W progu czyli tajemnica zaniechanych spodni

Opublikowano Brak komentarzy do W progu czyli tajemnica zaniechanych spodni
Plakat teatralny

W PROGU CZYLI TAJEMNICA ZANIECHANYCH SPODNI
(Underneath the Lintel)
autor – Glen Berger
przekład – Hanna Szczerkowska
reżyseria – Bartek Konopka
występuje – Marian Opania
scenografia – Marcin Stajewski
prapremiera polska – 12 czerwca 2013
Teatr Ateneum – Scena 61

W PROGU CZYLI TAJEMNICA ZANIECHANYCH SPODNI
Definicja twórczości według Mariana Opani w debiucie teatralnym Bartka Konopki

Już 12 czerwca odbędzie się premiera monodramu amerykańskiego autora Glena Bergera
o intrygującym tytule „W progu czyli tajemnica zaniechanych spodni”. To sztuka napisana z niezwykłą wirtuozerią, została zaliczona do dziesiątki najlepszych sztuk 2001 roku w USA i do dziś jest grana na wielu scenach świata. W Ateneum ma swoją polską prapremierę.

Teatr Ateneum od wielu lat był miejscem spotkań różnych artystycznych osobowości.
Tym razem Marian Opania aktor filmowy i teatralny, który od ponad dwudziestu lat występuje na deskach Ateneum zaprosił do współpracy przy swoim osobistym monodramie Bartka Konopkę – filmoznawcę i reżysera filmów takich jak: „Lęk wysokości”, „Sztuka znikania” czy nominowanego do Oskara „Królika po berlińsku”. Będzie to debiut teatralny Konopki, który niedawno otrzymał prestiżowe wyróżnienie za swój scenariusz w Cannes.

„To fascynująca opowieść grana z sukcesami na Broadwayu i wielu scenach na świecie i fantastycznie nam się z Marianem Opanią nad nią pracuje.”

– komentuje na jednej z prób Konopka.

„Historia starego bibliotekarza, z którą się zmierzymy w spektaklu jest pretekstem do pokazania całej gamy pokiereszowanego losu ludzkiego, z jego wzlotami i upadkami, stosunkiem do wiary, życia, do drugiego człowieka, do rzeczy ostatecznych, lecz także do definicji twórczości. Już nie mogę się doczekać by skonfrontować to wszystko z publicznością”

– podsumowuje Opania.

Ten niezwykły duet zmierzy się z niełatwą sytuacją monodramu, zabierając widzów w niemalże detektywistyczną podróż po tajemniczym świecie emocji.

Plakat teatralny

Plakat teatralny

Dodaj komentarz