Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Opublikowano Brak komentarzy do Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
plakat festiwalu teatralnego

Na większość wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki, których rezerwacja możliwa będzie pod numerami telefonów (22) 6205585 lub (22) 6521648 od sierpnia, a bilety na część odpłatną sprzedawane są w kasie Teatru Żydowskiego (tel. 22 8505656) i na stronie www.eventim.pl.

Teatralna uczta na X edycji Festiwalu Singera (24.08.-01.09.2013 r.)

W tegorocznym programie X edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera pasjonaci teatru znajdą dla siebie mnogość ciekawych propozycji. Na oficjalnej stronie www.festiwalsingera.pl możemy zapoznać się z bogatym programem występów – zarówno artystów polskich, jak i zagranicznych. Jak co roku, Fundacja Shalom zadbała o to, by umilić każdemu miłośnikowi kultury żydowskiej oczekiwanie, informując o kolejnych potwierdzonych gościach i wydarzeniach na fanpage’u: www.facebook.com/FestiwalSingera. Na większość wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki, których rezerwacja możliwa będzie pod numerami telefonów (22) 6205585 lub (22) 6521648 od sierpnia, a bilety na część odpłatną sprzedawane są w kasie Teatru Żydowskiego (tel. 22 8505656) i na stronie www.eventim.pl.

Do Warszawy zawitają teatralne gwiazdy światowej sławy m. in. z Rumunii, Argentyny czy Izraela. Teatr Żydowski z Bukaresztu wystawi „Yentl” na podstawie prozy I.B. Singera, a argentyńska artystka Candelaria Saenz Valiente wystąpi z performancem „Golem” w reżyserii Anny Smolar. Ponadto zaprezentowana zostanie sztuka na podstawie Szymona An-Skiego „The Dybbuk Between Two Worlds” w adaptacji Szmuela Shohata dla Teatru Narodowego Habima z Izraela.

Oczywiście zabraknąć nie może artystów z Polski i małych form teatralnych. Tradycyjnie gościć będzie Teatr NN z Lublina – tym razem z monodramem Witolda Dąbrowskiego pt. „Zapomniane opowieści cadyków i rabinów”. Adaptację powieści „Dotknij wiatru, dotknij wody” Amosa Oza zaprezentuje Karolina Kirsz, a Paweł Paszta przygotuje „Opowiadania nie tylko dla dzieci” na podstawie baśniowych opowiadań I.B. Singera. Zobaczymy również: „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” Zvi Kolitza w interpretacji Sławomira Hollanda w wykonaniu Michała Górczyńskiego, spektakl poetycko-muzyczny pt. „Słoneczny mit” oparty na życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki, spektakl plenerowy Teatru Formy z Wrocławia pt. „Proces”, monodram według tekstu „My, Żydzi Polscy” Juliana Tuwima w interpretacji Włodzimierza Pressa, spektakl muzyczny „Warszawo ma” w wykonaniu Danuty Stankiewicz z akompaniamentem zespołu klezmerskiego, „Monogram M” Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego, „Żyd Wieczny Tułacz” Videoteatru „Poza” na podstawie opowiadania Aleksandra Wata, a także „Hava Nagila” – przedstawienie kabaretowe Grupy „Obustronni Ludzie” i Przyjaciele.

Teatr Żydowski z Warszawy, wspierający wydarzenia Festiwalu Singera, zaprezentuje kultowe widowisko „Między dniem a nocą. Dybuk” w reżyserii Szymona Szurmieja, dyrektora Teatru Żydowskiego, który w tym roku świętował swoje 90-te urodziny. Z okazji 65-lecia pracy artystycznej Szymon Szurmiej przedstawi także „Noc całego życia” – spektakl będący zapisem wspomnień Janusza Korczaka w ostatnią noc przed Zagładą. Zobaczymy również tegoroczne premiery: „Marienbad” w reżyserii Macieja Wojtyszki, a także „Kafka Tańczy” w reżyserii Lecha Mackiewicza – przyjaciela autora sztuki, czołowego australijskiego dramaturga, Timothy Daly’ego, który zaszczyci festiwal swoją obecnością i spotka się z polskimi widzami!
X edycja Festiwalu Singera odbędzie się między 24 sierpnia a 1 września w Warszawie w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w Śródmieściu oraz na Pradze. Poza głównymi atrakcjami teatralnymi i muzycznymi, planowanych jest kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych – warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych, wystaw, wykładów i innych atrakcji.

Program teatralnych wydarzeń X edycji Festiwalu Singera:

23.08.2013 r. (piątek)

23.08. godz. 19.00 „MIĘDZY DNIEM A NOCĄ. DYBUK” – spektakl Teatru Żydowskiego
Adaptacja i reżyseria: Szymon Szurmiej, scenografia: Marta Grudzińska, choreografia: Dorota Furman, muzyka i opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska, obsada: Cadyk – Szymon Szurmiej, Reb Sender – Henryk Rajfer, Lea – Joanna Przybyłowska/Monika Soszka, Babcia Lei – Alina Świdowska, Chunon – Piotr Sierecki, Meszuach – Marek Węglarski, Michoel – Waldemar Gawlik, Henoch i Rabin – Rafał Rutowicz, Batlem I – Jerzy Walczak, Batlem II – Piotr Wiszniowski, Batlem III – Rafał Dajbor, Sure Bas Toywin – Ernestyna Winnicka, Menasze – Marcin Błaszak, Ojciec Menasze – Grzegorz Kulikowski, Oszer – Dawid Szurmiej, Chasydzi – Grzegorz Grzywacz, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Piotr Chomik, Żebracy – Ewa Dąbrowska, Wanda Siemaszko, Barbara Szeliga, Ewa Greś, Sylwia Najah, Małgorzata Majewska, Małgorzata Trybalska, Joanna Rzączyńska, Katarzyna Post, Mariola Kuźnik, Izabella Rzeszowska.
Najsłynniejsza na świecie literatura żydowska w wersji scenicznej. „Między dniem a nocą. Dybuk” to widowisko na motywach utworów „Dybuk” oraz „Dzień i noc” Szymona An-skiego. Historia o przeznaczeniu, przed którym nie ma ucieczki i o miłości silniejszej niż śmierć. Rozgrywająca się na granicy dwóch światów opowieść osadzona jest w mistycznej tradycji żydowskiej. Poetycki teatr nastrojów z romantyczną historią w tle. „Dybuk” to kamień milowy w dziejach literatury jidysz. Jest tym dla teatru żydowskiego, czym dla polskiego są „Dziady”.
Impreza towarzysząca, spektakl w języku jidysz (tłumaczenie symultaniczne na język polski z wykorzystaniem systemu słuchawkowego), czas trwania 2 h 30 min z przerwą
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

24.08.2013 r. (sobota)

24.08. godz. 15.00 „Zapomniane opowieści cadyków i rabinów” – Teatr NN

Adaptacja i reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz
Występuje: Witold Dąbrowski
„Opowiadanie i słuchanie to istotny element chasydzkiej religijności. Wielu cadyków porównywało
opowiadanie do studiowania Tory. Czas, w którym opowiadano stawał się czasem świętym, podczas
którego przywracane były do życia opowiadane wydarzenia” (z Księgi „Lublin. Imaginarium”). Może dzięki tym opowieściom „ożyją” na chwilę postaci i zdarzenia Świętego Miasta Lublin?
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

24.08. godz. 19.00 „KAFKA TAŃCZY” – spektakl Teatru Żydowskiego, na podstawie sztuki Timothy Daly’ego „Kafka dances”, w tłumaczeniu Lecha Mackiewicza

Reżyseria: Lech Mackiewicz, scenografia: Jan Polivka, kostiumy:
Marta Grudzińska, muzyka: Piotr Moss, choreografia: Iliana Alvarado, asystent reżysera:
Ewa Dąbrowska.
Obsada: Piotr Sierecki (Franz Kafka), Marek Węglarski (Ojciec/Herman), Joanna
Przybyłowska (Matka/Julia), Katarzyna Post (Ottla/Siostra), Małgorzata Trybalska
(Felicja/Panna młoda).
Dramat „Kafka tańczy” został zainspirowany listami Franza Kafki do Felicji Bauer, napisanymi w trakcie ich krótkiej, lecz burzliwej znajomości. Timothy Daly zainteresował się tematyką zmagań sztuki z życiem i życia ze sztuką. Napisał utwór o artyście, który uczy się żyć i staje przed wyborem pomiędzy swoją twórczością a trudami codzienności i stara się dokonać właściwego wyboru. W przypadku Franza Kafki odpowiedź mogła być tylko jedna…
„Timothy Daly wprowadza nas w historię zmagań twórcy z otaczająca go rzeczywistością lekko i z dużym poczuciem humoru. Początkowo nie widać chmur zbierających się nad życiem (bardzo osobistym) bohatera. Dramat nadchodzi ubrany w strój komedianta i serwuje nam śmiech jako danie wstępne, tylko po to, aby później tym bardziej wzruszyć. Do bólu. Nikt nikomu przecież nie obiecywał, że będzie łatwo.” (Lech Mackiewicz)
Impreza towarzysząca, czas trwania 2 h 20 min, spektakl z przerwą.
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

24.08. godz. 21.30 Żydowski salon literacki: spotkanie z Timothym Dalym autorem sztuki
„Kafka Tańczy” oraz Lechem Mackiewiczem, twórcą jej polskiej adaptacji.

