Był sobie Polak, Polak, Polak i Diabeł

Był_sobie_Polak_fot_Mateusz_Wajda_01_Krzysztof_Olchawa_Halszka_Lehman_Daniel_Dobosz_Paweł_Kos

„Był sobie Polak, Polak, Polak i Diabeł”- kolejna odsłona festiwalu w IMCE.

Jarosław Cymerman
TEATR IMKA: 23 i 24 września o godz. 19.00
Reżyseria: Remigiusz Brzyk

Obsada:
Gwiazda – Marta Ledwoń
Wanda – Marta Sroka
Staruszka – Halszka Lehman
Chłopiec – Daniel Dobosz
Dresiarz – Wojciech Rusin
Turysta – Przemysław Gąsiorowicz
Generał – Krzysztof Olchawa
Biskup – Paweł Kos

Czas trwania spektaklu: 110 min.
Ograniczenia wiekowe: 16 +

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Był sobie Polak, Polak, Polak i Diabeł Pawła Demirskiego to rzecz o polskim czyśćcu, który jednak częściej przypomina piekło niż przedsionek raju. W zawieszeniu pomiędzy życiem a śmiercią oglądamy bohaterów szamoczących się z polskimi kompleksami i traumami, trywialna codzienność miesza się z najważniejszymi wydarzeniami z polskiej historii XX wieku, a potoczny język z fragmentami nieoczywistej poezji. W tej okrutnie śmiesznej sztuce stale całkiem serio powracają pytania – co się stało z nami jako wspólnotą, jaka jest współczesna Polska i Polacy, skąd się w nas wzięło paraliżujące wiele działań przekonanie, że jesteśmy peryferiami Europy i wreszcie – jak mówi podtytuł – dlaczego „w heroicznych walkach narodu polskiego wszystkie sztachety zostały zużyte”.

Paweł Demirski – jeden z najważniejszych polskich dramaturgów współczesnych – znany jest przede wszystkim ze spektakli reżyserowanych przez Monikę Strzępkę, które przyniosły temu duetowi rozgłos i wiele nagród. W Lublinie po raz pierwszy od lat jego tekst został zrealizowany przez kogoś innego niż Strzępka. Po tę, jak sam autor określa swój tekst, „bulwarówkę polityczną”, sięgnął Remigiusz Brzyk – laureat wielu nagród, reżyser m. in. głośnego sosnowieckiego Korzeńca. Lubelski Był sobie Polak, Polak, Polak i Diabeł to zatem okazja do odkrycia innego niż to najbardziej znane oblicza dramaturgii Demirskiego i zobaczenia na scenie Teatru im. J. Osterwy zamkniętych przez Brzyka w klatce ośmiorga potworów – jednego niemieckiego i siedmiorga polskich (w tym dwu znanych z prasowych czołówek) – które na przemian śmieszą, tumanią i straszą.

„Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Fotografia teatralna

Był_sobie_Polak_fot_Mateusz_Wajda_01_Krzysztof_Olchawa_Halszka_Lehman_Daniel_Dobosz_Paweł_Kos Był_sobie_Polak_fot_Mateusz_Wajda_02_Przemysław_Gąsiorowicz,_Wojciech_Rusin,_Halszka_Lehman Był_sobie_Polak_fot_Mateusz_Wajda_08_Paweł_Kos