Bezpłatne wejściówki i bilety / Festiwal Singera

Opublikowano
festiwal-singera-warszawa-bilety

Warszawa, 4 sierpnia 2014 r.
Ruszyła dystrybucja bezpłatnych wejściówek i biletów na Festiwal Singera!

4 sierpnia ruszyła dystrybucja bezpłatnych wejściówek i biletów na XI edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.” ]4 sierpnia ruszyła dystrybucja bezpłatnych wejściówek i biletów na XI edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Na większość wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki, które od 4 sierpnia br. można rezerwować pod numerami telefonów (22) 6205585 lub (22) 6521648, a bilety na część odpłatną sprzedawane będą w kasie Teatru Żydowskiego (tel. 22 8505656) oraz na www.teatr-zydowski.art.pl i na stronie Na oficjalnej stronie Festiwalu Singera http://www.festiwalsingera.pl/ będzie można zapoznać się ze szczegółowym programem festiwalu, a na fanpage’u śledzić codziennie aktualizowane informacje http://www.facebook.com/FestiwalSingera.

Jak co roku festiwal dla miłośników kultury żydowskiej

Jak co roku festiwal dla miłośników kultury żydowskiej odbędzie się w ostatnim tygodniu sierpnia. Oprócz licznych wydarzeń muzycznych, literackich, wizualnych czy warsztatów, ważną część stanowić będą spektakle teatralne. Od 23 do 31 sierpnia 2014 r. będą odbywać się spektakle dramatyczne, muzyczne i kabaretowe, monodramy oraz czytania performatywne. Na festiwalu zagoszczą polscy i zagraniczni artyści, m. in. Shmuel Shohat z Izraela ze spektaklem na podstawie „Bajek Robotów” Stanisława Lema, Maia Morgenstern z Teatru Żydowskiego w Rumunii, znana szerokiej publiczności z „Pasji” Mela Gibsona, Olgierd Łukaszewicz, Anna Polony, Wioleta Komar i wielu innych utalentowanych artystów.

Jednym z głównym wydarzeń tegorocznego Festiwalu Singera będzie polska premiera spektaklu „Robot Planet” w reżyserii izraelskiego twórcy Shmuela Shohata
(25.08. o godz. 19.00).

„Robot Planet” to sztuka inspirowana opowiadaniami z cyklu „Bajki robotów” Stanisława Lema. Bohater sztuki, Ijon Tichy zostaje wysłany przez służby bezpieczeństwa i wywiadu Ziemi jako szpieg na Planetę Robotów. Po pewnym czasie odkrywa szokującą prawdę, że wewnątrz każdego robota znajduje się człowiek. Spektakl łączy grę aktorską z animacją kukiełek oraz efekty specjalne inspirowane filmami science fiction z lat 50.
30 sierpnia o godz. 21.00 w monodramie „Tonight Lola Blau” wystąpi wybitna rumuńska aktorka filmowa i teatralna Maia Morgenstern, znana m.in. z roli Maryi
w filmie Mela Gibsona pt. „Pasja”. Będzie to nostalgiczna, lecz okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach, jakie stały się udziałem wielu żydowskich artystów XX wieku.

W ramach imprezy towarzyszącej festiwalowi na dwa dni przed jego oficjalnym rozpoczęciem obejrzymy spektakl inspirowany malarstwem Marca Chagalla w reżyserii Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer „Bonjour Monsieur Chagall” (21.08., godz. 19.00), który już od trzydziestu pięciu lat pozostaje w repertuarze Teatru Żydowskiego
i wystawiany był w Paryżu, Berlinie, Brukseli, Montrealu. Następnego dnia zobaczymy realizację klasycznego tekstu literatury żydowskiej: „Bóg Zemsty” wg Szaloma Asza w reżyserii rumuńskiego artysty Andreia Munteanu – związanego z Teatrem Żydowskim w Bukareszcie (22.08., godz. 19.00). Wioleta Komar wystąpi ze swoim monodramem „Diva”, za który została nagrodzona tytułem najlepszej aktorki na największym na świecie festiwalu teatrów jednoosobowych „United Solo” w Nowym Jorku (23.08., godz. 17.30). „Ostatnia miłość” na podstawie tekstu Izaaka Bashevisa Singera, z udziałem Shmuela Atzmona-Wircera, to typowa tragikomedia ze wspaniałym poczuciem humoru I. B. Singera, która jednocześnie uczy i bawi (23.08., godz. 19.30).

Teatr NN z Lublina wykona „Opowieści zasłyszane” – Witold Dąbrowski z towarzyszeniem muzyków przybliży siedem opowieści z ziemi lubelskiej (27.08., godz. 17.30). 29 sierpnia o godz. 17.30 wystawiony zostanie spektakl poetycko-muzyczny „Opowieść o Zuzannie Ginczance”, w reżyserii i z udziałem Ewy Dąbrowskiej. 30 sierpnia o godz. 17.00 aktorzy Teatru Żydowskiego zaprezentują wybrane fragmenty biblijnych, poetyckich opowiadań Jacoba G. Rosenberga w spektaklu „Midrasze i przypowieści” w reż. Pawła Paszty.

Nie zabraknie też muzyczno-kabaretowych akcentów. 25 sierpnia o 17.30 odbędzie się przedstawienie w reż. Marka Branda „Tuwim or not Tuwim” – to program złożony z tekstów polskich artystów tworzących w dwudziestoleciu międzywojennym, m. in. Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego czy Jana Brzechwy. Teatr Teka wystąpi ze spektaklem „Jeszcze chcę powiedzieć”, w którym zabrzmią piosenki z lat 20. i 30.: „Tango Milonga”, „To ostatnia niedziela”, „Zimny drań” (26.08., godz. 18.00).

Ponadto w programie znajdą się czytania performatywne pisarzy izraelskich, w których będziemy mogli usłyszeć wybitnych polskich aktorów. W cyklu „Mistrzowie czytają” spotkamy się z Włodzimierzem Pressem (23.08. o godz. 12.00), Anną Polony (24.08. o godz. 12.30) oraz Olgierdem Łukaszewiczem (30.08. o godz. 12.00). W programie czytań performatywnych znajdą się też: „Po chińsku do Ciebie mówię”
w reż. Pawła Paszty (22.08., godz. 17.30), „Wszystkie moje mamy” w wyk. Aliny Świdowskiej (24.08., godz. 16.00), „Mykwa” w reż. Karoliny Kirsz (25.08. o godz. 21.00) oraz „Kot Rabina” – czytanie komiksu Joann Sfar w reż. Jacka Papisa (28.08., godz. 19.00).

Nie zabraknie też atrakcji dla młodszych widzów. 30 sierpnia o godz. 13.30 odbędzie się bajkowy spektakl familijny Teatru Żydowskiego „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary”, oparty na tekstach Izaaka Bashevisa Singera w reżyserii Macieja i Adama Wojtyszków. To opowieść dla dzieci i dorosłych, która w barwny, zabawny, ale i mądry sposób opowiada o mieszkańcach pewnego miasta.

XI edycja Festiwalu Singera potrwa od 23 do 31 sierpnia 2014 roku w Warszawie. Wydarzenia będą odbywać się w Teatrze Żydowskim-Centrum Kultury Jidysz, na Placu Grzybowskim, w okolicach ulicy Próżnej oraz w Austriackim Forum Kultury. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom.

Fotografia teatralna

festiwal singera fotograf warszawa festiwal singera fotograf warszawa festiwal singera fotograf warszawa festiwal singera fotograf warszawa festiwal singera fotograf warszawa

 

festiwal singera warszawa