym Aniołem” czy „Moje pierwsze samobójstwo”. – Decyzja, by zmierzyć się z pisarstwem Pilcha, to decyzja o zajrzeniu w głąb swych wątpliwości. Po co nam miłość? Dlaczego samotność bywa zbawienna? Czy literatura może uratować życie? Czy alkohol naprawdę daje zapomnienie? – mówi Anna Król. – Skłaniamy widzów do stawiania własnych pytań o granice oddziaływania tekstu, o intencje autora i prawo czytelnika do budowania intymnego świata i relacji z książką.
Jerzy Pilch to – po Sławomirze Mrożku i Jarosławie Iwaszkiewiczu – trzeci gigant polskiej literatury, którego twórczość w niezwykły sposób przybliża Big Book Festival. Wydarzeniami poprzednich edycji międzynarodowego festiwalu czytania były maratony literackie, podczas których z tekstami Mrożka i Iwaszkiewicza mierzyli się ludzie kultury, polityki i mediów, m.in.: Bogusław Linda, Robert Więckiewicz, Magdalena Cielecka, Piotr Adamczyk, Jakub Gierszał, Ryszard Kalisz i Jarosław Kuźniar. One także podejmowały dialog z przestrzenią miasta, odbywały się na Dworcu Centralnym i na schodach ruchomych przy Krakowskim Przedmieściu.
BIG BOOK FESTIVAL // DUŻY FESTIVAL CZYTANIA
12-14 czerwca 2015 // WARSZAWA
www.bigbookfestival.pl
Trzeci Big Book Festival odbywa się pod hasłem „Człowiek nie pies i czytać musi”. Trzy dni, 40 wydarzeń, tysiące czytelników. Gośćmi będą autorzy z Polski i kilkunastu krajów świata – od Indii po USA, m.in.: Zadie Smith, Swietłana Aleksijewicz, Lars Saabye Christensen, Hanif Kureishi, Sofi Oksanen, Władimir Sorokin, Sophie Hannah, Jeet Thayil, Tanja Dückers czy Herbjørg Wassmo. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne dla publiczności.
Big Book Festival jest wydarzeniem społecznym, realizowanym od 2013 roku przez Fundację „Kultura nie boli”. Angażuje autorów, wydawców, publiczność, instytucje publiczne i prywatne do współtworzenia ekscytujących wydarzeń; pokazuje nowe sposoby przeżywania i funkcjonowania literatury. Festiwal powstaje m.in. dzięki finansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy oraz zaangażowaniu kilkudziesięciu partnerów publicznych i prywatnych.
Więcej na: www.bigbookfestival.pl oraz www.facebook.com/bigbookfestival
PREMIERA:
PIĄTEK, 12/06/2015 // GODZ. 21.30
WARSZAWA / HOŻA 51 / DZIEDZINIEC
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA, OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: spotkania@big-book.pl
Partnerami wydarzenia są: Instytut Adama Mickiewicza oraz Wydawnictwo Świat Książki.