Opowiadanie brazylijskie

opowiadanie brazylijskie

Opowiadanie brazylijskie według Jarosława Iwaszkiewicza
prapremiera: 28 marca 2015

adaptacja i reżyseria: Marcin Hycnar
scenografia: Agnieszka Zawadowska
muzyka: Michał Lamża
ruch sceniczny: Liwia Bargieł
reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
asystentka reżysera: Agata Zdziebłowska
realizatorzy dźwięku: Marcin Kotwa, Maciej Rybicki
realizatorzy światła: Adam Kalka, Dariusz Wieczorek
realizatorzy wideo: Mariusz Chałubek, Paweł Woźniak
inspicjentka / suflerka: Ewa Dworecka

występują:
Aleksandra Justa (Pani Klara Bohdanowicz)
Tomasz Sapryk (Pan Henryk Bohadanowicz)
Milena Suszyńska (Lilka)
Paulina Korthals (Madzia)
Paulina Szostak (Zosia)
Joanna Gryga (Julia)
Jerzy Radziwiłowicz (Pan Aldous Howard)
Kinga Ilgner (Pani Evellyn Howard)
Anna Ułas (Nair)
Karol Dziuba (Leon)
Kamil Mrożek (Zbyszek)
Robert Jarociński (Porucznik Dzióbek)
Oskar Hamerski (Floris Van der Vliedt)
Edyta Olszówka (Dora)
Jacek Mikołajczak (Mila)

Prapremiera w sezonie 2014/2015:
Opowiadanie brazylijskie według Jarosława Iwaszkiewicza
w adaptacji i reżyserii Marcina Hycnara
scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego, 28 marca, godz. 19.30

Marcin Hycnar po raz pierwszy reżyseruje na narodowej scenie. Przygotowuje prapremierę Opowiadania brazylijskiego Jarosława Iwaszkiewicza, opowieść o życiu polskich emigrantów w Brazylii.

„Najbardziej interesuje mnie zderzenie człowieka z człowiekiem” – przyznaje reżyser. Koncentruje się na pracy z aktorami, którzy kreślą wielowymiarowe portrety ludzi poddanych silnym emocjom, nagle rozbudzonym pragnieniom i namiętnościom. Niektóre z tych doznań są racjonalizowane, inne – nieledwie uświadamiane. „Opowiadanie brazylijskie – mówi Marcin Hycnar – jest intrygującą historią o ludziach, którzy nie są zbytnio usatysfakcjonowani życiem, za czymś tęsknią. Poza tym ‘zaplątują się’ w relacje z innymi i te związki są zazwyczaj skazane na niepowodzenie. Każdy z nich próbuje być szczęśliwy na swój sposób, czasem to się udaje… na chwilę.” W przedstawieniu odnajdziemy odwołania do nastroju czechowowskich dramatów, a także do bohaterów sztuk rosyjskiego autora, z ich tęsknotami, marzeniami i niespełnieniami.

Równocześnie na scenie przy Wierzbowej ujawni się obraz wielokulturowej społeczności i kipiąca energią, pulsująca kolorami, upalna Brazylia. Rzecz rozgrywa się w domu położonym na plaży Calatrava w starej portugalskiej dzielnicy Rio de Janeiro. „Ten świat jest naznaczony ogromną intensywnością – zapachów, smaków, widoków, niespotykanym, osobliwym klimatem, a także pewną dusznością. To wszystko powoduje, że w ludziach uruchamiają się na co dzień skrywane pragnienia, marzenia, małe i wielkie ochoty” – mówi reżyser.

W przedstawieniu występują Aleksandra Justa jako Pani Klara Bohdanowicz (nauczycielka języka angielskiego) i Tomasz Sapryk jako Pan Henryk Bohdanowicz (inżynier). Role ich córek grają: Milena Suszyńska – Lilka, Paulina Korthals – Madzia, Paulina Szostak – Zosia. Julią, wychowanicą państwa Bohdanowiczów i służącą jest Joanna Gryga, małżeństwo pochodzących z Anglii Howardów to Jerzy Radziwiłowicz – Pan Aldous Howard i Kinga Ilgner – Pani Evellyn Howard. W rolę czarnoskórej służącej Nair wciela się Anna Ułas. Marynarze polskiego statku „Popiel II” to Leon, którego gra Karol Dziuba, Zbyszek, w tej roli Kamil Mrożek, a także oficer statku, Porucznik Dzióbek – Robert Jarociński. Oskar Hamerski występuje w roli pochodzącego z Holandii malarza Florisa Van der Vliedta, jego żonę Dorę gra Edyta Olszówka, a Milę, przyjaciela Bohdanowiczów z czasów ich pobytu w Peru – Jacek Mikołajczak.

Fotografia teatralna

brak