Dybuk Szymon An-ski Maja Kleczewska

2015-Dybuk_fot.-Magda-Hueckel-(33)-mat.pras

DYBUK Kleczewskiej i Chotkowskiego według An-skiego.

Premiera 17 kwietnia w Teatrze Żydowskim

W 2015 roku Teatr Żydowski świętuje 65-lecia istnienia. Inauguracją oficjalnych obchodów będzie wyczekiwana premiera „Dybuka” na podstawie Szymona An-skiego w reżyserii Mai Kleczewskiej. Dramaturgia: Łukasz Chotkowski. Gościnnie wystąpią Magdalena Koleśnik i Piotr Stramowski. Premiera zaplanowana jest na 17 kwietnia.

Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski o inscenizacji:

Warszawa w roku 1939 była największym skupiskiem Żydów w Europie oraz drugim na świecie po Nowym Jorku. Getto warszawskie, w którym zamknięto 450 tysięcy Żydów, zajmowało około 307 hektarów. Pamięć o tym, co działo się na tych terenach trwale przeniknęła tkankę miasta. Obowiązkiem tych, którzy żyją w miejscu dokonania masowej zagłady ludzkości jest mówienie o każdym z tysięcy pojedynczych istnień.
Z tego powodu spektakl „Dybuk” oparty na tekście An-skiego chcemy poszerzyć o biografie mieszkańców getta warszawskiego, jak życiorysy ofiar Holokaustu i ocalałych. Chcemy przywrócić indywidualne historie ludzi i setki różnorodnych ścieżek życia. Poprzez codzienne życie, ich uczucia, związki, śmierć pragniemy uczynić widzialnymi jednostki, utopione w bezimiennej masakrze.

W myśl słów Stanisława Wyspiańskiego:
I ciągle widzę ich twarze,
ustawnie w oczy ich patrzę —
ich niema, — myślę i marzę,
widzę ich w duszy teatrze.
i idei wystawy „I ciągle widzę ich twarze” Fundacji Shalom skonfrontujemy współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale przylgnęli do kolejnych pokoleń – potomków pozostałych. Powołamy na scenę liczne Istnienia, które z racji swojego pochodzenia zostały przerwane. W dzisiejszym świecie przesączonym nienawiścią i wojnami musimy nieść pamięć o Nich i o ich Życiu, by historia tym razem nie zatoczyła koła.

Data premiery: 17 kwietnia 2015 r.
Miejsce premiery: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16
Reżyseria: Maja Kleczewska
Scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski
Dramaturgia: Łukasz Chotkowski
Muzyka: Stefan Węgłowski
Scenografia, video, światło: Wojciech Puś
Kostiumy: Konrad Parol
Asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski
Obsada: Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Genady Iskhakov, Magdalena Koleśnik (gościnnie), Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Piotr Stramowski (gościnnie), Barbara Szeliga, Dawid Szurmiej, Gołda Tencer, Ewa Tucholska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski
Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/premiera-dybuk

premiera kwiecień 2015