Festiwal teatralny FEMINA

Opublikowano Brak komentarzy do Festiwal teatralny FEMINA
plakat teatralny

Festiwal Teatralny FEMINA
25-27 X 2013

Od zawsze w Domu Kultury „Rakowiec” pokazujemy siłę i magię teatru.

Podczas Festiwalu Wiosna Teatralna realizowanego w Rakowcu do roku 2011 przyjeżdżały do nas niezależne grupy teatralne z całej Polski, a nawet ze świata. W czasie Festiwalu Teatralny RakOFFiec 2012 czy podczas rocznego projektu Scena Światoczuła X 2012 – VI 2013, pokazywaliśmy spektakle, które rodzą się poza teatrami instytucjonalnymi, z dala od stolicy, z miłości do sceny.

Jakby mimochodem okazało się też w ciągu ostatnich dwóch lat, że historie opowiadane przez kobiety lub te opowieści, w centrum których Kobieta się znajduje, najsilniej nas poruszają, są najbliższe życiu, najbardziej współczesne. Z tej obserwacji i intuicji, że w teatrze jest i będzie coraz więcej kobiecego pierwiastka, wziął się pomysł, by Festiwal Teatralny poświęcić kobietom i bez kokieterii nazwać go FEMINA.

Jaki będzie Festiwal Teatralny FEMINA?

Pokażemy na nim kobiece formy teatralne: teatr kobiecy, babski, feministyczny, dziewczyński, żeński. Jaskrawy, ostry, delikatny, bolesny, szukający sensu, pełen pytań, emocjonalny, ascetyczny, gorący, niejednoznaczny, na ten czas. Kobiety będą królować na scenie, opowiedzą o codzienności tu i teraz, przytoczą historie sprzed lat. Odnajdą się (lub nie) w mitach o wiecznej kobiecości. Zaprotestują, pewnie głośno. Albo to o nich będzie się opowiadać – mężczyźni to przecież uwielbiają. Czyja opowieść jest prawdziwa?

Chcemy stworzyć wydarzenie, które będzie miało wspólnotowy, szczególny charakter: miejsce spotkań widzów z różnych środowisk, różnych dyskursów i wyobrażeń na temat teatru. Bez podziałów, lecz z jednym wspólnym mianownikiem, jakim jest kobieta.
Zapraszamy bez względu na płeć, światopogląd i wiek.

Organizatorzy

Organizator: Dom Kultury „Rakowiec”, filia OKO, ul. Wiślicka 8, 02-114 Warszawa
Patronat Honorowy: Wojciech M. Komorowski, Burmistrz Dzielnicy Ochota
Patroni medialni: Radio VOX FM, Dziennik Teatralny, e-teatr.pl, Feminoteka, kulturalnie.waw.pl, Teatr Dla Was, MM Moje Miasto Warszawa, Informator Włoch i Ochoty, TVP Warszawa
http://dkrakowiec.wordpress.com/

Osoba do kontaktu:
Koordynatorka Festiwalu
Joanna Wojdowicz
tel. 695 983 951
joanna.wojdowicz@oko.com.pl

PROGRAM:

Piątek, 25 października 2013
godz. 19.00 Statek dla lalek Mileny Marković, reż. Ana Nowicka, Teatr BARAKAH, Kraków – wstęp: 20 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)
Sobota, 26 października 2013
godz.19.00 Fitness, reż. Konrad Pachciarek, Teatr ABANOIA, Szczecin – bilety 10 zł
godz. 21.00 czytanie Alicja na skraju, reż. Agata Trzebuchowska, Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ, Warszawa – wstęp wolny
Niedziela, 27 października 2013
godz. 12.00 Klemens i Klementyna. Śmiertelnie trudna gra, reż. Justyna Sobczyk, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Warszawa – spektakl od lat 6 do 106; wstęp 10 zł
godz. 17.00 dyskusja „Kobieta w teatrze XXI wieku” – wstęp wolny
Prowadzi Justyna Jaworska („Dialog”), udział biorą: Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Justyna Lipko-Konieczna (Teatr Studio), dr Katarzyna Czeczot (IBL PAN).

