Koncert życzeń

w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka

TR Warszawa warszawska premiera Koncertu życzeń. Główną i jedyną rolę w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka.

 Scena przy ul. Marszałkowskiej 8 pokaże łącznie pięć przedstawień.

Spektakl w reżyserii Litwinki, Yany Ross oparty jest na tekście niemieckiego dramatopisarza Franza Xaviera Kroetza.

Koncert życzeń w odróżnieniu od klasycznie skonstruowanego dramatu składa się jedynie z rozbudowanych didaskaliów, które stanowić mają partyturę i komentarz do scenicznych działań. Bohaterką jest tutaj około pięćdziesięcioletnia kobieta, stenotypistka. Urządzenie i umeblowanie jej mieszkania odpowiada stylowi współczesnej „cywilizacji mieszczańskiej”. Otoczona barwnością efektownych reklam i opakowań, szalenie pedantyczna i zorganizowana, nie potrafi przezwyciężyć swej samotności. Społeczeństwo, w którym żyje, także nie pomaga jej w rozwiązaniu problemów, skazując na wykluczenie i izolację. Kroetz tworzy obraz świata, w którym jednostka jest zdana na samotność, a jej pojedynczy los ginie gdzieś w wielkomiejskim tempie życia. Dramatopisarz bierze również pod lupę zachowania i moralność klasy średniej, która w obliczu zmian społecznych i kulturowych, musi na nowo wypracować i określić swoją tożsamość.

„Karl Marx definiuje rewolucję jako czas, kiedy masy mają już dość opresji, a elity nie są w stanie ich dłużej kontrolować. Ale co jeśli finansowa elita poszła z duchem czasu i wypracowała sposób, żeby zająć masy konsumpcjonizmem, mamiąc je codziennymi, drobnymi nagrodami i przyjemnościami, które w sam raz wystarczają, żeby zapomnieć o cierpieniu wynikającym z bezsensowności cyklu życia? Prowokacyjna teza Kroetza podaje w wątpliwość akt samobójstwa jako rodzaj manifestacji wolnej woli i oznakę rewolucji, która, paradoksalnie, obraca się przeciw samej sobie i staje się rodzajem ciągłej porażki (poprzez usunięcie się ze społeczeństwa samego buntownika)” – mówi przed premierą reżyserka spektaklu, Yana Ross.

„Koncert życzeń” w TR Warszawa można zobaczyć 15 stycznia o godzinie 19.00, 16 stycznia o godzinie 18.00 i 20.00 oraz 18 stycznia o godzinie 18.00 i 20.00.
Spektakl powstał w koprodukcji TR Warszawa z Łaźnią Nową w Krakowie i Festiwalem Boska Komedia. Partnerami warszawskiej premiery są Deliaktesy.Esencja i Faktoria Win.

Fotografia ze spektaklu

w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka