Małe formy teatralne Festiwal Singera

Opublikowano Brak komentarzy do Małe formy teatralne Festiwal Singera
plakat teatralny

Małe formy teatralne na X edycji Festiwalu Singera – opisy spektakli (24.08.-01.09.2013 r.)

24.08.2013 r. (sobota)

24.08. godz. 15.00 „Zapomniane opowieści cadyków i rabinów” – Teatr NN

Adaptacja i reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz
Występuje: Witold Dąbrowski
„Opowiadanie i słuchanie to istotny element chasydzkiej religijności. Wielu cadyków porównywało
opowiadanie do studiowania Tory. Czas, w którym opowiadano stawał się czasem świętym, podczas
którego przywracane były do życia opowiadane wydarzenia” (z Księgi „Lublin. Imaginarium”). Może dzięki tym opowieściom „ożyją” na chwilę postaci i zdarzenia Świętego Miasta Lublin?
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

25.08.2013 r. (niedziela)

25.08. godz. 15.00 „My, Żydzi Polscy” Juliana Tuwima – monodram

Występuje: Włodzimierz Press, Gołda Tencer
Poetycki lament „My, Żydzi polscy” Juliana Tuwima jest unikalnym dokumentem czasów Holokaustu. Tekst powstał na emigracji w Nowym Jorku, w rok po Powstaniu w Getcie Warszawskim, kiedy ci, którzy ocaleli zaczęli uświadamiać sobie niewiarygodne rozmiary tragedii, która dotknęła Żydów. Tekst szybko obiegł środowiska żydowskie i polonijne na całym świecie, wszędzie wzbudzając gwałtowne emocje i głęboki wstrząs, gdyż z niezwykłą siłą wyrażał cierpienia Żydów. W Polsce przez długie lata był na liście utworów zakazanych, ukazywał się jedynie w przedrukach, aż do 1993 roku, gdy został wydany przez Fundację Shalom. Utwór jest manifestem autora, który publicznie utożsamił się ze swoim żydowskimi braćmi, mimo iż przed wojną podkreślał przede wszystkim swoje związki z kulturą polską. Poeta dał wyraz głębokiemu osobistemu cierpieniu, ukazał nie tylko korzenie rasizmu, antysemityzmu i ludobójstwa, ale pokazał też perspektywę przyszłości, kiedy na ziemi będzie tylko jeden rodzaj ludzki – ludzie szlachetni.
Włodzimierz Press – aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy. Absolwent warszawskiej PWST (1963). Aktor teatrów warszawskich: Ludowego, Kwadrat, Dramatycznego, Studio. Występował także w Teatrze Syrena i Teatrze Narodowym. Grał w wielu filmach i serialach telewizyjnych, wielką popularność przyniosła mu rola Grigorija w serialu „Czterej pancerni i pies”. Był narratorem zrealizowanego wg pomysłu Gołdy Tencer filmu dokumentalnego „Perecowicze”. Laureat nagrody Feliksy Warszawskie za drugoplanową rolę Gunkela w spektaklu „Udręka życia” Hanocha Levina w reż. Jana Englerta w Teatrze Narodowym.
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48

25.08. godz. 15.00 „Hava Nagila” – przedstawienie kabaretowe Grupy „Obustronni Ludzie” i Przyjaciele
Autor projektu: Mateusz Grydlik, występują: Dominika Krzywotulska-Grydlik, Paweł Paprocki, Wojciech Wachuda, Robert T. Majewski oraz Mateusz Grydlik
Widzowie będą mieli okazję poznać skecze i piosenki różnych gatunków teatralnych – od tradycyjnego szmoncesu po teksty bardziej współczesne, bliższe Woody’emu Allenowi czy Hanochowi Levinowi. Będzie to próba odpowiedzi na pytanie: jak dzisiaj Polacy i Żydzi postrzegają się nawzajem? Motywem przewodnim przedstawienia będzie więc poszukiwanie nowoczesnego języka rozmowy o tematyce żydowskiej. Powracać będzie również melodia „Hava nagila”, ale nie zawsze będzie brzmiała tak samo…
Mateusz Grydlik – aktor, kabareciarz, autor tekstów piosenek i skeczy. Występuje w Teatrze Współczesnym w Warszawie, grał m.in. w filmach A. Wajdy, K. Zanussiego, M. Koterskiego. W czasie studiów na Akademii Teatralnej w Warszawie założył kabaret „Macież”, który zdobył Grand Prix na przeglądzie PAKA ’09. W „Jedynce” Polskiego Radia tworzył program „Radio Macież” a w „Trójce” nadaje mini serial „Karol i Helena”, który tworzy do spółki ze swoją żoną Dominiką. Grupę „Obustronni Ludzie” założył w 2012 roku, w ramach projektu wystawia m.in. swój one-man show „Bisty Grydlik”.
Czas trwania 45 min
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

