Ragazzo dell’Europa

fotografia Stefan Okołowicz

RAGAZZO DELL’EUROPA POWRACA PO DWÓCH LATACH NA DESKI TR WARSZAWA

Reżyseria: René Pollesch
Obsada: Aleksandra Konieczna, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Głowacki, Tomasz Tyndyk.
Czas trwania: 1 godz. 20 min. (bez przerwy)
Miejsce: TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8

Na podstawie tekstów René Pollescha Cappuccetto Rosso w przekładzie Doroty Sajewskiej i Pablo w markecie Plusa w przekładzie Hanny Krogulskiej.

Po ponad dwóch latach przerwy na deski TR Warszawa powraca spektakl „Ragazzo dell’Europa”, przewrotny komentarz do rzeczywistości, która coraz bardziej traci jakąkolwiek realność. Sztukę René Pollescha można obejrzeć na scenie przy ul. Marszałkowskie 8 w dniach 12-14 czerwca o godzinie 19.00.

Przedstawienia René Pollescha, uważanego za jednego z najwybitniejszych reprezentantów teatru postdramatycznego, imponują ilością wątków, poruszanych problemów czy odwołań. Istotą jego twórczości jest konfrontacja przebiegająca we wszystkich możliwych płaszczyznach i w tym sensie jest to teatr rewolucyjny. Pollesch w równym stopniu czerpie z popkultury, co ze sztuki wysokiej. Jego teksty składają się z cytatów z teorii społecznych, analiz ekonomicznych, krytyki kapitalizmu, teorii płci, teorii komunikacji, autobiograficznych notatek, bulwarowych sztuk i popularnych filmów. Bywa wręcz nazywany „złodziejem języka”, choć nie chodzi tu o używanie cudzych myśli i teorii, ale ich recykling, redefinicję, uwikłanie w spór, bądź, co najczęstsze, dekonstrukcję.

Ragazzo dell’Europa to przewrotny komentarz do rzeczywistości, która coraz bardziej traci jakąkolwiek realność. To również ciekawe, a przy tym zabawne rozważanie o teatrze zarówno jako o przestrzeni spotkania twórców i odbiorców, jak i miejscu pracy aktorów. Prowokuje też pytanie o istotę aktorstwa i cenę uprawiania tego zawodu, co sprawia, że spektakl ten nieoczekiwanie wchodzi w dialog z najnowszym przedstawieniem wyreżyserowanym przez Grzegorza Jarzynę – „Druga kobieta” (w repertuarze TR Warszawa od 20, 21 i 22 czerwca o godzinie 20.00.).
Filmowani za kulisami (na scenie jest ekran) Agnieszka Podsiadlik, Aleksandra Konieczna, Tomasz Tyndyk i Piotr Głowacki opowiadają o sobie, dostajemy blisko dwie godziny świetnej, prowadzonej w zawrotnym tempie zabawy. Przerzucając się rolami i kostiumami, aktorzy roztrząsają mechanizmy reprezentacji, badają możliwość bycia sobą w roli, rozpaczają nad utratą czaru – rodzaju charyzmy, który wyróżniał ich z tłumu i pozwalał wychodzić co wieczór na scenę. Aneta Kyzioł, POLITYKA.

W ramach cyklu Nowa Dramaturgia TR zostały wydane cztery dramaty René Pollescha: „Jackson Pollesch”, „Cappuccetto Rosso”, „Pablo w markecie Plusa” oraz „Halo Hotel…!”. Można je nabyć w kasie TR Warszawa lub we foyer teatru przed spektaklem.

RAGAZZO DELL’EUROPA
W koprodukcji TR Warszawa z Instytutem Goethego, przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Fotografia teatralna : Stefan Okołowicz

fotografia Stefan Okołowicz fotografia Stefan Okołowicz fotografia Stefan Okołowicz fotografia Stefan Okołowicz fotografia Stefan Okołowicz fotografia Stefan Okołowicz fotografia Stefan Okołowiczfotografia Stefan Okołowicz

Zostaw Wiadomość