7. edycja Festiwalu Lalka Też Człowiek 2013

lalka teatralna

VIII edycja Festiwalu Lalka Też Człowiek rozpocznie się już 7 października. W programie tej wyjątkowej imprezy znajdą się występy londyńskiej grupy Rouge 28 Theatre, wywodzącego się z Aten Merlin Puppet Theatre, a także polskich grup – Teatru PINOKIO z Łodzi oraz Malabar Hotel i Walnego-Teatru z Warszawy

7-12 października 2013 r.

Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Festiwal Lalka Też Człowiek odbywa się w tym roku po raz ósmy. Organizatorzy stawiają sobie za cel przełamanie stereotypu łączącego teatr lalek jedynie z przedstawieniami dla najmłodszych i kierują festiwalowe wydarzenia do widzów dorosłych. W tegorocznym programie przewidziano m.in. występy najlepszych grup teatralnych z całego świata specjalizujących się we wciąż mało znanej dziedzinie jaką jest lalkarstwo.

W poniedziałek 7 października festiwal otworzą londyńczycy z Rouge28 Theatre. Pokażą oni  inspirowany tradycyjną japońską mitologią spektakl „Urashima Taro”. Inscenizacja w reżyserii Paula Pirisa opowiada historię ubogiego rybaka uwodzonego przez tajemniczą kobietę-żółtwia. W monodramie poruszono ważkie tematy takie jak problem władzy, pożądania i śmierci, nie uciekając jednak od dawki specyficznego poczucia humoru. Aktorka Aya Nakamura występuje na scenie solo – towarzyszą jej jedynie ludzkich rozmiarów lalki. W spektaklu połączono elementy tradycyjnego japońskiego teatru Bunraku, grę żywego aktora, teatr cienia z projekcją video i Kamishibai – odmianą teatru papieru, którą uważa się za inspirację dla Mangi.

Drugiego dnia festiwalu zobaczymy inscenizację pt. „Bacon” ukazującą życie i twórczość jednego z najbardziej znanych współczesnych malarzy – Francisa Bacona. Grupa teatralna Malabar Hotel poprzez pryzmat twórczości artysty próbuje dokonać rekonstrukcji jego życia wewnętrznego – obaw, pragnień oraz wspomnień. Jako materiał literacki wykorzystano fragmenty utworów Szekspira i T. S. Eliota wzbogacone o elementy tekstu autorskiego. Całość tworzy intrygujący kolaż literacko-artystyczny, w którym wątki biograficzne przeplatają się z motywami z dzieł Bacona.

W czwartek 10 października wystąpi Walny-Teatr ze sztuką „Dziadek” opartą na wspomnieniach dziadka reżysera. Na scenie obserwować będziemy, jak radość z prostych czynności życiowych – zbierania jabłek, sadzenia truskawek, przeplata się z trudnymi, nieraz bolesnymi doświadczeniami: chorobą, śmiercią bliskich, etc. Historia opowiadana   jest poprzez retrospekcję. Rozpoczyna się w dniu pogrzebu tytułowego dziadka, a kończy w dniu narodzin jego wnuka. Przyjaźń i wzajemne podpatrywanie siebie tych dwóch postaci, a także lalki i lalkarza stanowi oś dramaturgiczną przedstawienia. Obserwujemy jak Dziadek wprowadza Wnuka w życie, uczy go wartości. W spektaklu wykorzystano marionetki oraz przedmioty trickowe, które na oczach widza zmieniają swoje funkcje.

„Balladyny i romanse”, które zobaczymy 11 października to spektakl zrealizowany w oparciu o nominowaną do Nagrody Literackiej NIKE (2011) oraz nagrodzoną Paszportem Polityki (2010) powieść Ignacego Karpowicza pod tym samym tytułem. W inscenizacji dochodzi do zderzenia świata bogów, a raczej popkulturowych bożków i ludzi, które ujawnia szereg interesujących prawd dotyczących istoty ludzkiego losu i kondycji samego człowieka. Subiektywna wizja Karpowicza w ujęciu Teatru PINOKIO zyskuje nowy wymiar. Spektakl zrealizowany w ramach Sceny Wyobraźni im. Brunona Schultza skierowany jest do młodzieży i widza dorosłego.

12 października Festiwal zamknie występ Greków z Merlin Puppet Theater. Akcja spektaklu Clown’s houses” rozgrywa się w jednym budynku, w pięciu mieszkaniach należących do sześciorga bohaterów. Widz podgląda ich codzienne zmagania z rzeczywistością prowadzone w klaustrofobicznym otoczeniu, pełne lęków, obsesji i samotności. Autorzy inscenizacji nie próbują w ten sposób dokonać egzystencjalnej analizy, raczej skupiają się na ukazaniu dramatu współczesnego życia. Poprzez mroczne i ponure pokoje „Clown’s houses” pokazują samotność  człowieka: domy-więzienia, ludzi uwięzionych w pułapce rutyny i codzienności, dalekich od spełniania swoich marzeń. W spektaklu „Clown’s houses” wykorzystano różne techniki lalkarskie m.in. marionetki czy teatr przedmiotu oraz teatr cienia.

VIII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji

Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek;

 

7-12 października 2013 r.

Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 Warszawa

 

Strona festiwalu

www.lalkatezczlowiek.eu

Fotografia teatralna

lalka teatralna
lalka teatralna
lalka teatralna

Zostaw Wiadomość