26.08.2013 r. (poniedziałek)

26.08. godz. 17.30 „Opowiadania nie tylko dla dzieci” – spektakl dla dzieci i dorosłych na podstawie prozy I.B. Singera

Adaptacja i reżyseria: Paweł Paszta
Występują: Monika Chrząstowska i Jerzy Walczak, wiolonczela: Aleksandra Monkiewicz
Niesamowite baśniowe opowiadania I.B. Singera potrafią rozbudzić nawet najbardziej ospałą wyobraźnię. Spektakl przenosi widza do świata pachnącego dzieciństwem, gdzie przy chanukowej świecy płynie opowieść o pięknych i strasznych odcieniach życia.
Paweł Paszta – dramaturg i reżyser, ukończył Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Wyreżyserował m.in. czytanie performatywne „Chleb powszedni. Wspomnienia żydowskich Dzieci”, na podstawie książki „Dzieci żydowskie oskarżają”. Spektakl „Koszałki opałki”, oparty na mało znanych tekstach Janusza Korczaka, jest wciąż grany w Teatrze Żydowskim.
Monika Chrząstowska – aktorka Teatru Żydowskiego. Współpracowała z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Rampa oraz Teatrem Telewizji. Można ją także usłyszeć w autorskich recitalach, gdzie wykonuje m.in. utwory jazzowe.
Jerzy Walczak – aktor teatralny i filmowy, związany z Teatrem Żydowskim. Współpracował z takimi reżyserami jak Agnieszka Holland, Jerzy Kawalerowicz, Andrzeja Wajda, Piotr Cieplak, Michał Zadara, Dorota Ignatjew, Maciej Wojtyszko, Juliusz Berger. W 2009 roku otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.
Spektakl dla dzieci od lat 6 i dorosłych.
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

27.08.2013 r. (wtorek)

27.07. godz. 17.30 „WARSZAWO MA” – spektakl muzyczny w wykonaniu Danuty Stankiewicz z akompaniamentem zespołu klezmerskiego
Przedsięwzięcie sceniczne oparte na twórczości polskich artystów pochodzenia żydowskiego, tworzących w Warszawie lub o Warszawie przed, w czasie i po wojnie. Dominują w nim utwory nostalgiczne, ale pojawiają się w nim także piosenki radosne i pogodne. Ulotność, zmienność i bogactwo nastrojów kreowanych na scenie przez artystkę doskonale współgra z oprawą wizualną i muzyczną spektaklu, dopełnianą przez efekty audiowizualne. Spektakl zdobył kilka prestiżowych nagród, m.in. odznakę „Zasłużony dla Warszawy” oraz dyplom „Złoty Liść Retro 2010” za utrwalanie przedwojennego folkloru warszawskiego i piosenek żydowskich.
Danuta Stankiewicz (pseud. art. DANQA) – polska piosenkarka, absolwentka m.in. Uniwersytetu Muzycznego i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie, stypendystka Rządu Francuskiego w Paryżu oraz polskiego Ministerstwa Kultury, laureatka odznaki Gloria Artis. Występowała m.in. w poznańskim Kabarecie TEY, koncertowała w ponad 30 krajach świata, uczestniczyła prawie w 9 tysiącach koncertów i wydała 19 płyt solowych. Była nagradzana na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych.
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

28.08.2013 r. (środa)

28.08. godz. 17.00 „Monogram M” – spektakl Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego
Widowisko poetycko-muzyczne na podstawie twórczości Mariana Hemara i Władysława Szpilmana. Jak za dawnych lat powróci świat nieco zapomnianych utworów popularnych w okresie międzywojennym oraz w latach 50. i 60. ubiegłego wieku, w aranżacjach Andrzeja Perkmana z zespołem, choreografii Ewy Kliszewskiej oraz wg scenariusza i w reżyserii Macieja Dzięciołowskiego.
Występują: Bartłomiej Ardecki, Maria Babicka, Maria Jankowska, Magdalena Kaczmarek, Ewa Kliszewska, Emilia Korytowska, Iwona Łozińska, Marlena Pióro, Marian Siwiak, Agata Styczeń, Ewa Szlachcic, Dominika Świątek, Anna Winiarska, Agnieszka Zakrzewska.
Maciej Dzięciołowski – reżyser, aktor, scenograf, absolwent PWST im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu, i Uniwersytetu Warszawskiego. Współtwórca i dyrektor Teatru Hybrydy UW.
Patronat nad spektaklem objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. UW dr hab. Marcin Pałys
Impreza zorganizowana we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl

29.08.2013 r. (czwartek)

29.08. godz. 17.30 „Słoneczny mit” – spektakl poetycko-muzyczny oparty na życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki

Występują: Ewa Dąbrowska, Dominika Świątek
Scenariusz: Piotr M. Cieński, reżyseria: Ewa Dąbrowska, muzyka: Dominika Świątek,
animacje multimedialne: Malwina de Brade, kierownictwo muzyczne, fortepian: Andrzej
Perkman, gitara: Marcin Dąbrowski
Spektakl oparty na życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki. Jest opowieścią o „dwóch” kobietach. Jedna z nich to Ginczanka-poetka, skamandrytka, przyjaciółka Gombrowicza, przed wybuchem wojny nazywana „Tuwimem w spódnicy”. Piękna, wybitnie utalentowana, stała bywalczyni „Małej Ziemiańskiej” i „Zodiaku”, na którą czekało wspaniałe życie – kariera i sława. Ta druga to Ginczanka-Żydówka, która w czasie wojny musi walczyć o życie. Egzotyczna uroda, która przed wojną była atutem, teraz jest dla niej przekleństwem. Jest zastraszona, przerażona, skazana na łaskę i niełaskę ludzi, u których się ukrywa. Jej droga kończy się w Płaszowie, gdzie zostaje rozstrzelana przez gestapo.
Ewa Dąbrowska – aktorka, od 1984 roku związana z Teatrem Żydowskim. Na swojej macierzystej scenie wystąpiła w wielu znaczących rolach, m.in. Gołdy w „Skrzypku na dachu” w reż. Jan Szurmieja, zagrała też jedną z głównych ról w serialu „Śmieciarz” w reż. Jacka Butrymowicza. W 2009 roku została nagrodzona odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Dominika Świątek – wokalistka, autorka muzyki, autorka tekstów. Nagrała płyty z kompozycjami do wierszy m.in. Zbigniewa Herberta, Juliusza Słowackiego i Czesława Miłosza.
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

29.08. godz. 20.30 „Proces” wg Franza Kafki – spektakl plenerowy Teatru Formy z Wrocławia

Reżyseria i scenariusz: Józef Markocki, scenografia, maski, kostiumy: Ilona Szurkowska, muzyka: Zygmunt Konieczny, obsada: zespół Teatru Formy
Spektakl, przygotowany na podstawie „Procesu” Franza Kafki, ma uniwersalny i ponadczasowy charakter. W utworze brak jest ścisłej konkretyzacji czasu i miejsca akcji, a sceneria przestrzeni sugeruje, że opisane wydarzenia mogą wydarzyć się wszędzie, niezależnie od epoki. Jego bohater, Józef K. został pozbawiony cech indywidualnych, stając się w ten sposób everymanem – każdym.
Teatr Formy istnieje od 1996. Spektakle grupy ukazują przede wszystkim współczesność i człowieka teraźniejszego – artyści chętnie sięgają po inspiracje literackie, ale też wspólne wielu kulturom mity i legendy. Z dużym powodzeniem gościli na wielu festiwalach w kraju i za granicą.
Spektakl plenerowy, czas trwania 60 min.
Skwer na Placu Grzybowskim, wstęp wolny

30.08.2013 r. (piątek)

30.08. godz. 17.30 „Dotknij wiatru, dotknij wody” – adaptacja sceniczna powieści „Touch the water, touch the wind” Amosa Oza

Adaptacja i reżyseria: Karolina Kirsz, tłumaczenie: Danuta Sękalska, scenografia i kostiumy: Anna Skupień, obsada: Andrzej Blumenfeld, Piotr Chomik, Sylwia Najah, Piotr Sierecki, Ernestyna Winnicka.
„Żydowski nauczyciel nazwiskiem Pomeranz uciekł przed Niemcami do lasu…” – tak rozpoczyna się opowieść izraelskiego pisarza. Powstały na jej podstawie spektakl to wielobarwna historia, czasem subtelna, czasem okrutna, ale też poetycka i pełna humoru. Główny bohater ucieka, aby dotrzeć do swojej Ziemi Obiecanej i podarować ludziom formułę nieskończoności, która przywróci światu pokój. Czy jednak świat będzie potrafił ją przyjąć?
Karolina Kirsz – absolwentka reżyserii, filozofii i wiedzy o teatrze trzech polskich uczelni, stypendystka Ministerstwa Kultury za osiągnięcia naukowe. Wyreżyserowała m. in. „Pułapkę” Tadeusza Różewicza i „Zimę w czerwieni” Adama Rappa, za którą otrzymała pierwszą nagrodę na XII Międzynarodowym Festiwalu „Zdarzenia” w Gdańsku i Tczewie.
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

