Trzy premiery dla najmłodszych widzów

teatr dla dzieci

Trzy premiery dla najmłodszych widzów w Teatrze Żydowskim

Pierwsza z nich, „Piękna i Bestia” w reżyserii Leny Szurmiej, odbędzie się 24 października. „Piękna i Bestia”, francuska baśń ludowa, po raz pierwszy została spisana przez Gabrielle-Suzane Barbot de Villeneuve w XVIII w. Wersja bardziej uproszczona i bardziej znana do dziś, napisana została przez Jean-Marie Leprince de Beaumont, także w XVIII w. Baśń ta, jak każda inna, należąca do klasyki, ukazuje wady i zalety człowieka. Oprócz takich tematów jak egoizm, dobro czy miłość, uświadamia bardzo mocno problem nietolerancji inności. Pokazuje, że miłość i akceptacja, zwycięża strach i zamienia Bestię w człowieka. Muzyka: Teresa Wrońska. Scenografia i kostiumy: Marta Grudzińska.

Premiera „Opowiadania nie tylko dla dzieci”, którą obejrzymy 10 listopada, to teatr familijny. Organizatorzy zadbają o to, by godziny wystawiania spektaklu pozwoliły rodzinom na wspólne spędzenie czasu przed niedzielnym obiadem. Niesamowite baśniowe opowiadania I. B. Singera, dedykowane dzieciom od 6 r. ż. i ich rodzicom potrafią rozbudzić nawet najbardziej ospałą wyobraźnię. Spektakl przenosi widza do świata pachnącego dzieciństwem, gdzie przy chanukowej świecy płynie opowieść o pięknych i strasznych odcieniach życia. Przedstawienie powstało według scenariusza i reżyserii Pawła Paszty. Na wiolonczeli zagra Aleksandra Monkiewicz, a w spektaklu zagrają Monika Chrząstowska (Rachela) i Jerzy Walczak (Menasze). Spektakl miał swoją prapremierę podczas X edycji Festiwalu Singera.

Kolejne spektakle: 17.11. i 24.11. o 12.00.

W grudniu odbędzie się premiera bajki „O głupim karpiu, zdechłej kozie i trąbce, która gasiła pożary” na podstawie I. B. Singer w reżyserii Macieja Wojtyszki z udziałem aktorów Teatru Żydowskiego i muzyką Piotra Mossa. To bajka o mądrych ludziach z miasta Chełma, którzy potrafią każdą rzecz tak skomplikować, że staje się trudniejsza niż była. Dużo śmiesznych pytań na które są jeszcze śmieszniejsze odpowiedzi.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, Plac Grzybowski 12/16

teatr dla dzieci dla dzieci

 

Zostaw Wiadomość