Autyzm miejski. Zgoda w poszukiwaniu absurdu. – spektakl Teatru Zgoda

fotografia teatralna

„Autyzm miejski. Zgoda w poszukiwaniu absurdu.” – spektakl Teatru Zgoda.
Kosmos Kosmos

Spektakl „Autyzm miejski. Zgoda w poszukiwaniu absurdu.”
W szalonym pędzie miejskiego życia, zapętlonym w autyzm wykonywanych ruchów wpisana jest absurdalność naszych działań. Pochylamy się na każdym gestem, poddajemy go obserwacji, obróbce i wyświetlamy w wielkim formacie. Znajdziesz tu uwodzenie, czynności codziennego życia, ale też poezję nonsensu Pana Leara – mistrza obserwacji. Jedno jest pewne, aby otrzymać odpowiedź należy umieć zadać pytanie. A odpowiedź pojawi się bez koniecznego wyboru widza…

Info o teatrze:

TEATR ZGODA powstał w 2006 r. w Bemowskim Centrum Kultury. Składa się z osób dorosłych. W naszej pracy wchodzimy w nowy obszar teatru współczesnego zwany „działaniami z pogranicza”. Jego reżyserem jest Agata Adamek, która z niezwykłą pasją i charyzmą angażuje się we współpracę ze swoimi aktorami. Sama mówi o Teatrze ZGODA jako o teatrze „z pogranicza”, ponieważ wychodzi on poza stereotypy, jakie mamy w swoich głowach na temat tej formy sztuki.

W Teatrze grają osoby dorosłe z zaburzeniami psychotycznymi; jednak nie jest to teatr osób tylko niepełnosprawnych (reżyserka unika tego typu nazewnictwa, gdyż według niej wpływa to na stygmatyzację tych osób); w grupie teatralnej grają również osoby zdrowe – przyjaciele i zwolennicy teatru ZGODA. Zatem jest to teatr, w którym występują aktorzy amatorzy i tego określenia się trzymajmy.

Zamysłem twórców teatru nie jest terapia ani jakakolwiek forma leczenia aktorów poprzez sztukę.

„Zależy mi, aby skupić się na włączaniu do społeczeństwa artystów – aktorów, takich jak ich zastaliśmy; […] spychamy kwestie terapeutyczne na plan dalszy, prezentujemy przede wszystkim inspirujące poszukiwania estetyczne i intelektualne, tworząc sztukę z pogranicza, będącą wyzwaniem dla współczesnego widza”

mówi reżyserka Teatru ZGODA

Teatr debiutował spektaklem Cyrk Mortalis. Kolejne spektakle to:
– Schizofrenia – zamknijcie okna?
– Po drugiej stronie
– Autyzm miejski. Zgoda w poszukiwaniu absurdu.

W 2011 roku Teatr zostaliśmy zaproszeni na Festiwal Malta.

29.01.13

ul. Koszykowa 55
godz.19.00
wstęp wolny

Fotografia teatralna

fotografia teatralna

Zostaw Wiadomość