Finał Feminy:
godz. 19.00 monodram TAKAJA Anny Skubik, wg sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Wrocławski Teatr Lalek
godz. 21.00 Dotyk Serca – koncert Jadwigi Andrzejewskiej na gongach
Wstęp na Finał: 20 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)

Wydarzenie towarzyszące:
od godz. 16.00 uczta kongijska – gotują uchodźczynie z Konga (we współpracy ze Stowarzyszeniem Praktyków Kultury)

karnet na Feminę – 40 zł
rezerwacje biletów i karnetów info@oko.com.pl
tel. 22-823-66-97, 22-823-66-72

WYDARZENIA W RAMACH FESTIWALU:

Piątek, 25 X 2013

„Statek dla lalek”


* godz. 19.00 spektakl „Statek dla lalek” Mileny Marković, reż. Ana Nowicka, Teatr Barakah, Kraków; wstęp 20 zł, 10 zł.
W symbolice statek, okręt mają wiele znaczeń. Podróż, kobieta, człowieczy los, pragnienie uwolnienia się człowieka od krepujących go norm.
Wszystko to znajdziemy w spektaklu na podstawie sztuki Mileny Marković. Statek dla lalek to wędrówka dziewczynki-dziewczyny-kobiety po kolejnych etapach życia, w którym bajki są wulgarne, ludzie wypruci z emocji, a poczucie bezpieczeństwa zdaje się być zawsze nie po tej stronie lustra, co akurat bohaterka.
„Statek dla lalek” Mileny Markovic to sztuka opublikowana w 2011 roku w antologii współczesnych dramatów serbskich pt. „Serbska ruletka”. Autorka urodziła się w 1974 roku w Belgradzie, gdzie ukończyła Wydział Dramaturgii. Jest nie tylko autorką sztuk teatralnych, ale także poetką i krytykiem filmowym.

„Statek dla Lalek” – Jan Mancewicz, Monika Kufel, Michał Chołka, Sławomir Sośnierz, Lidia Bogaczówna

tłumaczenie: Agnieszka Cielesta
scenografia i kostiumy: Monika Kufel
muzyka: Piotr Lala Lewicki
choreografia: Iwona Olszowska
grafika: Sylwia Wierzbowska
występują: Lidia Bogaczówna, Monika Kufel, Michał Chołka, Jan Mancewicz, Sławomir Sośnierz
premiera: 29 października 2011 r.

Sobota, 26 X 2013

Spektakl „Fitness”

* godz. 19.00 spektakl „Fitness”, reż. Konrad Pachciarek, Teatr ABANOIA, Szczecin; wstęp 10 zł.
Kobieta z głową psa. Kobieta zawstydzona. Kobieta pognieciona. Kobieta z papieru, plasteliny, wody. Kobieta cała z rozwartych ust. Kobieta uległa i przyległa, wyzywająca i wyzwana. Tańcząca, rodząca fantazje pełne kłamstw. Kobieta przed ołtarzem. Superbohaterka w grze.

– powstał na podstawie rozmów wszystkich osób tworzących Teatr Abanoia. Rozmów kobiet i mężczyzn o kobietach. Nasze dyskusje trwały bardzo długo, przechodziły różne etapy, dojrzewały wraz z nami, aż zarysowały postać kobiety, o której zdecydowaliśmy się opowiedzieć. Z tej inspiracji powstał tekst, napisany przez reżysera Konrada Pachciarka, rozwijany i dopełniany na próbach poprzez improwizacje. Wszystkie elementy spektaklu kształtowały się we wspólnej pracy.
Lepimy naszą bohaterkę z osobistych doświadczeń, z własnych ciał, lęków, pragnień, kompromisów,
z wielkich i małych słów, z naszych kolorowych szmatek.

tekst i reżyseria: Konrad Pachciarek
autor muzycznego opracowania programu: Joanna Olejniczak
scenografia: zespół Teatru Abanoia
choreografia: Barbara Tereszko

obsada:
Joanna Olejniczak
Katarzyna Mazurkiewicz
Elżbieta Pożarycka
Kaja Kleśta
Paula Jarmołowicz
Olga Tabińska
Aleksandra Zielińska
Czas trwania spektaklu: 45 minut
Premiera: 19.11.2011 r. na scenie Ośrodka Teatralnego Kana w Szczecinie

Nagrody dla spektaklu „Fitness”:
– I nagroda na III Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich OFTS 2013, który odbył się w Teatrze Collegium Nobillium w Warszawie w dniach 12-14 lipca 2013;
– II nagroda na XV Festiwalu Sztuki Teatralnej, który odbył się w Rybniku w dniach 10-12 maja 2013 r.;
– II nagroda na V Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym w Scenie „i” w Krakowie, który odbył się w dniach 26-28 października 2012 r.;
– główna nagroda – Perełka na Ósmych Ogólnopolskich Spotkaniach Teatrów Coś-chcących COŚ w Żninie, 22-24 czerwca 2012;
– wyróżnienie jury młodzieżowego na Ósmych Ogólnopolskich Spotkaniach Teatrów Coś-chcących COŚ w Żninie, 22-24 czerwca 2012
– Grand Prix XI Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych GALIMATIAS 2012 organizowanego przez Teresiński Ośrodek Kultury w Teresinie. Przegląd odbywał się w dniach 20-21 kwietnia 2012;
– główna nagroda na III Festiwalu Młodości Teatralnej ŁAKNIENIA w Goleniowie, który odbywał się w dniach 23-24 marca 2012. Festiwal organizowany jest przez Teatr Brama z Goleniowa;
– trzecie miejsce na IV Ogólnopolskich Spotkaniach Młodego Teatru KRZYKOWISKO 2012 „Czas Kobiet” w Maszewie, które odbywały się w dniach 9-11 marca 2012; spotkania organizowane są przez Teatr Krzyk z Maszewa.

