Królowa Margot

królowa margot teatr narodowy

reżyseria – Grzegorz Wiśniewski

współpraca dramaturgiczna – Jakub Roszkowski
scenografia i kostiumy – Barbara Hanicka
opracowanie muzyczne – Rafał Kowalczyk
reżyseria świateł – Wojciech Puś

występują:
Danuta Stenka (Katarzyna Medycejska), Wiktoria Gorodeckaja (Małgorzata), Marcin Hycnar (Karol IX), Arkadiusz Janiczek (Coconas), Mateusz Rusin (Książę D’Alencon), Karol Pocheć (Henryk Nawarski), Dobromir Dymecki (La Mole), Jadwiga Jankowska-Cieślak (gościnnie; René), Paweł Tołwiński (Maurevel), Waldemar Kownacki (Admirał De Coligny), Julia Rosnowska (gościnnie, Gillona)

Premiera: 8 grudnia 2012 roku

sala Bogusławskiego

KRÓLOWA MARGOT

– Alexandre Dumas (ojciec)

Od półtora wieku niezmiennie poczytna, kilkakrotnie ekranizowana powieść Alexandre’a Dumas ukazuje mechanizmy władzy i społecznych przewrotów, wykorzystywanych przez elitę do własnych celów. Reżyser przedstawienia, Grzegorz Wiśniewski mówi o historii, ale i o międzyludzkich, powikłanych relacjach.

Rok 1572. Na ślub francuskiej księżniczki Małgorzaty i króla Nawarry Henryka, zjeżdżają katoliccy I protestanccy poddani. Wobec ciągnących się od lat wojen religijnych, wydarzenie to niesie nadzieję na obustronne zawieszenie broni. Jednak fanatyzm królowej matki, nieudolność króla i spiski możnych doprowadzają do największej masakry w historii Paryża – rzezi hugenotów w noc św. Bartłomieja.

Nagrody:

Feliks Warszawski (2013) w kategorii „najlepsza reżyseria” dla Grzegorza Wiśniewskiego
Feliks Warszawski (2013) w kategorii „najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca” dla Wiktorii Gorodeckajej za rolę Małgorzaty
Feliks Warszawski (2013) w kategorii „najlepsza pierwszoplanowa rola męska” dla Marcina Hycnara za rolę Karola IX
Nominacja do Feliksa Warszawskiego (2013) w kategorii „najlepsza drugoplanowa rola kobieca” dla Danuty Stenki za rolę Katarzyny Medycejskiej

Fotografia teatralna: Krzysztof Bieliński

fotografia teatr narodowy

Teatr Narodowy
Pl. Teatralny 3
00-077 Warszawa

Zostaw Wiadomość