Dotknij wiatru, dotknij wody

fotografia teatralna warszawa

Adaptacja i reżyseria: Karolina Kirsz
Tłumaczenie: Danuta Sękalska
Scenografia i kostiumy: Anna Skupień
Kompozycja motywu przewodniego: Marcin Adamczyk
Czas trwania: 80 minut (bez przerwy)
Obsada: Andrzej Blumenfeld (gościnnie), Piotr Chomik, Sylwia Najah, Piotr Sierecki, Ernestyna Winnicka
Projekt plakatu: Adam Żebrowski

Amos Oz o adaptacji swojej powieści w Teatrze Żydowskim – „Dotknij wiatru, dotknij wody” (premiera 7-8 maja)

Amos Oz uznawany jest za najwybitniejszego żyjącego pisarza izraelskiego, wymienia się go jako jednego z faworytów do otrzymania literackiej Nagrody Nobla. 7, 8 i 27 maja w Teatrze Żydowskim w Warszawie zobaczymy adaptację sceniczną jego powieści „Dotknij wiatru, dotknij wody” w reżyserii Karoliny Kirsz.

Specjalnie dla widzów Teatru Żydowskiego pisarz przygotował krótki opis powieści, zapraszając tym samym gorąco do wybrania się na spektakl.
„Dotknij wiatru, dotknij wody” to ironiczna bajka o micie Żyda Wiecznego Tułacza, o miłości i poświęceniu, o odwiecznym twórczym niepokoju żydowskich intelektualistów, o Żydach i Polsce, o Żydach i nazistach, Żydach i Stalinie i wreszcie Żydach i Izraelu. Powieść w żartobliwy sposób dotyka, zacierając granice między komedią i tragedią, wiecznej miłości Żydów do słowa. Ale to przede wszystkim opowieść o mężczyźnie i kobiecie, którzy zdołali oprzeć się i wyjść cało z najpotworniejszej zbrodni w historii, a rozdzieleni na wiele lat połączyli się ponownie w Izraelu, gdzie dosięga ich kolejna wojna, przed którą chronią się, ale znów w fantastyczny sposób. Napisałem tę powieść w hołdzie dla wielu moich krewnych, których nigdy nie poznałem, bo nigdy nie dotarli do Izraela. Zostali zamordowani w Polsce, na Litwie i Ukrainie. To im w rzeczywistości poświęcona jest ta powieść. (Amos Oz)

Amoz Os

– jeden z najwybitniejszych izraelskich pisarzy; eseista i publicysta piszący w języku hebrajskim. Laureat wielu międzynarodowych nagród, m. in.: Nagrody Goethego, Nagrody Izraela oraz Nagrody Heinego. Jego opowiadania i powieści są tłumaczone na niemal wszystkie języki świata. Zadebiutował w 1965 roku tomem opowiadań „Tam, gdzie wyją szakale”. Ukazały się również: „Mój Michał”, „Aż do śmierci”, „Spokój doskonały ”, „Czarna skrzynka ”, „Poznać kobietę”, „Nie mów noc”, „To samo morze”, „Jak uleczyć fanatyka”, „Rymy życia i śmierci”, „Sceny z życia wiejskiego”, „Wśród swoich”.

Informacje o spektaklu:

„Dotknij wiatru, dotknij wody” – adaptacja sceniczna powieści „Touch the water, touch the wind” Amosa Oza
Premiera: 7, 8 maja 2014 r. o godz. 19.00 (scena na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego); pozostałe terminy: 27 maja o godz. 19.00

Karolina Kirsz

– reżyserka „Dotknij wiatru, dotknij wody”. Ukończyła Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, a także Wydział Wiedzy o Teatrze w AT. Wyreżyserowała spektakle: „Zima w czerwieni” Adama Rappa w Teatrze Rampa/Scena Eksperymentalna w Warszawie, (Pierwsza Nagroda na XII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym ZDARZENIA), „Pułapka” Tadeusza Różewicza w ramach cyklu „Studio in Progress” w Teatrze Studio w Warszawie, „Końce świata” Marca Beckera oraz „69” Igora Bauersimy (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Ambasada Niemiec) a także kilkanaście czytań performatywnych w warszawskich teatrach (m. in. w Teatrze Studio, Teatrze Żydowskim, Powszechnym, Konsekwentnym). Obecnie jest asystentem na Wydziale Reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz przygotowuje się do pracy doktorskiej.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie
Plac Grzybowski 12/16

Fotografia teatralna

fotografia teatralna warszawa

fot Marta Kuśmierz

 

Dotknij wiatru, dotknij wody, Najah, Sierecki, Blumenfeld, fot Marta Kuśmierz Dotknij wiatru, dotknij wody, Najah, Sierecki, Blumenfeld, fot Marta Kuśmierz Dotknij wiatru, dotknij wody, Najah, Sierecki, Blumenfeld, fot Marta Kuśmierz Dotknij wiatru, dotknij wody, Najah, Sierecki, Blumenfeld, fot Marta Kuśmierz Dotknij wiatru, dotknij wody, Najah, Sierecki, Blumenfeld, fot Marta Kuśmierz

Plakat teatralny: Adam Żebrowski

plakat teatralny do spektaklu

Portret pisarza

Amoz Oz Pisarz PortretFotografia

Zostaw Wiadomość