Król przez jedną noc

plakat grafika reklamująca spektakl

Król przez jedną noc – spektakl gościnny

w Teatrze Żydowskim

Ta teatralna miniatura składa się z pięciu wybranych opowiadań z różnorodnego świata polskich i włoskich Żydów. Oprócz o Wahlu jest również, między innymi, o Adamie Mickiewiczu i o Walentynie Potockim i… papieżu Janie Pawle II.

„Na początku XVI wieku mieszkał w Padwie pewien rabin. Nazywał się Szmuel Jehuda Katzenellenbogen, i choć nie miał włosko brzmiącego nazwiska, to w Padwie i Wenecji, był rektorem aż dwóch talmudycznych uczelni. Cieszył się w obydwu miastach wielkim szacunkiem, zarówno wśród Żydów jak i nie Żydów. Chodziło z pewnością o kogoś otwartego do ludzi i inteligentnego. Oto historia, która go dotyczy; opowieść wydaje się mieć potwierdzenie w dokumentach z epoki.”

Tak zaczyna się jedno z opowiadań, o tematyce żydowskiej, zebranych w jednym tomie „101 Opowieści żydowskich, których ci nigdy nie opowiedziano” (Rzym, Newton Compton) napisanym przez Laurę Quercioli-Mincer,  chodzi w nim o Saula Wahla, legendarnego „króla”, doradcy Stefana Batorego.
Ta teatralna miniatura składa się z pięciu wybranych opowiadań z różnorodnego świata polskich i włoskich Żydów. Oprócz o Wahlu jest również, między innymi, o Adamie Mickiewiczu i o Walentynie Potockim i… papieżu Janie Pawle II. Wszystko zgodnie z żydowską tradycją, gdzie prawda przeplata się z legendą, śmiech ze łzami a słowo z muzyką.
Na scenie – Olek Mincer, aktor uformowany na deskach warszawskiego Teatru Żydowskiego, od lat pracujący na pograniczu trzech kultur: żydowskiej, polskiej i włoskiej. Tym samym obszarem kulturowym zajmuje się autorka tekstu – Laura Quercioli-Mincer, profesor Literatury Polskiej uniwersytetu w Genui i autorka licznych publikacji o tematyce polsko-żydowskiej.
Aktorowi towarzyszy trębacz i kompozytor Andrea Pandolfo: urodzony w Rzymie, absolwent konserwatorium Morlacchi w Perugii uprawia muzykę barokowa i jazzowa. Wykłada w Szkole Muzycznej 55 i gra w Big Bandzie Tartini Band pod dyrekcją Klausa Gesinga w Trieście. Jest jednym z założycieli rzymskiej klezmerskiej grupy Klezroym.
Przedstawienie miało swoją prapremierę w Rzymie w Teatrze Gioachino Belli, 23 stycznia 2012 roku w wersji włoskiej i powstało dzięki Polskiemu Instytutowi w Rzymie. Polskojęzyczna premiera powstała na zaproszenie Teatru Żydowskiego przy współpracy Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Data wydarzenia: środa 25 lutego 2015 g. 19:00
Miejsce: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16
Bilety: 20 zł
Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/krol-przez-jedna-noc

plakat grafika reklamująca spektakl