Timothy Daly – czołowy australijski dramaturg i pedagog, autor licznych sztuk scenicznych i kilku radiowych, laureat ponad tuzina nagród za swoją twórczość. Jego najbardziej znane, niewystawiane w Polsce sztuki, to m. in.: „Livingstone”, „Complicity”, „The Private Visions of Gottfried Kellner”. Rolą w sztuce „Kafka Tańczy” zadebiutowała Cate Blanchett i otrzymała za nią prestiżową australijską nagrodę teatralną dla najlepszej debiutantki.
Lech Mackiewicz – reżyser, scenarzysta i aktor, znany z kreacji w wielu międzynarodowych produkcjach filmowych i teatralnych. Absolwent PWST w Krakowie. W 1985 roku wyemigrował do Australii, gdzie założył teatr Auto Da Fe, którego spektakle wędrowały po wielu międzynarodowych festiwalach. Pracował m. in. w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Jest też pomysłodawcą i współorganizatorem festiwalu filmowego „Felliniada”.
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48

25.08.2013 r. (niedziela)

25.08. godz. 15.00 „My, Żydzi Polscy” Juliana Tuwima – monodram

Występuje: Włodzimierz Press, Gołda Tencer
Poetycki lament „My, Żydzi polscy” Juliana Tuwima jest unikalnym dokumentem czasów Holokaustu. Tekst powstał na emigracji w Nowym Jorku, w rok po Powstaniu w Getcie Warszawskim, kiedy ci, którzy ocaleli zaczęli uświadamiać sobie niewiarygodne rozmiary tragedii, która dotknęła Żydów. Tekst szybko obiegł środowiska żydowskie i polonijne na całym świecie, wszędzie wzbudzając gwałtowne emocje i głęboki wstrząs, gdyż z niezwykłą siłą wyrażał cierpienia Żydów. W Polsce przez długie lata był na liście utworów zakazanych, ukazywał się jedynie w przedrukach, aż do 1993 roku, gdy został wydany przez Fundację Shalom. Utwór jest manifestem autora, który publicznie utożsamił się ze swoim żydowskimi braćmi, mimo iż przed wojną podkreślał przede wszystkim swoje związki z kulturą polską. Poeta dał wyraz głębokiemu osobistemu cierpieniu, ukazał nie tylko korzenie rasizmu, antysemityzmu i ludobójstwa, ale pokazał też perspektywę przyszłości, kiedy na ziemi będzie tylko jeden rodzaj ludzki – ludzie szlachetni.
Włodzimierz Press – aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy. Absolwent warszawskiej PWST (1963). Aktor teatrów warszawskich: Ludowego, Kwadrat, Dramatycznego, Studio. Występował także w Teatrze Syrena i Teatrze Narodowym. Grał w wielu filmach i serialach telewizyjnych, wielką popularność przyniosła mu rola Grigorija w serialu „Czterej pancerni i pies”. Był narratorem zrealizowanego wg pomysłu Gołdy Tencer filmu dokumentalnego „Perecowicze”. Laureat nagrody Feliksy Warszawskie za drugoplanową rolę Gunkela w spektaklu „Udręka życia” Hanocha Levina w reż. Jana Englerta w Teatrze Narodowym.
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48

25.08. godz. 15.00 „Hava Nagila” – przedstawienie kabaretowe Grupy „Obustronni Ludzie” i Przyjaciele
Autor projektu: Mateusz Grydlik, występują: Dominika Krzywotulska-Grydlik, Paweł Paprocki, Wojciech Wachuda, Robert T. Majewski oraz Mateusz Grydlik
Widzowie będą mieli okazję poznać skecze i piosenki różnych gatunków teatralnych – od tradycyjnego szmoncesu po teksty bardziej współczesne, bliższe Woody’emu Allenowi czy Hanochowi Levinowi. Będzie to próba odpowiedzi na pytanie: jak dzisiaj Polacy i Żydzi postrzegają się nawzajem? Motywem przewodnim przedstawienia będzie więc poszukiwanie nowoczesnego języka rozmowy o tematyce żydowskiej. Powracać będzie również melodia „Hava nagila”, ale nie zawsze będzie brzmiała tak samo…
Mateusz Grydlik – aktor, kabareciarz, autor tekstów piosenek i skeczy. Występuje w Teatrze Współczesnym w Warszawie, grał m.in. w filmach A. Wajdy, K. Zanussiego, M. Koterskiego. W czasie studiów na Akademii Teatralnej w Warszawie założył kabaret „Macież”, który zdobył Grand Prix na przeglądzie PAKA ’09. W „Jedynce” Polskiego Radia tworzył program „Radio Macież” a w „Trójce” nadaje mini serial „Karol i Helena”, który tworzy do spółki ze swoją żoną Dominiką. Grupę „Obustronni Ludzie” założył w 2012 roku, w ramach projektu wystawia m.in. swój one-man show „Bisty Grydlik”.
Czas trwania 45 min
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

26.08.2013 r. (poniedziałek)

26.08. godz. 17.30 „Opowiadania nie tylko dla dzieci” – spektakl dla dzieci i dorosłych na podstawie prozy I.B. Singera

