Nastasja Filipowna

grzegorz damięcki marcin dorociński

NASTASJA FILIPOWNA
według pomysłu ANDRZEJA WAJDY
adaptacja i reżyseria – Andrzej Domalik
scenografia – Marcin Stajewski
OBSADA:
GRZEGORZ DAMIĘCKI (Myszkin)
MARCIN DOROCIŃSKI (Rogożyn)
Premiera: 15 grudnia 2013r. Scena 61

Trwają próby do pierwszej premiery sezonu Teatru Ateneum – „Nastasji Filipowny” na motywach „Idioty” Fiodora Dostojewskiego – w adaptacji i reżyserii dyrektora Andrzeja Domalika. W rolach głównych wystąpi niezwykły duet aktorski: Grzegorz Damięcki i Marcin Dorociński.

„Idiota”, jak zresztą kilka innych powieści słynnego pisarza, był już adaptowany na polskie sceny, ale spektakl pod tytułem „Nastasja Filipowna” pojawił się w historii teatru tylko raz: w roku 1977 na scenie krakowskiego Starego Teatru wyreżyserował go Andrzej Wajda. W głównych i jedynych rolach wystąpiło dwóch aktorów, Jan Nowicki jako Rogożyn i Jerzy Radziwiłowicz jako książę Myszkin. Trzecią, niewidoczną bohaterką przedstawienia był trup tytułowej Nastasji Filipowny, byłej kochanki ich obu. Głośny ów spektakl został zaliczony do najwybitniejszych osiągnięć współczesnego teatru w Polsce i na świecie.
Andrzej Domalik skorzystał z pomysłu Wajdy, ale jego adaptacja, więc także projektowana inscenizacja, są niezależnym autorskim dziełem scenarzysty-reżysera. W roli fałszywego Chrystusa-„idioty”, księcia Myszkina, wystąpi Grzegorz Damięcki, w roli „miliardera w kożuchu”, mordercy Rogożyna – Marcin  Dorociński.

Będzie to rzecz o wielkiej miłości i równie wielkiej zdradzie, o okrucieństwie zazdrości i wszystkich innych „przeklętych problemach” duszy, z jakich słynie twórczość genialnego Rosjanina.
Nie należy się spodziewać, że będzie grzecznie i miło, bo nie będzie. Ale wielkość Dostojewskiego także w tym, że nie obiecując raju na ziemi, zajrzał w głąb ludzkiej natury jak nikt inny.

Fotografia teatralna

grzegorz damięcki marcin dorociński grzegorz damięcki marcin dorociński grzegorz damięcki marcin dorociński grzegorz damięcki marcin dorociński
Fotografia teatralna Warszawa Bartek Warzecha

Fotografia teatralna Warszawa Bartek Warzecha

Fotografia teatralna Warszawa Bartek Warzecha

Fotografia teatralna Warszawa Bartek Warzecha

Fotografia teatralna Warszawa Bartek Warzecha

Zostaw Wiadomość