Matka Mejra i jej dzieci

Opublikowano Brak komentarzy do Matka Mejra i jej dzieci
dom kultury rakowiec

MATKA MEJRA I JEJ DZIECI – monodram w wykonaniu CARYL SWIFT, Teatr Rondo ze Słupska
reżyseria Stanisław Miedziewski

środa 20.02.2013, godz. 19:00, Dom Kultury „Rakowiec”, ul. Wiślicka 8, www.rakowiec.art.pl

MATKA MEJRA I JEJ DZIECI
Caryl Swift w monodramie „Matka Mejra i jej dzieci” wciela się w postać tytułowej Mejry. Tekst powstał m.in. na podstawie reporterskich relacji Ryszarda Bilskiego (Urodziłam się z łopatą) i Wojciecha Tochmana (Jakbyś kamień jadła), dotyczących masakr popełnionych w imię „czystek etnicznych” podczas wojny na Bałkanach, w latach 1992-95.
Inspiracją dla spektaklu była postać dr Ewy Klonowski, urodzonej we Wrocławiu, jednej z najwybitniejszych przedstawicielek medycyny sądowej na świecie i członkini Amerykańskiej Akademii Nauk Sądowych, która dostarczyła też część wykorzystanego w monodramie materiału.

Dr Klonowski od ponad 15 lat wydobywa ludzkie szczątki z niezliczonych grobów rozsianych po całej Bośni. Metodycznie pracując po kilkanaście godzin dziennie, oddziela drobne kostki dzieci od kości nastolatków i dorosłych, dopasowując każdą z nich do pozostałych. Z wydobytych bezładnych stosów szczątków odtwarza zwłoki ludzi, które zwraca rodzinom. Jest ona kluczem do połączenia zmarłych z żywymi.

Tytułowa Matka Mejra, muzułmanka z Bośni, która w roku 1992 straciła podczas tej wojny syna i córkę, towarzyszy doktor Ewie z codzienną pomocą, nacechowaną jednak permanentnym oczekiwaniem na odnalezienie szkieletów swoich najbliższych.

Monodram „Matka Mejra i jej dzieci” rzuca światło na heroiczną „walkę z żywymi o prawa zmarłych”. Traktuje o naszej bezgranicznej pamięci o najbliższych, ale też o potrzebie złożenia ich w grobie i uwolnieniu się od żałoby. Spektakl ten jest wołaniem o sprawiedliwość wobec niewinnych, wobec ofiar i zapomnianych. Mówi o okrucieństwach popełnianych dawniej i obecnie na całym świecie, a nam, żyjącym we Wspólnej Europie, przypomina też o demonach kryjących się w dziejach naszego kontynentu.

Po spektaklu zapraszamy na dyskusję. Wezmą w niej udział twórcy sztuki (Caryl Swift i Stanisław Miedziewski), Ryszard Bilski (wieloletni korespondent „Rzeczpospolitej” na Bałkanach) oraz Tomasz Kontek (Radio Kafana.FM).

wstęp 8 zł

Rezerwacja: tel. 22-823-66-97; 22-823-66-72, dkrakowiec@oko.com.pl

Premiera: 06.01.2012

NAGRODA KAPITUŁY PUBLICZNOŚCI za najlepsze przedstawienie – 27. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, listopad 2012
NAGRODA PREZYDENTA WROCŁAWIA – 41. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu, październik 2012

Dom Kultury „Rakowiec”,
ul. Wiślicka 8, Warszawa
http://www.rakowiec.art.pl
tel. 22-823-66-97; 22-823-66-72
dkrakowiec@oko.com.pl

 

dom kultury rakowiec

Dodaj komentarz