Żyd

Opublikowano Brak komentarzy do Żyd
spektakl Żyd w Teatrze Rampa

Spektakl archiwalny. Nie znajdziesz go w repertuarze

ŻYD
(blogteatralny)

reżyseria, scenografia – Witold Mazurkiewicz
muzyka – Mariusz Bogdanowicz
asystent reżysera – Brygida Turowska
reżyser światła – Jacek Kaczmarczyk
realizator światła – Andrzej Kulesza
solo na kontrabasie gra Mariusz Bogdanowicz
Występują:
Anglistka – Kamila Boruta-Hycnar
Polonistka – Brygida Turowska
Ksiądz Krzysiek – Mieczysław Morański / Piotr Furman
Wuefista – Konrad Marszałek
Dyrektor – Grzegorz Mrówczyński

Jak przywitać Żyda? Czy podać mu rękę? Albo nogę? Co je Żyd? Czy można podać Żydowi karpia po żydowsku, a może bigos? Czy mówi się „Żyd” czy „Judejczyk”? W czym leży problem z Żydem? Jak można go rozwiązać? Czy Żyd jest nam potrzebny? Kto ma odpowiedzieć na te pytania, jeżeli nie nauczyciele, wychowawcy naszych dzieci, nasi mistrzowie i nasza szkoła.
Ten intrygujący i kontrowersyjny temat poruszy tragikomedia „Żyd” Artura Pałygi w reż. Witolda Mazurkiewicza – najnowsza premiera Sceny Kameralnej.

„Żydzi nie stanowią już problemu w Polsce. Poradziliśmy sobie z nimi. Już wszystko w porządku. Wiadomo, pomagaliśmy im, pomagaliśmy, pomagaliśmy, pomagaliśmy – jak braciom. Co jakiś czas niezakłóconą atmosferę i dobre stosunki próbują zatruć jakieś Grossy, którym w metrykę nie będziemy zaglądać, bo… wiadomo. Dość już żydowskiej fali w polskim teatrze! Już wszystko zostało powiedziane! Już wystarczy! Zamilczcie już! Stop! Ileż można? Trzy książki, trzy sztuki i chwatit. Już! Cicho! Po co więcej? I tak tego już nadto! Już nie do wytrzymania! Aż się uczciwym ludziom pięści bezsilne same zaciskają. Autorom filosemityzm na mózg padł i mózg im wyżarł i mamy, mamy ich na swoich listach!

A wszystko to, wiadomo, sponsorowane przez żydowski bank światowy, który chce ten kraj zrównać i zrobić pastwisko i jeszcze się przekonacie kto miał rację. Stąd cała ta propaganda! Stąd ten jad sączony! To wszystko już wiemy. Nie chcemy oglądać tego w polskich teatrach! Nie chcemy dyskusji na ten temat w polskich szkołach! Nie chcemy widzieć tych książek w polskich księgarniach! Polska to NASZA ojczyzna. Nasza, nasze, nasz! Won! Niech z powrotem zapanuje ład i porządek i dobre samopoczucie i połączmy się z naszymi gośćmi, którzy owszem, zapraszamy, niech zostawiają u nas pieniądze i wracają do siebie, w znanych i lubianych pląsach i szlagierach ze „Skrzypka na dachu”. Uciszcie tego „Żyda”!!!”

Fotografie: Jarek Kruk i Małgorzata Ciemniewska

spektakl Żyd w Teatrze Rampa
zyd_teatr_rampa_fot_malgorzata_ciemniewska_4

zyd_teatr_rampa_fot_jarek_kruk_1

zyd_teatr_rampa_fot_jarek_kruk_2

Plakat promujący spektakl

plakat teatralny

Dodaj komentarz