Adaptacja i reżyseria: Paweł Paszta
Występują: Monika Chrząstowska i Jerzy Walczak, wiolonczela: Aleksandra Monkiewicz
Niesamowite baśniowe opowiadania I.B. Singera potrafią rozbudzić nawet najbardziej ospałą wyobraźnię. Spektakl przenosi widza do świata pachnącego dzieciństwem, gdzie przy chanukowej świecy płynie opowieść o pięknych i strasznych odcieniach życia.
Paweł Paszta – dramaturg i reżyser, ukończył Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Wyreżyserował m.in. czytanie performatywne „Chleb powszedni. Wspomnienia żydowskich Dzieci”, na podstawie książki „Dzieci żydowskie oskarżają”. Spektakl „Koszałki opałki”, oparty na mało znanych tekstach Janusza Korczaka, jest wciąż grany w Teatrze Żydowskim.
Monika Chrząstowska – aktorka Teatru Żydowskiego. Współpracowała z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Rampa oraz Teatrem Telewizji. Można ją także usłyszeć w autorskich recitalach, gdzie wykonuje m.in. utwory jazzowe.
Jerzy Walczak – aktor teatralny i filmowy, związany z Teatrem Żydowskim. Współpracował z takimi reżyserami jak Agnieszka Holland, Jerzy Kawalerowicz, Andrzeja Wajda, Piotr Cieplak, Michał Zadara, Dorota Ignatjew, Maciej Wojtyszko, Juliusz Berger. W 2009 roku otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.
Spektakl dla dzieci od lat 6 i dorosłych.
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

26.08. godz. 19.00 „YENTL” – spektakl Teatru Żydowskiego z Bukaresztu (Rumunia)

Reżyseria: Erwin Simsensohn, muzyka: Vlaicu Golcea, scenografia: Alina Herescu
Obsada: Raluca Aprodu, Nicolae Botezatu, Geni Brenda, Marius Calugarita, Nicolae
Calugarita, Mihai Ciucă, Cornel Ciupercescu, Cristina Circei, Iolanda Covaci, Darius
Daradici, Mircea Dragoman, Mircea Drimbăreanu, Natalie Ester, Alexandra Fasola,
Veaceslav Grosu, Roxana Guttman, Anka Levana, Mihai Conrad Mericoffer, Maia
Morgenstern, Mirela Nicolau, Mihai Prejban, Rudy Rosenfeld, Luara Stoica.
Sztuka Leah Napolin, napisana na podstawie opowiadania „Jentł, chłopiec z jesziwy” I. B. Singera, opowiada historię młodej kobiety, która już od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie nauką. Pierwszym nauczycielem Jentł był jej ojciec, rabin. Po jego śmierci dziewczyna przebiera się za mężczyznę, przyjmuje imię Anszel i wyrusza na poszukiwanie jesziwy, gdzie będzie mogła kontynuować naukę Talmudu. Gdy jej szkolny kolega Avigdor odkrywa prawdę, Jentł musi dokonać życiowego wyboru. Uznając, że posiada „duszę mężczyzny w ciele kobiety”, postanawia do końca życia pozostać Anszelem. „Yentl” to jednak nie tylko sztuka „genderowa”, ukazująca kryzys tożsamości płciowej jednostki, mamy w niej także do czynienia z klasycznym buntem przeciwko regułom postępowania w ortodoksyjnym społeczeństwie.
Teatr Żydowski w Bukareszcie funkcjonuje nieprzerwanie od 130 lat, w tym od ponad półwiecza jako instytucja państwowa. Teatr ten zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie światowej kultury języka jidysz. Oferuje swoim widzom szeroki wybór spektakli autorów jidysz, takich jak: Sholem Alejchem, Icchok L. Perec, Mendele M. Sforim, Szymon An-ski i Jacob Gordin. W repertuarze tej instytucji znajdują też dzieła twórców klasyki światowej m. in. Ibsena, Moliera, Balzaca, Brechta, Lessinga.
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

27.08.2013 r. (wtorek)

27.07. godz. 17.30 „WARSZAWO MA” – spektakl muzyczny w wykonaniu Danuty Stankiewicz z akompaniamentem zespołu klezmerskiego
Przedsięwzięcie sceniczne oparte na twórczości polskich artystów pochodzenia żydowskiego, tworzących w Warszawie lub o Warszawie przed, w czasie i po wojnie. Dominują w nim utwory nostalgiczne, ale pojawiają się w nim także piosenki radosne i pogodne. Ulotność, zmienność i bogactwo nastrojów kreowanych na scenie przez artystkę doskonale współgra z oprawą wizualną i muzyczną spektaklu, dopełnianą przez efekty audiowizualne. Spektakl zdobył kilka prestiżowych nagród, m.in. odznakę „Zasłużony dla Warszawy” oraz dyplom „Złoty Liść Retro 2010” za utrwalanie przedwojennego folkloru warszawskiego i piosenek żydowskich.
Danuta Stankiewicz (pseud. art. DANQA) – polska piosenkarka, absolwentka m.in. Uniwersytetu Muzycznego i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie, stypendystka Rządu Francuskiego w Paryżu oraz polskiego Ministerstwa Kultury, laureatka odznaki Gloria Artis. Występowała m.in. w poznańskim Kabarecie TEY, koncertowała w ponad 30 krajach świata, uczestniczyła prawie w 9 tysiącach koncertów i wydała 19 płyt solowych. Była nagradzana na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych.
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

