Plotka

plakat teatralny

Plotka
(blogteatralny)

Francis Veber
reżyseria
Wojciech Malajkat
scenografia
Wojciech Stefaniak
asystent reżysera
Marzena Strzycka
inspicjent
Łukasz Barszcz
Występują:
Tomasz Sapryk, Piotr Polk, Piotr Szwedes, Joanna Trzepiecińska, Marta Walesiak, Katarzyna Bagniewska, Grażyna Strachota, Łukasz Chmielowski, Witold Dębicki, Piotr Siejka, Beatrycze Łukaszewska, Albert Osik, Przemysław Glapliński

François Pignon to główny bohater filmów i sztuk teatralnych znakomitego francuskiego reżysera, Francisa Vebera. „Plotkę” (org. „Le Placard”) należy stawiać obok – równie znanych i lubianych przez widzów teatralnych i filmowych – innych komedii tego twórcy: „Kolacji dla głupca” (dla kinomanów – „Kolacja dla palantów”), „Tajemniczego blondyna w czarnym bucie” (ze słynnym Pierre’m Richardem), „Zbiegów” czy „Co ja panu zrobiłem, Pignon?”.

Każda komedia musi zawierać w sobie element przewrotny, napędzający akcję. W tym przypadku z jednej strony widz obserwuje szarą codzienność Pignona – nieudacznika, księgowego w fabryce prezerwatyw (!), by po chwili ten obraz zestawić z sytuacją bohatera po uwolnieniu w świat wymyślonej przez niego plotki. Pignon bowiem, bojąc się utraty pracy (nawet szef się nim znudził), rozprowadza fałszywą informację, że jest… gejem.

Scenariusz „Plotki” był do tej pory znany z filmu Vebera, w którym wyśmienicie zagrali Daniel Auteuil i Gérard Depardieu. Już od 15 marca „Plotkę” rozsiewać będzie Teatr Syrena. W roli Pignona wystąpi Tomasz Sapryk (znany choćby z wielokrotnie nagradzanych filmów – „Ki”, „Sztuczki”, „Co słonko widziało”, w Syrenie od 2010 r., m.in. główna rola w „Skazanych na Shawshank”). Santinim – pewnym siebie, homofobicznym kadrowym firmy – będzie Piotr Szwedes (gwiazda serialu „Złopolscy”, a od 3 lat także naszego Teatru; uznane role u Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Antczaka czy Krystyny Jandy). W rolę Panny Bertrand wcieli się Joanna Trzepiecińska (związana z Teatrem Studio, uwielbiana przez widzów za wiele ról filmowych – m.in. “Sztuka kochania”, teatralnych i musicalowych; nominowana do Feliksa Warszawskiego w 2008 r. za rolę w “Dowodzie” w reż. Andrzeja Seweryna). Po raz pierwszy na scenie Teatru Syrena pojawi się Witold Dębicki (niezapomniane kreacje w „Alternatywach 4”, „Zmiennikach”, „Ekstradycji”, czy ostatnio – „Czarnym czwartku”). W roli prezesa firmy, w której pracuje Pignon został obsadzony aktor i piosenkarz – Piotr Polk (aktor Teatru Syrena, ostatnio pojawiający się na małym ekranie w serialu „Ojciec Mateusz”).

Premiera: 15.03.2012 19:00
Czas trwania: 2 godziny 30 minut (1 przerwa)
Patroni: RAGE AGE, CUSTOMFORM

Plakat teatralny

plakat teatralny

Zostaw Wiadomość