Alicja na skraju

godz. 21.00 czytanie „Alicja na skraju” Agaty Trzebuchowskiej, Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ, Warszawa; dyskusja; wstęp wolny.

Tekst sztuki powstał na podstawie historii Alicji Tysiąc – kobiety, która o walczyła o prawo do przerwania ciąży ze względu na chorobę.
Kiedy zaczyna mówić, nie pozwala sobie przerwać. Jest mądrą dziewczynką, ale jest za mała, żeby zrozumieć wiele rzeczy. Jest żołnierzem. Nie, nie jest żołnierzem! Ale tak jak ludzie na wojnie straciła wzrok. Jest prorokiem. Nie, nie jest prorokiem. Jest ojcem Wergiliuszem. Nie, nie jest ojcem. Kim jesteś? Ja? Ja naprawdę w tej chwili nie bardzo wiem, kim jestem, proszę pana. Mogłabym powiedzieć, kim byłam dziś rano, ale od tej pory wszystko bardzo się zmieniło. Ale jak opisałabyś siebie samą? Gruba, skromna, w okularach. Ach, i jeszcze: na skraju wyczerpania psychicznego.

Czytanie Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ to zapowiedź przygotowywanego od kilku miesięcy spektaklu, którego premiera planowana jest na jesień 2013 roku. Tekst powstały podczas prób jest charakterystycznym dla nas publicystyczno-literackim mashupem. Zrodził się z poszukiwania kobiet i kobiecości w kulturze katolickiej, z potrzeby odnalezienia nowej prorokini, z badań nad postaciami świętych. Ta droga doprowadziła nas do Alicji Tysiąc, która – jak każda ,,prawdziwa” matka – pomimo poważnego zagrożenia dla własnego zdrowia urodziła dziecko. Należałoby się spodziewać, że nie tylko córka, lecz cały nasz kraj pokocha Alicję – kobietę, która ze swojej ofiary uczyniła najpiękniejszy dar, jaki matka może podarować dziecku. Mogłaby być świętą, jak Joanna Berta Molla – włoska matka-męczennica – zajęła jednak miejsce w przeciwnie zorientowanym, feministycznym panteonie, bo ze względu na chorobę, walczyła o prawo do przerwania ciąży. Zapomnianą w ostatnich miesiącach Alicję wpuściłyśmy do Krainy Czarów Lewisa Carrolla. Otrzyma tam schronienie? Czy baśniowa rzeczywistość dopadnie ją tak samo jak polskie media? Każdy chce przecież zarobić na Alicji Tysiąc. Tygodnik „Wprost”. „Gazeta Wyborcza”. Sama Alicja Tysiąc chce zarobić na Alicji Tysiąc.

Tekst: TERAZ POLIŻ i AGATA TRZEBUCHOWSKA
Reżyseria: AGATA TRZEBUCHOWSKA
Muzyka: ANNA BOJARA
Obsada:
DOROTA GLAC
MARTA JALOWSKA
ADRIANNA KORNECKA
EMANUELA OSOWSKA
KAMILA WOROBIEJ

Niedziela, 27 X 2013

 „Klemens i Klementyna. Śmiertelnie trudna gra”

* godz. 12.00 spektakl „Klemens i Klementyna. Śmiertelnie trudna gra” – dla osób od lat 6 do 106. Reżyseria Justyna Sobczyk, produkcja Stowarzyszenie Pedagogów Teatru; wstęp 10 zł.
Wierzymy w to, że z dziećmi można porozmawiać o wszystkim, nawet o NIEJ…
Kim jesteś i dlaczego się za mną skradasz? – zapytała Gęś.
Miło, że mnie zauważyłaś – powiedziała Śmierć – Jestem przy tobie od twoich narodzin, tak na wszelki wypadek.
Spektakl Klemens i Klementyna. Śmiertelnie trudna gra. to przedstawienie dla wszystkich, nawet dla tych, którzy się JEJ boją i udają, że JEJ w ogóle nie ma.

