=”#fff” src=””]Spektakl archiwalny. Nie znajdziesz go w repertuarze
(blogteatralny)
Farid Nagim
KRZYK SŁONIA
przekład AGNIESZKA LUBOMIRA PIOTROWSKA
opracowanie tekstu, dramaturgia i reżyseria GRZEGORZ MRÓWCZYŃSKI
scenografia i kostiumy MAŁGORZATA TREUTLER
asystent reżysera: PATRYK PAWLAK
światło i dźwięk KRZYSZTOF IWANIK
kierownictwo produkcji: ELIZA PAROL
militaria: WITOLD KUBIK, MARCIN MACENOWICZ
obsada:
Anwar ROBERT KOWALSKI
Suchodoł MAREK FRĄCKOWIAK
Ilja KONRAD MARSZAŁEK
Jura ZBIGNIEW POŻOGA
Pasza PATRYK PAWLAK
Sycz GRZEGORZ MRÓWCZYŃSKI
Kolejna premiera Sceny Mrowisko Teatru RAMPA, tym razem prapremiera polska spektaklu „Krzyk słonia” – debiutu dramaturgicznego Farida Nagima. To współczesna sztuka napisana w języku rosyjskim i przetłumaczona przez Agnieszkę Lubomirę Piotrowską, wystawiona z powodzeniem w Niemczech i Szwajcarii. Nigdy nie zagrano jej w Rosji!
Utwór napisany w okresie rozpadu imperium sowieckiego ukazuje destrukcyjne skutki owego rozpadu poprzez los głównego bohatera Anwara. Chciałoby się powiedzieć za Szekspirem, że „świat wyszedł z normy”.
Anwar – kombatant wojny w Afganistanie – usiłuje rozpaczliwie odnaleźć swoją tożsamość. Po powrocie z wojny zastał inny świat, w którym wszyscy się od niego odwrócili. Dręczą go dodatkowo koszmary, pozostaje mu tylko alkohol, narkotyki i gitara.
Do samotnego Anwara wyciąga rękę stary radziecki pisarz Aleksiej Suchodoł – gej od lat w nim zakochany i jako jedyny – nie bacząc na świat zewnętrzny – ofiarowuje mu przyjaźń i dach nad głową. Czy to uratuje duszę Anwara i przywróci mu spokój?
„Krzyk słonia” jest wzruszającą historią o samotności człowieka, o potrzebie miłości i przyjaźni. To kameralna opowieść pełna ironii i gorzkiego humoru.
Więcej
Scena Mrowisko Teatru Rampa
Kierownik Artystyczny GRZEGORZ MRÓWCZYŃSKI