30.08. godz. 20.00 „Żyd Wieczny Tułacz” – spektakl Videoteatru „Poza” na podstawie opowiadania Aleksandra Wata
Reżyseria i obrazy: Piotr Lachmann, występują: Jolanta Lothe, Mateusz Banasiuk, Daniel Pigoński (instrumenty klawiszowe)
Tekst opowiadania w mistrzowski sposób łączy warsztat futurystycznego poety z jego późniejszą wizjonerską poetyką. Świat wykreowany przez niego w 1926 r. przypomina nasz własny, choć w krzywym zwierciadle absurdalnej logiki wyobraźni autora „Mojego wieku”. U Wata to ortodoksyjni Żydzi ratują upadające chrześcijaństwo, ale wówczas antysemici natychmiast stają się zaciekłymi wrogami kościoła powszechnego, opanowanego przez Żydów-zbawców. Antysemityzm jawi się jako nieuleczalna choroba umysłowa. Poeta dowodzi w sposób skrajnie bolesny, że irracjonalność jest wciąż dominującą siłą w świecie, pozornie coraz bardziej racjonalnym.
Lothe Lachmann Videoteatr „Poza” – jedyny teatr w Polsce łączący żywy plan aktorski z planem monitorów, projekcji z rzutników i kamer. Bazuje na symbiozie między żywym aktorem a jego elektronicznym klonem; czasem spektaklu i czasami „poza”, obrazem, muzyką, słowem, demonstruje humanistyczny potencjał nowej techniki.
Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Lothe Lachmann Videoteatr „Poza”.
Klubokawiarnia Chwila, ul. Ogrodowa 31/35
Impreza biletowana. Informacje o zakupie biletów na stronie www.videoteatrpoza.pl

31.08.2013 r. (sobota)

31.08. godz. 20.00 „Żyd Wieczny Tułacz” – spektakl Videoteatru „Poza” na podstawie opowiadania Aleksandra Wata
Reżyseria i obrazy: Piotr Lachmann, występują: Jolanta Lothe, Mateusz Banasiuk (na zdj.), Daniel Pigoński (instrumenty klawiszowe)
Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Lothe Lachmann Videoteatr „Poza”
Klubokawiarnia Chwila, ul. Ogrodowa 31/35
Impreza biletowana. Informacje o zakupie biletów na stronie www.videoteatrpoza.pl

01.09.2013 r. (niedziela)

01.09. godz. 15:30. Opowiadania I.B. Singera czytają: Helena Wilda oraz Wanda Siemaszko – aktorki Teatru Żydowskiego
Fotka Cafe, Pl. Grzybowski 2 lok. 3/2
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48

01.09. godz. 18.30 „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” Zvi Kolitza w interpretacji
Sławomira Hollanda

Muzyka i wykonanie: Michał Gorczyński
Spektakl oparty na apokryficznym tekście Zvi Kolitza w przekładzie Artura Kucia. „…najbardziej przejmujące świadectwo teologicznego i religijnego namysłu nad tragedią Zagłady, oglądanej przez pryzmat wiary ze wszystkimi tego konsekwencjami; świadectwo wiary, któremu udało się dotknąć samej istoty dramatu ludzkiej egzystencji. Na całym świecie praca Kolitza należy do kanonu kluczowych tekstów religijnych ludzkości; pozostaje mieć nadzieję, że i w Polsce (…) znajdzie należne sobie miejsce we wspólnym zmaganiu się z trudnym dziedzictwem.” (Krzysztof Bielawski)
Sławomir Holland – aktor, absolwent PWST we Wrocławiu. Współpracował z wieloma stołecznymi scenami, od 2007 roku był członkiem zespołu i do dziś współpracuje z Teatrem Ateneum. Ma w swoim dorobku wiele głównych i znaczących ról teatralnych oraz udział w ponad stu filmach i serialach. Przedstawienie „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” z jego udziałem otrzymało w 2012 r. Nagrodę Publiczności na III Łódzkim Festiwalu Monodramu „Mono w Manu”.
Michał Górczyński – muzyk i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Chopina. Zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Jako solista występował z Kwartetem Śląskim, Orkiestrą „Aukso” i Filharmonią Podlaską. Od 2002 roku współtworzy zespół „Kwartludium” a od 2008 współpracuje m.in. z „Tik Takiem” Patrykiem Matelą.
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom, która od 1988 roku działa na rzecz ocalenia od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury polskich Żydów. Festiwal Warszawa Singera jest najpopularniejszym przedsięwzięciem fundacji, gromadzącym od 2003 r. najwybitniejszych artystów i twórców kultury żydowskiej. Inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Gołda Tencer – Dyrektor Generalny Fundacji Shalom. Od pierwszej edycji Festiwal Singera dedykowany jest Isaacowi Bashevisowi Singerowi, znakomitemu żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami – National Book Awards oraz literacką nagrodą Nobla. Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał ją w swoich utworach.

Organizator:
Fundacja SHALOM
www.shalom.org.pl
Plac Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa

plakat teatralny festiwal teatralny Singera festiwal teatralny Singera festiwal teatralny Singera

Dodaj komentarz