Występują:
Klementyna – gąska, która pewnego dnia spotyka JĄ, nie ucieka, nie krzyczy, chociaż na JEJ widok dostaje gęsiej skórki…
ONA – nie straszy, nie trzyma w ręku kosy, nie jest ani stara, ani brzydka, lubi rozmawiać o słodyczach.
Klemens – chłopiec, który poznał wielką tajemnicę.
Zapraszamy,
Twórczynie spektaklu

Klemens i Klementyna. Śmiertelnie trudna gra
Reżyseria: Justyna Sobczyk
Dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
Scenografia: Agata Skwarczyńska
Występują: Saba Litwińska, Magdalena Świątkowska, Justyna Wielgus

Produkcja: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
Copyright: Wolf Erlbruch, Ente Tod und Tulpe
©Verlag Antje Kunstmann GmbH, München 2007

* godz. 17.00 panel dyskusyjny „Kobieta w teatrze XXI wieku” – wstęp wolny
Prowadzi Justyna Jaworska („Dialog”), dyskutują Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Katarzyna Czeczot (IBL PAN), Justyna Lipko-Konieczna (Teatr Studio).

Finał Feminy:

monodram TAKAJA


* godz. 19.00 monodram TAKAJA, tekst Małgorzata Sikorska-Miszczuk, występuje Anna Skubik, Wrocławski Teatr Lalek
Monodram TAKAJA to trzy historie, składające się na portret kobiety, zmagającej się z nienasyceniem – głodem, płynącym zarówno z jej fizyczności, jak i wnętrza. To historie twarzy, które przyjmuje: biznesowego makijażu, wychowania, norm społecznych. Historia samotności i natury, która daje nadzieję. Kobieta-aktorka bierze na warsztat losy kobiet, zapisane przez Małgorzatę Sikorską-Miszczuk, i układa je w obraz pełen tęsknoty i nadziei. Premiera: 27 IX 2013.

reżyseria: Edward Kalisz, Mariusz Wójtowicz
scenografia, lalki: Maja Krupińska
muzyka: Paweł Głosz
konsultacja choreograficzna: Irena Lipińska

PREMIERA: 27 września 2013
Czas trwania: 90 min
* godz. 21.00 koncert improwizacyjny
na gongach „Dotyk Serca”, Jadwiga Andrzejewska

Niemal każdy odczuwa teraz
jakieś dziwne zawirowania i nieokreślony chaos
wokół i wewnątrz nas samych
W przestrzeni dźwięku magicznego instrumentu, jakim jest GONG,
mamy wyjątkową sposobność
znaleźć się w miejscu
gdzie nie ma czasu,
gdzie można z innej perspektywy spojrzeć na wszelkie dualizmy w naszym życiu,
gdzie można znaleźć się
pomiędzy wczoraj a jutrem…
pomiędzy dobrem a złem …
pomiędzy kobietą a mężczyzną…
pomiędzy szeptem a krzykiem…
pomiędzy muszę a chcę…
pomiędzy walką a spokojem…
pomiędzy ogniem a wodą… itd.
czyli w samym centrum wszelkich przeciwieństw…
w punkcie całkowitej neutralności…
w dotyku ciszy…
bo tylko w tym miejscu można przeciwieństwa zrównoważyć
i zharmonizować w sobie samym
W swoim własnym sanktuarium Przestrzeni SERCA

JADWIGA ANDRZEJEWSKA – absolwentka wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Niezwykła aktorka z wieloletnim stażem zawodowym. Współpracując z wieloma teatrami w Polsce, w tym między innymi z Teatrem Rozmaitości w Warszawie, Dramatycznym w Płocku, Polskim w Bydgoszczy, zagrała kilkadziesiąt ról, zarówno z dramaturgii klasycznej, jak i współczesnej: m.in. Małgorzatę w „Mistrzu i Małgorzacie” Bułhakowa, Jenny w „Operze za trzy grosze” Brechta/Weilla, Gertrudę w „Hamlecie” Szekspira, Mefistofelesa w „Fauście” Goethego itd. Jadwiga jest artystką, która wciąż poszukuje najciekawszych form wyrazu w sztuce, form wykraczających poza słowo i jego interpretację . Od wielu lat w wyniku swojej fascynacji Gongiem, będąc uczennicą Dona Conreaux i Tomka Czartoryskiego, porusza się w przestrzeni dźwięku tego magicznego instrumentu. Tam, gdzie spotykają się różne wymiary ekspresji głosu, tańca, rytmu, emocji, a także wibracje, w których dźwięki ciszy natury przeplatają się z dźwiękami chaosu wykreowanego przez człowieka świata. Tam, gdzie spotyka się słyszalne z niesłyszalnym i łączy w harmonijną całość, w zgodzie z rytmem własnego serca i pragnieniem duszy.
wstęp na Finał 20 zł, 10 zł.

Plakat teatralny

plakat teatralny

Dodaj komentarz