Caryca Katarzyna w ramach tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych

Opublikowano Brak komentarzy do Caryca Katarzyna w ramach tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych
warszawskie spotkania teatralne

Zaproszenie” Serdecznie zapraszamy 3 kwietnia o godz. 18:00 na spotkanie z Jolantą Janiczak i Wiktorem Rubinem i rozmowę o ich spektaklu Caryca Katarzyna, który będzie prezentowany w ramach tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych.

„Wyzwanie rzucone męskiemu światu”, „spektakl wywrotowy”, „historia jako baśń porno” tak po premierze określano spektakl duetu Janiczak-Rubin. Poetycka i dosadna sztuka nie jest jednak opowieścią historyczną na temat tego, jak urodzona w Szczecinie 15-letnia pruska księżniczka Zofia Anhalt-Zerbst stała się imperatorową Wszechrosji i „amatorką wszechmężczyzn”. Twórcy skupili się raczej na prześwietleniu psychiki swoich bohaterów, ich instynktów, pobudek, braku ideałów, ambicji, frustracji, smutku. Ze sceny słychać dosadny język, ilustrujący genderowe i kulturowe stereotypy. (ze strony Warszawskich Spotkań Teatralnych)

„Wyciągam z wielkiej historii to, co mnie interesuje, i tworzę swoje fantazje, które w pewnym sensie mogą być bliżej prawdy niż literatura historyczna. Subiektywizuję historię, przepuszczam przez siebie, przez codzienność. W historii Katarzyny widać bardzo wyraźnie drogę ciała na tron, politykę pisaną ciałem i na ciele” mówiła o spektaklu autorka sztuki Jolanta Janiczak.

Spotkanie odbędzie się 3 kwietnia o godz. 18:00 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. W programie prezentacja fragmentów spektaklu Caryca Katarzyna oraz dyskusja z udziałem autorki sztuki Jolanty Janiczak i reżysera Wiktora Rubina, laureatów Paszportu Polityki 2013. Rozmowę poprowadzi prof. dr hab. Krystyna Duniec z Instytutu Sztuki PAN.

Spotkanie jest częścią cyklu Historia w teatrze polskim po 1989 roku – otwartego seminarium adresowanego do wszystkich zainteresowanych teatrem i historią. Jak współczesny teatr polski uprawia historię? Po jakie sięga narracje? Jakie strategie społeczne, polityczne i estetyczne stosuje? Na te pytania szukamy odpowiedzi podczas spotkań z twórcami głośnych spektakli podejmujących tematykę historyczną. Dotychczas naszymi gośćmi byli: autorka sztuki Ciała Obce Julia Holewińska, reżyserka spektaklu Źle ma się kraj Weronika Szczawińska, autor sztuki Kamienne niebo zamiast gwiazd Marcin Cecko, Małgorzata Sikorska-Miszczuk – autorka sztuki Popiełuszko, duet teatralny Paweł Demirski i Monika Strzępka oraz dramaturg Sebastian Majewski.

plakat

Aleksandra Wierzchowska
p r o m o c j a
Przystanek Historia
Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki
ul. Marszałkowska 21/25
00-628 Warszawa
www.przystanekhistoria.ipn.gov.pl
aleksandra.wierzchowska@ipn.gov.pl

Dodaj komentarz