28.08.2013 r. (środa)

28.08. godz. 17.00 „Monogram M” – spektakl Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego
Widowisko poetycko-muzyczne na podstawie twórczości Mariana Hemara i Władysława Szpilmana. Jak za dawnych lat powróci świat nieco zapomnianych utworów popularnych w okresie międzywojennym oraz w latach 50. i 60. ubiegłego wieku, w aranżacjach Andrzeja Perkmana z zespołem, choreografii Ewy Kliszewskiej oraz wg scenariusza i w reżyserii Macieja Dzięciołowskiego.
Występują: Bartłomiej Ardecki, Maria Babicka, Maria Jankowska, Magdalena Kaczmarek, Ewa Kliszewska, Emilia Korytowska, Iwona Łozińska, Marlena Pióro, Marian Siwiak, Agata Styczeń, Ewa Szlachcic, Dominika Świątek, Anna Winiarska, Agnieszka Zakrzewska.
Maciej Dzięciołowski – reżyser, aktor, scenograf, absolwent PWST im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu, i Uniwersytetu Warszawskiego. Współtwórca i dyrektor Teatru Hybrydy UW.
Patronat nad spektaklem objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. UW dr hab. Marcin Pałys
Impreza zorganizowana we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl

28.08. godz. 19.00 Z okazji 90-lecia urodzin i 65-lecia pracy artystycznej Szymon Szurmiej przedstawia: „NOC CAŁEGO ŻYCIA” – spektakl Teatru Żydowskiego

Scenariusz: Ryszard Marek Groński, reżyseria i inscenizacja: Szymon Szurmiej, scenografia: Wojciech Jankowiak, kostiumy: Marta Hubka, opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska, choreografia i ruch sceniczny: Jan Szurmiej, asystenci reżysera: Katarzyna Post, Wojciech Wiliński, obsada: Jerzy Walczak (Doktor K.) oraz Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Ewa Greś, Mariola Kuźnik, Małgorzata Majewska, Katarzyna Post, Joanna Przybyłowska, Izabella Rzeszowska, Joanna Rzączyńska, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Małgorzata Trybalska, Ewa Tucholska, Ernestyna Winnicka, Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Waldemar Gawlik, Genady Iskhakov, Franciszek Jankowski, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Piotr Sierecki, Jan Szurmiej, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Piotr Wiszniowski.
„Noc całego życia” to spektakl będący zapisem wspomnień Janusza Korczaka w ostatnią noc przed Zagładą. Obraz za obrazem, scena po scenie, jak w filmie przed oczami „Starego Doktora” przesuwa się całe jego życie. Jest jednocześnie retrospektywną opowieścią i rachunkiem sumienia człowieka, znajdującego się obliczu śmierci…
DOKTOR K.: Zwrócono mi uwagę, że w nocy głośno mówię do siebie. To prawda, mówię. Pytam z coraz większą niecierpliwością: Żyłeś? Ile chlebów wypiekłeś dla ludzi? Ile zasadziłeś drzew? Ile ułożyłeś cegieł pod budowę, zanim odejdziesz? Ile przyszyłeś guzików? Ile, lepiej lub gorzej, wyprałeś zbrukanej bielizny? Komu i ile dałeś ciepła? Nie tylko zresztą pytam. Bywa, że napominam: Nie niszcz listów! Mało zajmują miejsca. Poblakłe fotografie, pokruszony kwiatek, różowa wstążeczka, zasuszony listek to przecież zaduma, pamiątka, wspomnienie. Różne wspomnienia: kojące i takie, które jak topielec wypływają z przeszłości.
Impreza towarzysząca, czas trwania 60 min.
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

29.08.2013 r. (czwartek)

29.08. godz. 17.30 „Słoneczny mit” – spektakl poetycko-muzyczny oparty na życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki

