Tramwaj zwany pożądaniem

grafika promocyjna teatr

przekład – Jacek Poniedziałek
reżyseria – Bogusław Linda
scenografia – Jagna Janicka
światło – Katarzyna Łuszczyk
Obsada:
Julia Kijowska, Tomasz Schuschardt (gośc.), Paulina Gałązka, Bartłomiej Nowosielski, Katarzyna Łochowska, Ewa Telega, Tadeusz Borowski, Jan Janga Tomaszewski, Tomasz Kozłowicz, Szymon Milas (gośc.)
premiera – 27 lutego 2014, Scena Główna

TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM

Tennessee Williams

BOGUSŁAW LINDA PONOWNIE REŻYSERUJE W ATENEUM
„Tramwaj zwany pożądaniem” Tennessee Williamsa w reżyserii Bogusława Lindy. W rolach głównych zobaczymy Julię Kijowską, Paulinę Gałązkę, Tomka Schuschardta i Bartłomieja Nowosielskiego.
Akcja sztuki rozgrywa się w klimacie końca lat 40. XX wieku w Nowym Orleanie. Pod oknami mieszkania Stelli i Stanleya Kowalskich codziennie przejeżdża tramwaj, który zatrzymuje się na przystanku „Pożądanie”. Pewnego dnia wysiada z niego Blanche DuBois, starsza siostra Stelli…

Jest w tej sztuce coś, co stopniowo, coraz mocniej absorbuje widza, przytłacza go ciężkim, niepokojącym nastrojem. W końcu pozostaje wrażenie, spod którego niełatwo się uwolnić. Tramwaj zwany pożądaniem jest sztuką niezwykle sugestywną. Czy dlatego, że tak silnie nasycony jest jakimś panseksualizmem we wszelkich odmianach od brutalnej zwierzęcości do perwersji, seksualizmem przypominającym atmosferę książek Faulknera czy Caldwella i pokazanym jako główna siła biologiczna człowieka? Zapewne dlatego także. Ale nie tylko.

– pisał o sztuce Williamsa August Grodzicki.

Rolę zmysłowej Blanche, w spektaklu reżyserowanym przez Bogusława Lindę, zagra JULIA KIJOWSKA, która od bieżącego sezonu dołączyła do zespołu Teatru Ateneum i rolą tą debiutuje na tej scenie.

Prapremiera sztuki „Tramwaj zwany pożądaniem” odbyła się na Broadwayu w 1947 w reżyserii Elii Kazana, z mistrzowską obsadą: Marlon Brando, Jessica Tandy, Kim Hunter i Karl Malden. Sztuka okazała się niebywałym sukcesem. Szybko zawładnęła repertuarami teatrów na całym świecie. W 1949 w Londynie sztukę wyreżyserował Laurence Olivier, obsadzając w głównych rolach Bonara Colleana, Vivien Leigh i Renee Asherson.

W 1951 powstała słynna – nominowana do kilkunastu i zdobywczyni czertach statuetek Oscara – filmowa ekranizacja tej sztuki. Reżyserował Elii Kazan, główną rolę zagrała Vivien Leigh. Sztuka do dziś wystawiana jest na całym świecie. W historii Teatru Ateneum tytuł ten pojawił się na afiszu dwa razy: w maju 1958 w reżyserii Janusza Warmińskiego z Aleksandrą Śląską w roli Blanche i rok później w reżyserii Aleksandra Bardiniego, który w głównej roli obsadził Krystynę Bryl [Stanleya grał Roman Wilhelmi].

grafika promocyjna teatr

Zostaw Wiadomość