Zakończyła się VIII edycja Festiwalu Lalka Też Człowiek

lalka też człowiek

12 października zakończyła się VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Dla Dorosłych Lalka Też Człowiek.

Po sześciu dniach wypełnionych emocjonującymi spektaklami, spotkaniami z artystami z całego świata oraz projekcjami filmowymi poznaliśmy werdykt jury. Grand Prix i tytuł najlepszego spektaklu festiwalu powędrował do członków teatru Malabar Hotel za inscenizację „Bacon”.

W sobotę 12 października po projekcji filmu „Consuming Spirtis” w reżyserii Chrisa Sullivana jury w składzie: Krystyna Żuchowska, Bartek Miernik oraz Orazaly Azcharkyn-Sanserbek ogłosiło werdykt tegorocznej edycji festiwalu. Nagrodę aktorską za „Wyrażenie Życia Lalką” otrzymały ex aequo członkinie teatru PINOKIO z Łodzi: Anna Makowska za rolę Narracji oraz Karolina Gorzkowska za rolę Balladyny w spektaklu „Balladyny i romanse”. W przedstawieniu opartym na prozie Ignacego Karpowicza w mistrzowski sposób pokazano co może wyniknąć z niespodziewanego zderzenia świata bogów i ludzi. Nagrodą za „Wyrażenie Lalką Teatru” przyznawaną w kategorii kreatywność uhonorowano „Katastrofę”grupy Agrupación Señor Serrano. Hiszpanie występujący na scenie w towarzystwie żelkowych misiów przedstawili widzom katastroficzne wizje w ujęciu pop, doprawiając swój występ sporą dawką poczucia humoru. Przedstawienie to docenił również Wojciech Olejnik – reżyser i moderator festiwalowych dyskusji z artystami, przyznając teatrowi nagrodę „Stówa za pointę”.

Grand Prix za „Wyrażenie Teatru Lalką” i tytuł najlepszego spektaklu festiwalu powędrował do członków teatru Malabar Hotel za inscenizację „Bacon”. Wcielający się w rolę artysty Marcin Bikowski dokonał na scenie sugestywnej analizy życia wewnętrznego słynnego malarza Francisa Bacona. Spektakl zdobył również przyznaną po raz pierwszy w tym roku prywatną nagrodę ufundowaną przez dyrektora Teatru Druga Strefa, Sylwestra Biragę. Publiczność nagrodziła „Zaproszeniem w Ciemno na Najbliższą Edycję Festiwalu” włoskiego artystę Gaspare Nasuto za sztukę „Pulcinella di Mare” będącą ukłonem w stronę tradycyjnej neapolitańskiej sztuki lalkarskiej.Prezes Unii Teatr Niemożliwy za najpiękniejszy moment animacji nagrodą „Cudnej Chwili” wyróżnił Ayę Nakamurę z londyńskiej grupyRouge28 Theatre za scenę narodzin w spektaklu „Urashima Taro”.

Dyplom Honorowy Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA przypadł Ewie Čárskiej– kierownik Centrum Bibiana w Bratysławie za przygotowanie „diabelnie pięknej wystawy lalek słowackich”, którą podczas Festiwalu można było podziwiać w Instytucie Teatralnym.

Festiwal Lalka Też Człowiek

to wydarzenie o ośmioletniej historii, posiadające spore grono oddanych widzów. Od pierwszej edycji imprezy w 2006 roku organizatorzy niejednokrotnie udowadniali, że „teatr lalek i film animowany nie są ani zwierciadłem czy infantylnym wstępem do prawdziwego teatru i filmu” lecz powinny być uważane za pełnoprawne dziedziny sztuki. Prezentowane na festiwalu filmy i spektakle posługujące się sztuką animacji od klasyki do eksperymentu, jak co roku były kierowane do widza dorosłego. W tym roku mogliśmy obejrzeć siedem spektakli prezentowanych przez artystów z Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Grecji i Polski, film animowany nagrodzony na festiwalu ANIMATOR w Poznaniu i wyjątkową wystawę lalek słowackich z teatralnych inscenizacji „Fausta”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji
Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek;

7-12 października 2013 r.

Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 Warszawa

Strona festiwalu: www.lalkatezczlowiek.eu

Fotografia teatralna

fotografia teatralna lalki fotografia teatralna lalki fotografia teatralna lalki

Zostaw Wiadomość