Występują: Ewa Dąbrowska, Dominika Świątek
Scenariusz: Piotr M. Cieński, reżyseria: Ewa Dąbrowska, muzyka: Dominika Świątek,
animacje multimedialne: Malwina de Brade, kierownictwo muzyczne, fortepian: Andrzej
Perkman, gitara: Marcin Dąbrowski
Spektakl oparty na życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki. Jest opowieścią o „dwóch” kobietach. Jedna z nich to Ginczanka-poetka, skamandrytka, przyjaciółka Gombrowicza, przed wybuchem wojny nazywana „Tuwimem w spódnicy”. Piękna, wybitnie utalentowana, stała bywalczyni „Małej Ziemiańskiej” i „Zodiaku”, na którą czekało wspaniałe życie – kariera i sława. Ta druga to Ginczanka-Żydówka, która w czasie wojny musi walczyć o życie. Egzotyczna uroda, która przed wojną była atutem, teraz jest dla niej przekleństwem. Jest zastraszona, przerażona, skazana na łaskę i niełaskę ludzi, u których się ukrywa. Jej droga kończy się w Płaszowie, gdzie zostaje rozstrzelana przez gestapo.
Ewa Dąbrowska – aktorka, od 1984 roku związana z Teatrem Żydowskim. Na swojej macierzystej scenie wystąpiła w wielu znaczących rolach, m.in. Gołdy w „Skrzypku na dachu” w reż. Jan Szurmieja, zagrała też jedną z głównych ról w serialu „Śmieciarz” w reż. Jacka Butrymowicza. W 2009 roku została nagrodzona odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Dominika Świątek – wokalistka, autorka muzyki, autorka tekstów. Nagrała płyty z kompozycjami do wierszy m.in. Zbigniewa Herberta, Juliusza Słowackiego i Czesława Miłosza.
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

29.08. godz. 20.30 „Proces” wg Franza Kafki – spektakl plenerowy Teatru Formy z Wrocławia

Reżyseria i scenariusz: Józef Markocki, scenografia, maski, kostiumy: Ilona Szurkowska, muzyka: Zygmunt Konieczny, obsada: zespół Teatru Formy
Spektakl, przygotowany na podstawie „Procesu” Franza Kafki, ma uniwersalny i ponadczasowy charakter. W utworze brak jest ścisłej konkretyzacji czasu i miejsca akcji, a sceneria przestrzeni sugeruje, że opisane wydarzenia mogą wydarzyć się wszędzie, niezależnie od epoki. Jego bohater, Józef K. został pozbawiony cech indywidualnych, stając się w ten sposób everymanem – każdym.
Teatr Formy istnieje od 1996. Spektakle grupy ukazują przede wszystkim współczesność i człowieka teraźniejszego – artyści chętnie sięgają po inspiracje literackie, ale też wspólne wielu kulturom mity i legendy. Z dużym powodzeniem gościli na wielu festiwalach w kraju i za granicą.
Spektakl plenerowy, czas trwania 60 min.
Skwer na Placu Grzybowskim, wstęp wolny

30.08.2013 r. (piątek)

30.08. godz. 17.30 „Dotknij wiatru, dotknij wody” – adaptacja sceniczna powieści „Touch the water, touch the wind” Amosa Oza

Adaptacja i reżyseria: Karolina Kirsz, tłumaczenie: Danuta Sękalska, scenografia i kostiumy: Anna Skupień, obsada: Andrzej Blumenfeld, Piotr Chomik, Sylwia Najah, Piotr Sierecki, Ernestyna Winnicka.
„Żydowski nauczyciel nazwiskiem Pomeranz uciekł przed Niemcami do lasu…” – tak rozpoczyna się opowieść izraelskiego pisarza. Powstały na jej podstawie spektakl to wielobarwna historia, czasem subtelna, czasem okrutna, ale też poetycka i pełna humoru. Główny bohater ucieka, aby dotrzeć do swojej Ziemi Obiecanej i podarować ludziom formułę nieskończoności, która przywróci światu pokój. Czy jednak świat będzie potrafił ją przyjąć?
Karolina Kirsz – absolwentka reżyserii, filozofii i wiedzy o teatrze trzech polskich uczelni, stypendystka Ministerstwa Kultury za osiągnięcia naukowe. Wyreżyserowała m. in. „Pułapkę” Tadeusza Różewicza i „Zimę w czerwieni” Adama Rappa, za którą otrzymała pierwszą nagrodę na XII Międzynarodowym Festiwalu „Zdarzenia” w Gdańsku i Tczewie.
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

30.08. godz. 20.00 „Żyd Wieczny Tułacz” – spektakl Videoteatru „Poza” na podstawie opowiadania Aleksandra Wata
Reżyseria i obrazy: Piotr Lachmann, występują: Jolanta Lothe, Mateusz Banasiuk, Daniel Pigoński (instrumenty klawiszowe)
Tekst opowiadania w mistrzowski sposób łączy warsztat futurystycznego poety z jego późniejszą wizjonerską poetyką. Świat wykreowany przez niego w 1926 r. przypomina nasz własny, choć w krzywym zwierciadle absurdalnej logiki wyobraźni autora „Mojego wieku”. U Wata to ortodoksyjni Żydzi ratują upadające chrześcijaństwo, ale wówczas antysemici natychmiast stają się zaciekłymi wrogami kościoła powszechnego, opanowanego przez Żydów-zbawców. Antysemityzm jawi się jako nieuleczalna choroba umysłowa. Poeta dowodzi w sposób skrajnie bolesny, że irracjonalność jest wciąż dominującą siłą w świecie, pozornie coraz bardziej racjonalnym.
Lothe Lachmann Videoteatr „Poza” – jedyny teatr w Polsce łączący żywy plan aktorski z planem monitorów, projekcji z rzutników i kamer. Bazuje na symbiozie między żywym aktorem a jego elektronicznym klonem; czasem spektaklu i czasami „poza”, obrazem, muzyką, słowem, demonstruje humanistyczny potencjał nowej techniki.
Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Lothe Lachmann Videoteatr „Poza”.
Klubokawiarnia Chwila, ul. Ogrodowa 31/35
Impreza biletowana. Informacje o zakupie biletów na stronie www.videoteatrpoza.pl

