Między dniem a nocą. Dybuk

Opublikowano Brak komentarzy do Między dniem a nocą. Dybuk
photo Dybuk

Jubileuszowa X edycja Festiwalu Singera rozpocznie się już w sobotę 24 sierpnia i potrwa do 1 września. W przededniu rozpoczęcia festiwalu, czyli w piątek 23 sierpnia, Teatr Żydowski z Warszawy przygotował specjalną niespodziankę – spektakl „Między dniem a nocą. Dybuk” w reżyserii Szymona Szurmieja – od 44 lat dyrektora Teatru Żydowskiego, który w tym roku celebrował swoje 90-te urodziny i 65-lecie pracy artystycznej. Szymon Szurmiej nadal jest w doskonałej formie i zaprezentuje się w głównej roli – Cadyka. Dodatkową atrakcję stanowi fakt, że spektakl wystawiany jest w języku jidysz i tłumaczony jest symultanicznie przez słuchawki na język polski.

„Dybuk” Szymona An-Skiego to kamień milowy w dziejach literatury jidysz. Jest tym dla teatru żydowskiego, czym dla polskiego są „Dziady”. „Między dniem a nocą. Dybuk” to historia o przeznaczeniu, przed którym nie ma ucieczki i o miłości silniejszej niż śmierć. Rozgrywająca się na granicy dwóch światów opowieść osadzona jest w mistycznej tradycji żydowskiej.
Ostatniego dnia festiwalu na tej samej scenie będziemy mieli okazję zobaczyć „The Dybbuk Between Two Worlds” w adaptacji Shmuela Shohata dla Teatru Narodowego Habima z Izraela. Spektakl gościł na scenach San Francisco, Moskwy, Berlina, a także na prestiżowym Festiwalu Teatrów Lalkowych UNIMA w Chinach i Waszyngtonie.

To niezwykła, współczesna adaptacja, łącząca w sobie inspirację obrazami Chagalla, niemieckim ekspresjonizmem, filmami Tima Burtona i programem „Muppet Show” Jima Hensona. Opowiada o Lei i Hunonie – nieszczęśliwych kochankach, których miłość może spełnić się dopiero po przekroczeniu granicy pomiędzy życiem a śmiercią. Spektakl daje się odczytywać jako alegoryczne przedstawienie świata, w którym sfera materialna podporządkowuje się sferze duchowej. Reżyser konfrontuje w nim jednostkę ze społeczeństwem, wolność myślenia z tradycją i pod pozorem humorystycznego przedstawienia z kukiełkami, pobudza do przemyśleń i refleksji.

Obejrzenie tak różnych adaptacji będzie na pewno ciekawym doświadczeniem dla każdego teatromana!

23.08. godz. 19.00 „MIĘDZY DNIEM A NOCĄ. DYBUK” – spektakl Teatru Żydowskiego
01.09. godz. 17.00 „THE DYBBUK. BEETWEN TWO WORLDS” – spektakl Teatru Narodowego Habima z Izraela

Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety (40-50 zł) do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl
Więcej informacji na oficjalnej stronie: www.festiwalsingera.pl
Oficjalny fanpage: www.facebook.com/FestiwalSingera

Fotografia teatralna

photo Dybuk photo Dybuk photo Dybuk photo Dybuk photo Dybuk photo Dybuk

Dodaj komentarz