Eye On Culture Festival
17-20 października 2013
#teatr #muzyka #polityka
Eye On Culture Festival to międzynarodowy festiwal teatralny, którego pierwsza edycja odbędzie się w dniach 17-20 października 2013 r. w Warszawie. EOCF jest poświęcony krajom Europy środkowej i Wschodniej.
Organizatorzy zaplanowali prezentacje zjawisk teatru plastycznego, powiązań formy dramatycznej i muzycznej oraz wszechstronne wykorzystanie niezwykle popularnej w Rosji metody verbatim, wyjątkowo pomocnej w ukazaniu drażliwych i przemilczanych tematów praktyki scenicznej. Spektakle, które w ramach festiwalu zagoszczą na deskach Teatru Polskiego dotykać będą w szczególności: mechanizmów funkcjonowania reżimów niedemokratycznych, stosunku do przeszłości oraz aspektu wykluczonych w społeczeństwie.
Po spektaklach, w Teatrze Polskim odbywać się będą spotkania z twórcami. Organizatorzy zaproszą też na after party do klubu Sen Pszczoły, gdzie posłuchamy zarówno polskich
jak i zagranicznych artystów.
W programie m. in.:
17.10.2013 – Dzień 1 – „W oczach reżimu” – to pytanie o miejsce jednostki w reżimie niedemokratycznym oraz stosunek władzy do człowieka.
„Spektakl nr 7” reż. Jewgienij Korniag, Korniag Theatre, Mińsk, Białoruś – pierwszy raz w Polsce zostanie zaprezentowany teatr przełamujący monopol kultury państwowej w Białorusi, tworzony przez utalentowanego białoruskiego reżysera i aktora Jewgenija Korniaga. „Spektakl nr 7” traktuje o wszechogarniającym strachu lękach i niebezpieczeństwie. Jest metaforyczną opowieścią o losie współczesnych Białorusinów.
Papa Bo (Aleksandr Bogdanow) – białoruski DJ i twórca muzyczny.
Podczas after party w Śnie Pszczoły wystąpi współorganizator niezależnej sceny kulturalnej
w Mińsku. Założyciel agencji koncertowej BoPromo skupiającej najciekawsze inicjatywy artystyczne młodych twórców nie związanych z oficjalnym obiegiem.
18.10.2013 – Dzień 2 – Literatura Pamięci – to próba zmierzenia się z historią, własną tożsamością, problemami dnia codziennego oraz dzisiejszym stosunkiem do pamięci zbiorowej.
„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” reż. Paweł Palcat, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego, Koszalin, Polska
Spektakl oparty na utworze Swietłany Aleksijewicz opowiada historię dramatu kobiet radzieckich uczestniczących w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. To opowieść bez lukrowanych scen, pełna zgrozy i odkupiona. Konwencja spektaklu to połączenie dialogów, ruchu oraz wykorzystania warstwy muzycznej do zaprezentowania przejmującej opowieści dotykającej nawet najbardziej niewrażliwego widza.
Po spektaklu, w klubie Sen Pszczoły, zagra Milczarek Trio – w specjalnym pięcioosobowym składzie oraz rosyjski zespół Bigudi – z pierwszym koncertem w Polsce.
19.10.2013 – Dzień 3 Samoidentyfikacja – to chęć ukazania dramatu społeczeństwa sowieckiego oczami twórców literackich
„Kraina deszczu” reż. Aidas Giniotis, Atviras Ratas, Wilno, Litwa
Spektakl, zrealizowany w formie improwizowanych biografii, opowiada o losach autentycznych mieszkańców Litwy podczas okupacji sowieckiej po II wojnie światowej. Na scenariusz złożyły się zebrane wspomnienia babć i dziadków aktorów. Jeden z pierwszych spektakli analizujących
i rozprawiających się z najnowszą historią Litwy.
20.10.2013 – Dzień 4 – „Dźwięki teatru” – Muzyka to nie tylko rozrywka, ale to również element społecznej integracji, a teksty utworów to wielokrotnie celny komentarz problemów współczesności.
„Moskwa- Pietuszki”, reż. Piotr Sieklucki, Teatr Nowy, Kraków, Polska
Radziecka opowieść o wiecznym czekaniu, podróży i samotności. Wydarzenie artystyczne na granicy rockowego koncertu i spektaklu wg poematu Wieniedikta Jerofiejewa. W godzinnej podróży do czasów Związku Radzieckiego zostaną zaprezentowane utwory muzyczne Igora Talkova, Gregori Lepsa, Władimira Wysockiego i Ałły Pugaczowej.