31.08.2013 r. (sobota)

31.08. godz. 16.00 „GOLEM” – autorski performans Candelarii Saenz Valiente, w reżyserii Anny Smolar

Scenografia: Anna Nykowska
„Zapraszamy do udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu. Na państwa oczach powstanie Golem, stworzenie o niezwykłej mocy. Przy pomocy błota, muzyki i zaklęć performerka przywoła do życia piękną a może straszną istotę. Opowiemy o szczególnym kobiecym doświadczeniu, o zderzeniu sprzecznych pragnień i sił. Energia rytuału przypomni o kosmicznych wibracjach, z którymi na co dzień kontakt się urywa. Performans zakończy procesja po ulicach Warszawy, zanim Golem zostanie zaprowadzony do miejsca, w którym rozpocznie swoje nowe życie, jako wystawione dzieło sztuki” (Anna Smolar)
Candelaria Saenz Valiente – wszechstronna artystka argentyńska: malarka, pisarka, reżyserka, wokalistka. Studiowała dyrygenturę i śpiew w Buenos Aires i w Bostonie. Od 2005 roku mieszka i tworzy w Warszawie. Brała udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych z polskimi i zagranicznymi artystami, na co dzień śpiewa w zespole Paris Tetris. W ubiegłym roku, pod pseudonimem Pictorial Candi wydała swój autorski album „Eat Your Coney Island”.
Anna Smolar – polsko-francuska reżyserka, absolwentka literaturoznawstwa na Sorbonie, ukończyła szkołę aktorską i warsztaty reżyserskie w Sudden Théâtre. We Francji współtworzyła grupę teatralną La Compagnie Gochka Najnowsze spektakle w jej dorobku reżyserskim w Polsce to m.in. „Maestro”, „Jedna ręka”, „Pani z Birmy”, „Bullerbyn”, „Obcy”, Wariatka z Chaillot”, które były wystawiane w Warszawie, Krakowie, Opolu i Białymstoku.
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

31.08. godz. 17.00 „MARIENBAD” – spektakl Teatru Żydowskiego

Reżyseria: Maciej Wojtyszko, adaptacja: Henryka Królikowska-Wojtyszko, scenografia:
Ewa Łaniecka, choreografia: Emil Wesołowski, muzyka: Jerzy Derfel, kierownictwo
muzyczne: Teresa Wrońska, asystent reżysera: Henryk Rajfer, światła: Ewa Garniec
Obsada: Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Waldemar Gawlik, Ewa Greś,
Ryszard Kluge, Sylwia Najah, Małgorzata Majewska, Jan Prochyra, Joanna
Przybyłowska, Ernestyna Winnicka, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Joanna
Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Piotr Sierecki, Barbara Szeliga, Monika Soszka,
Gołda Tencer, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Piotr
Wiszniowski.
Pełna wdzięku proza Szolema Alejchema zaadaptowana na przedstawienie muzyczne, to wybitna i niezwykle oryginalna pozycja. Przedstawienie o miłości, tęsknocie oraz wiecznie niespełnionych pragnieniach. „Marienbad czyli qui pro quo między dwoma miastami w listach i telegramach”, to śpiewane kompozycje Jerzego Derfla. Panie wyjeżdżają do uzdrowiska, żeby się poprawić, a panowie aby ubyć. Jednocześnie religijne żony, które znalazły się w europejskim kurorcie, błyskawicznie stają się nowoczesne. Mężowie natomiast robią wszystko, by uchodzić za pozbawionych zobowiązań kawalerów. Każdy stara się wypaść jak najlepiej wśród innych uczestników uzdrowiska. Portret świata zamożnych Żydów z warszawskich Nalewek, pokazany z dobrotliwym humorem, wielką przenikliwością i talentem w dostrzeganiu detali.
Impreza towarzysząca, czas trwania 2 h, spektakl z przerwą
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

31.08. godz. 20.00 „Żyd Wieczny Tułacz” – spektakl Videoteatru „Poza” na podstawie opowiadania Aleksandra Wata
Reżyseria i obrazy: Piotr Lachmann, występują: Jolanta Lothe, Mateusz Banasiuk (na zdj.), Daniel Pigoński (instrumenty klawiszowe)
Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Lothe Lachmann Videoteatr „Poza”
Klubokawiarnia Chwila, ul. Ogrodowa 31/35
Impreza biletowana. Informacje o zakupie biletów na stronie www.videoteatrpoza.pl

01.09.2013 r. (niedziela)

