Garderoba Białołęki 2014 – Festiwal Teatralny

Opublikowano
plakat teatralny festiwal warszawa białołęka

Teatralna Garderoba z legendarnym spektaklem

Listopad dla fanów teatru upłynie pod znakiem festiwalu teatrów niezależnych Garderoba Białołęki. Główną atrakcją tegorocznego wydarzenia będzie pokaz obsypanego nagrodami spektaklu – „Moskwa-Pietuszki”. Impreza odbędzie się 22 oraz 23 listopada. – Festiwal jest jednym z bardziej znaczących wydarzeń artystycznych tego typu w stolicy. W tym roku obejrzymy serię naprawdę ciekawych, świadomych artystycznie spektakli – zapowiada Aneta Muczyń,
reżyserka teatralna i szefowa przeglądu.

Podczas dwóch dni imprezy na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury widzowie zobaczą najlepsze przedstawienia niezależnych grup teatralnych z całej Polski. Zaprezentowanych zostanie jedenaście spektakli. Począwszy od „Wodewilu Warszawskiego”, barwnego widowiska muzycznego przywołującego klimat dawnej Warszawy w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia po katastroficzną wizję stolicy przysypanej gruzami zaproponowaną przez Teatr Wolandejski. Będzie też okazja do obejrzenia najnowszych dokonań polskiej dramaturgii współczesnej. Teatr Parabuch zaprezentuje prapremierową realizację tekstu Jerzego Andrzeja Masłowskiego – tryptyku o sprawach ostatecznych, podanych w trzech ciekawych konwencjach scenicznych: od horroru po groteskę.

Inscenizacje inspirowane tekstami klasycznymi to „Wybraniec”, wielokrotnie nagradzanego na festiwalach teatru Teatru Ecce Homo oraz „Bal w operze”, satyryczna inscenizacja poezji Juliana Tuwima w wykonaniu grupy Precedens 11. Tradycyjnie nie zabraknie spektakli autorskich. Studencki Teatr na Chwilę zaprezentuje się w spektaklu ”Panakeia” – odważnym i obrazoburczym zarazem ironicznym komentarzem do naszej współczesności. Z kolei znany z kameralnych i prostych form – Teatr Przedmieście przedstawi intymną opowieść o człowieku, jego sprawach przyziemnych i ostatecznych. Ten sam temat grupa Hurragram poda z dużą dozą dowcipu i groteski udowadniając, że o przemijaniu można mówić z przymrużeniem oka. Fani teatru absurdu będą zadowoleni ze sztuki – „Łysa Śpiewaczka” E. Ionesco – zrealizowanego przy współpracy Teatru Academia przez Teatr 59 minut, który na co dzień można obejrzeć w wielu niestandardowych scenicznych przestrzeniach Warszawy.

Podczas festiwalu obejrzymy również dwa monodramy. Mająca na swoim koncie duże sukcesy Wioleta Komar, współpracująca z Teatrem Rondo, wykona „Divę” – tekst napisany specjalnie dla niej o Norze Sedler, żydowskiej primadonnie światowych scen operowych. Za tę rolę Komar została nagrodzona tytułem najlepszej aktorki na największym na świecie festiwalu teatrów jednoosobowych „United Solo” w Nowym Jorku. W solowej formie zaprezentuje się również Kamila Winkler z Teatru PiiiP, w smutnej, choć opowiedzianej bez zbędnych sentymentów historii „Płakać nie wolno” z czarnobylską tragedią w tle.

Program tegorocznej imprezy wzbogaci „Moskwa-Pietuszki” legendarny spektakl Teatru Kana przygotowany według poematu Wieniedikta Jerofiejewa, jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych pisarzy rosyjskich.

PROGRAM FESTIWALU

Sobota
10:00-12:30 – Porusz swoją wyobraźnią! Warsztaty dla uczestników festiwalu.
Prowadzenie: Anna Gajewska
13.00 – otwarcie festiwalu
13:15 – Teatr Przedmieście Tchnienie (Rzeszów)
14:30 – Wioleta Komar, Teatr Rondo Diva (Słupsk)
16:00 – Teatr Pijana Sypialnia Wodewil Warszawski (Warszawa)
17:30 – Teatr Wolandejski Tren dla dwunogów (Warszawa)
19:00 – Teatr 59 min Łysa Śpiewaczka (Warszawa)
20:30 – Kamila Winkler, Teatr PiiiP Płakać nie wolno (Zielona Góra)
Niedziela
10:00-12:30 – Prozą czy wierszem? Warsztaty dla uczestników festiwalu.
Prowadzenie: Anna Gajewska
13:00 – Grupa Teatralna HURRAGRAM Rzecz ludzka (Nowy Dwór Mazowiecki)
14:15 – Teatr PARABUCH Trzy kroki do wieczności (Warszawa)
15:30 – Precedens 11 Bal w operze (Warszawa)
17:00 – Teatr na Chwilę Panakeia (Gryfino)
18:00 – Teatr Ecce Homo Wybraniec (Kielce)
19:30 – Pokaz Specjalny – Teatr Kana Moskwa Pietuszki (Szczecin)
Ok. 21:00 – Ogłoszenie wyników, zamknięcie festiwalu

Festiwal teatralny – Garderoba Białołęki

Garderoba Białołęki może pochwalić się długą tradycją. Festiwal narodził się 16 lat temu. Przez ostatnie kilkanaście lat przeszedł drogę, od lokalnego konkursu do jednej z bardziej prestiżowych imprez teatru nieprofesjonalnego. W czasie tegorocznego przeglądu połączonego z konkursem,
wyłonione zostanie grand prix oraz trzy najlepsze przedstawienia. Nagroda trafi również do najlepszego reżysera oraz aktorów. Dobrym duchem wydarzenia jest zasiadający od lat w jury przeglądu – Jarosław Kilian, wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie oraz
dziekan wydziału reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej. W tym roku wśród komisji konkursowej zasiądzie również redaktor naczelny miesięcznika „Teatr” Jacek Kopciński oraz dziennikarz teatralny Jacek Cieślak. Warsztaty dla uczestników festiwalu, imprezę towarzyszącą festiwalu, poprowadzi

Anna Gajewska – aktorka związana z warszawskim Teatrem Dramatycznym, prowadząca zajęcia z aktorstwa w warszawskiej Akademii Teatralnej, filii w Białymstoku.

Bilety

Festiwalowe bilety dostępne są w kasie BOKu (ul. van Gogha 1). Istnieje możliwość nabycia wcześniej zarówno biletów jednodniowych, jak i pakietów festiwalowych.

Ceny: 5 zł (pojedynczy spektakl), 10-15 zł (karnet na pierwszy dzień festiwalu), 20-25 zł (karnet na drugi dzień festiwalu wraz z pokazem specjalnym) oraz 15-20 zł (pokaz specjalny: „Moskwa- Pietuszki” Teatru Kana).

Informacja: 22 614 66 56.

Wywiad – Aneta Muczyń

Wywiad z Anetą Muczyń

Plakat festiwalowy

plakat teatralny festiwal warszawa białołęka