Anna Frank

Opublikowano Brak komentarzy do Anna Frank
monika majewska

Adaptację „Dziennika” przygotowała reżyserka spektaklu Julia Kotarska-Rekosz, w roli Anny Frank występuje Monika Majewska. Producenci sztuki – firma Tito Productions oraz Studio Teatralne Julii Kotarskiej-Rekosz zapraszają grupy szkolne wraz z opiekunami na spektakle do Teatru Studio Buffo.

Lektura szkolna na scenie
wyjątkowy teatralny projekt edukacyjny „Anna Frank”

W marcu w Teatrze Studio Buffo odbyły się pierwsze spektakle pt. „Anna Frank”. Ta niepowtarzalna lekcja historii w teatrze na długo pozostanie w pamięci widzów. Monodram zbiera pozytywne recenzje publiczności, a już w kwietniu, maju i czerwcu znów będzie go można zobaczyć w Warszawie.

Spektakl oraz towarzyszący mu projekt edukacyjny został objęty honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej, Prezydenta m.st. Warszawy, Parlamentarnego Zespołu Wspierania Inicjatyw Kulturalnych oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Przedsięwzięcie uzyskało również licencję Fundacji im. Anny Frank w Bazylei. Twórcy planują jesienią trasę po Polsce, dzięki czemu inicjatywa znajdzie szersze grono odbiorców, również w mniejszych miejscowościach.

Adaptację pamiętnika 13-letniej Żydówki, która podczas okupacji ukrywała się przed nazistami w niewielkiej oficynie w centrum Amsterdamu, przygotowała Julia Kotarska-Rekosz – reżyser przedstawienia. O swoim spektaklu mówi z zaangażowaniem: „Poruszyła mnie opowieść o wrażliwej dziewczynie, która – żyjąc w ukryciu w czasie wojny, w bardzo ciężkich warunkach – nie traci nadziei, nie rozczula się nad sobą. I ciągle wierzy, że ludzie są dobrzy. W zamknięciu oddaje się marzeniom, zapisując wszystko, co ją dotyka, skrupulatnie w dzienniku. Taka mała, dorosła kobieta. (…) Chciałabym, żeby był to spektakl dla ludzi młodych, którzy tak jak ja znają wojnę tylko z opowieści i książek”. Dzięki takiemu spojrzeniu oraz dużemu doświadczeniu w pracy z młodzieżą reżyserce udało się poprzez sztukę dotrzeć do wrażliwości nastoletnich odbiorców.

„Anna Frank” to także teatralny projekt edukacyjny przygotowany dla uczniów gimnazjów i liceów, mający na celu popularyzację „Dziennika” jako wyjątkowego utworu literatury Holocaustu. W ramach projektu nauczyciele, którzy wraz ze swoim uczniami uczestniczą w spektaklu, otrzymują specjalnie opracowane scenariusze lekcji związane z tematyką Holocaustu, wykluczenia i tolerancji.

Informacja archiwalna

Monodram „Anna Frank”, inaugurujący nowy teatralny projekt edukacyjny, już od marca na scenie Teatru Studio Buffo

13 marca po raz pierwszy na deskach warszawskiego Teatru Studio Buffo będzie można zobaczyć niezwykły spektakl, stworzony na podstawie jednego z najważniejszych utworów literatury Holocaustu – „Dziennika” Anny Frank. Monodram pt. „Anna Frank” to niepowtarzalna lekcja historii w teatrze, która na długo pozostanie w pamięci każdego widza.

Sztuka jest adaptacją pamiętnika 13-letniej Żydówki, która lata 1942-1944 spędziła, ukrywając się przed nazistami okupującymi Holandię w niewielkiej oficynie w centrum Amsterdamu. Wpisy w dzienniku kończą się w momencie ujawnienia kryjówki rodziny Franków. Wszyscy trafiają do obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen, w którym na początku 1945 r. piętnastoletnia Anna umiera na tyfus.

Dziennik Anny Frank to niezwykłe świadectwo wojny i Holocaustu ukazane oczami nastolatki. Anna opisuje udrękę życia w izolacji i ciągłym poczuciu zagrożenia, ale również rozterki zwyczajnej, nastoletniej dziewczyny. Wspomnienia w formie listów do nieistniejącej przyjaciółki Kitty ukazują dziewczęce marzenia, pierwsze uniesienia i rozczarowania miłosne oraz zwykłe problemy dnia codziennego. Historia Anny Frank szczególnie mocno dociera do współczesnej młodzieży, której z perspektywy opowieści rówieśniczki łatwiej jest zrozumieć tragizm Holocaustu i II wojny światowej.

Projekt edukacyjny

„Anna Frank” to teatralny projekt edukacyjny przygotowany głównie dla uczniów gimnazjów i liceów, mający na celu popularyzację „Dziennika” Anny Frank jako wyjątkowego utworu literatury Holocaustu. Przedsięwzięcie uzyskało wsparcie Parlamentarnego Zespołu Wspierania Inicjatyw Kulturalnych, zgodę Fundacji im. Anny Frank w Bazylei oraz oczekuje na przyznanie patronatu Instytutu Pamięci Narodowej. W ramach projektu nauczyciele, którzy wraz ze swoim uczniami wybiorą się na spektakl, otrzymają również specjalnie opracowane scenariusze lekcji związane z tematyką Holocaustu, wykluczenia i tolerancji. Przygotowano dwa scenariusze lekcji odpowiednie do przeprowadzenia zajęć z wiedzy o kulturze, historii, lekcji języka polskiego, a także godziny wychowawczej.

Adaptację „Dziennika” przygotowała reżyserka spektaklu Julia Kotarska-Rekosz, w roli Anny Frank występuje Monika Majewska. Producenci sztuki – firma Tito Productions oraz Studio Teatralne Julii Kotarskiej-Rekosz zapraszają grupy szkolne wraz z opiekunami na spektakle do Teatru Studio Buffo.

Fotografia teatralna

fotografia teatralna na zdjęciu Monika Majewska

Cena biletu w pakiecie: 25 zł (opiekunowie grupy uczestniczą bezpłatnie)
Kasa Teatru Studio Buffo, tel. 22 625 47 09 lub 22 339 07 71
Spektakl trwa ok. 60-70 minut (bez przerwy)

Dodaj komentarz