01.09. godz. 15:30. Opowiadania I.B. Singera czytają: Helena Wilda oraz Wanda Siemaszko – aktorki Teatru Żydowskiego
Fotka Cafe, Pl. Grzybowski 2 lok. 3/2
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48

01.09. godz. 17.00 „THE DYBBUK. BEETWEN TWO WORLDS” – spektakl Teatru
Narodowego Habima z Izraela

Koncepcja i reżyseria: Shmuel Shohat
Występują: Ayelet Shadmon, Yaron Sancho Goshen, Nimrod Eisenberg.
Niezwykła, wspołczesna adaptacja jednej z najbardziej znanych sztuk żydowskich („Dybuk. Między dwoma światami” Szymona An-skiego), łącząca w sobie inspirację obrazami Chagalla, niemieckim ekspresjonizmem, filmami Tima Burtona i programem „Muppet Show” Jima Hensona.
Korzystanie z rożnych stylów pozwala artystom na tworzenie napięć między aktorem i lalką, rozszerzając możliwości interpretacyjne opowieści o Lei i Hunonie (Leah i Hannan) – nieszczęśliwych kochankach, których miłość może spełnić się dopiero po przekroczeniu granicy pomiędzy życiem a śmiercią. Spektakl daje się odczytywać jako alegoryczne przedstawieniem świata, w którym sfera materialna podporządkowuje się sferze duchowej. Reżyser konfrontuje w nim jednostkę ze społeczeństwem, wolność myślenia z tradycją i pod pozorem humorystycznego przedstawienia z kukiełkami, pobudza do przemyśleń i refleksji. Prezentowana widzom Festiwalu Singera adaptacja sztuki została stworzona dla Teatru Narodowego Habima, jako jedno z wydarzeń Festiwalu Izraela w Jerozolimie z 2008 roku. Od tego czasu spektakl gościł na scenach San Francisco, Moskwy, Berlina, a także na prestiżowym Festiwalu Teatrów Lalkowych UNIMA w Chinach i Waszyngtonie.
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

01.09. godz. 18.30 „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” Zvi Kolitza w interpretacji
Sławomira Hollanda

Muzyka i wykonanie: Michał Gorczyński
Spektakl oparty na apokryficznym tekście Zvi Kolitza w przekładzie Artura Kucia. „…najbardziej przejmujące świadectwo teologicznego i religijnego namysłu nad tragedią Zagłady, oglądanej przez pryzmat wiary ze wszystkimi tego konsekwencjami; świadectwo wiary, któremu udało się dotknąć samej istoty dramatu ludzkiej egzystencji. Na całym świecie praca Kolitza należy do kanonu kluczowych tekstów religijnych ludzkości; pozostaje mieć nadzieję, że i w Polsce (…) znajdzie należne sobie miejsce we wspólnym zmaganiu się z trudnym dziedzictwem.” (Krzysztof Bielawski)
Sławomir Holland – aktor, absolwent PWST we Wrocławiu. Współpracował z wieloma stołecznymi scenami, od 2007 roku był członkiem zespołu i do dziś współpracuje z Teatrem Ateneum. Ma w swoim dorobku wiele głównych i znaczących ról teatralnych oraz udział w ponad stu filmach i serialach. Przedstawienie „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” z jego udziałem otrzymało w 2012 r. Nagrodę Publiczności na III Łódzkim Festiwalu Monodramu „Mono w Manu”.
Michał Górczyński – muzyk i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Chopina. Zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Jako solista występował z Kwartetem Śląskim, Orkiestrą „Aukso” i Filharmonią Podlaską. Od 2002 roku współtworzy zespół „Kwartludium” a od 2008 współpracuje m.in. z „Tik Takiem” Patrykiem Matelą.
Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom, która od 1988 roku działa na rzecz ocalenia od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury polskich Żydów. Festiwal Warszawa Singera jest najpopularniejszym przedsięwzięciem fundacji, gromadzącym od 2003 r. najwybitniejszych artystów i twórców kultury żydowskiej. Inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Gołda Tencer – Dyrektor Generalny Fundacji Shalom. Od pierwszej edycji Festiwal Singera dedykowany jest Isaacowi Bashevisowi Singerowi, znakomitemu żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami – National Book Awards oraz literacką nagrodą Nobla. Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał ją w swoich utworach.

Organizator:
Fundacja SHALOM
www.shalom.org.pl
Plac Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa

W tegorocznym programie X edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera pasjonaci teatru znajdą dla siebie mnogość ciekawych propozycji. Na oficjalnej stronie www.festiwalsingera.pl możemy zapoznać się z bogatym programem występów – zarówno artystów polskich, jak i zagranicznych. Jak co roku, Fundacja Shalom zadbała o to, by umilić każdemu miłośnikowi kultury żydowskiej oczekiwanie, informując o kolejnych potwierdzonych gościach i wydarzeniach na fanpage’u.

plakat festiwalu teatralnego

Dodaj komentarz