Pępowina

Opublikowano Brak komentarzy do Pępowina
logo teatralne

(blogteatralny)

W spektaklu wystąpią: Barbara Dziekan, Dominik Bąk, Katarzyna Cygler
Reżyseria i adaptacja: Katarzyna Cygler
Ekologiczną scenografię przygotowuje Anna Czarnota.
Muzyka na żywo: Andrzej Jagodziński TRIO

Ekoteatr

– za tą nazwą stoi: nowoczesność, uwrażliwienie na globalne problemy, humanizm, a także splendor i elegancja. Dzięki temu od początku przyciąga wyjątkowe osobowości ze świata sztuki. Ekoteatr to też wrażliwość na drugiego człowieka, dlatego spektakle są przystosowywane dla osób niewidomych.

Ekoteatr łączy „Pępowiną” Krystynę Koftę oraz polskich jazzmanów – znanych jako Andrzej Jagodziński Trio Skomplikowane relacje rodzinne oraz walka z demonami przeszłości, które z wielkim wyczuciem opisała Krystyna Kofta w „Pępowinie” na nowo zinterpretował zespół Ekoteatru, a w podróży przez zawiłości życia i ludzkie emocje towarzyszyć będą widzom jazzowe aranżacje muzyki Chopina w wykonaniu Andrzej Jagodziński Trio.

Spektakl „Pępowina” wystawiany będzie w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury, ul. Żeromskiego 29 (wejście od ul. Jarzębskiego). Bilety: Eventim.pl i w MTM ul. Żeromskiego 29
Daty spektakli: 13, 14 godz. 20.00 oraz 16 grudnia premiera medialna o godz. 20.00.

Premiera Pępowiny

Na początku grudnia odbędzie się premiera spektaklu „Pępowina”, który realizuje EkoTeatr. Do współpracy przy projekcie zaproszony został zespół Andrzeja Jagodzińskiego, który wykona w czasie spektaklu jazzowe aranżacje muzyki Fryderyka Chopina. Natomiast z wyzwaniami, które stawia przed widzami i czytelnikami sztuka Krystyny Kofty, zmierzą się na scenie: Barbara Dziekan, Dominik Bąk, Katarzyna Cygler. Tego wydarzenia nie sposób pominąć w grudniowym kalendarzu kulturalnym.

– Dramat Krystyny Kofty „Pępowina” porusza trudne sprawy, przede wszystkim kwestię współczesnych problemów rodzinnych oraz skomplikowanych relacji międzyludzkich – mówi Katarzyna Cygler, szefowa Ekoteatru, aktorka i reżyserka.

– Ekoteatr nie boi się zadawania trudnych pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie, staramy się reagować na współczesne problemy ludzi i dzięki sztuce oswajać je i próbować odnaleźć na nowo to, co najważniejsze. Dlatego mierzymy się ze sztuką trudną, jednocześnie wyjątkową.

„Pępowina” to twórcza próba uporania się z problemami wynikającymi ze skomplikowanych relacji rodzinnych, czy próby adaptacji w zmieniających się warunkach życia starszych pokoleń. W „Pępowinie” każdy dzień z życia bohaterów to walka i rozdrapywanie starych ran, tworzenie nowych, jednocześnie wielka próba znalezienia rozwiązania, które pomogłoby w trudnych relacjach, przyniosło ulgę – to studium życia, w którym każdy odnajdzie cząstkę znaną sobie.

– „Pępowina” była dla mnie bardzo ważna. Obserwowałam dookoła chore relacje rodzinne, zwłaszcza interesujące były dla mnie te między matką a synem – nie chciałam popełnić błędu polegającego na uwięzieniu syna pępowiną. Widziałam wiele związków, w których matki, szczególnie te, które były lub czuły się samotne osaczały dziecko, zawłaszczały później już dorosłe dzieci, powtarzając jedno z najgorszych zdań: „Dałam ci wszystko, a ty…” Tu następowała lista pretensji. Matka z „Pępowiny” jest inteligentniejsza, nie mówi tego wprost. jej choroba ma wzbudzić litość i poczucie obowiązku. Nie wiemy i nie dowiemy się, czy jej stan jest rzeczywiście tak ciężki, wiemy jednak, że nikt nie może wymagać od bliskich całkowitego poświęcenia. Ta sztuka nie jest poradnikiem, może jedynie pokazać ludziom, do czego prowadzi nieprzecięta pępowina – mówi Krystyna Kofta, autorka dramatu „Pępowina”.

Katarzyna Cygler zaprosiła do współpracy przy „Pępowinie”, oprócz wspaniałych i znanych aktorów, również wybitnych muzyków jazzowych czyli zespół Andrzej Jagodziński Trio, który zmierzy się w warstwie muzycznej z poruszaną w spektaklu problematyką. Spektakl będzie wyjątkowym wydarzeniem dla fanów jazzowych aranżacji muzyki Chopina, bowiem zespół będzie grał na żywo podczas każdego spektaklu.

logo teatralne
Logo Ekoteatr

Istotne jest to, że oprócz wyjątkowej warstwy muzycznej oraz świetnego aktorstwa i reżyserii, spektakl niesie przesłanie ważne dla zespołu Ekoteatru, czyli edukowanie w zakresie poszanowania środowiska naturalnego oraz szacunku do drugiego człowieka.  Dlatego też w spektaklu wykorzystywana jest ekologiczna scenografia, w tym materiały pochodzące z recyclingu, jak kartony, zużyte pojemniki czy materiały metalowe. Ich umiejętne połączenie tworzy na scenie idealną przestrzeń i jest dowodem na to, że można stworzyć atrakcyjną przestrzeń z ekologicznej, uwzględniającej idee recyklingu scenografii.

Spektakl „Pępowina” realizowany jest pod patronatem i przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Artystów Scen Polskich, Urzędu Dzielnicy Warszawa Bielany, Huty ArcelorMittal Warszawa, Polskiego Związku Niewidomych Oddział Mazowiecki oraz Fundacji „Cały Świat w Twojej dłoni”. Wsparcie medialne zapewniają: magazyn Vege, Radio Jazz Fm, INDEPENDENT, Forum Jazz, Kulturalnie.waw.pl.

Więcej informacji na temat sztuki „Pępowina” oraz EkoTeatru znaleźć można na stronie www.ekoteatr.com.

Spektakle 13, 14 i 16 grudnia przystosowane są dla osób niewidomych:

Jeszcze o Pępowinie

Katarzyna Cygler, szefowa Ekoteatru i reżyserka, dobrze zrozumiała moje intencje, a ja rozumiem czym jest jej Ekoteatr. „Pępowina” miała dotąd trzy realizacje, dwie teatralne, jedną telewizyjną, grali w nich wybitni aktorzy, główna rola jest trudna, powierzano ja doświadczonym aktorkom. Nigdy dotąd nie byłam tak ciekawa efektu jak teraz. Ekoteatr, to dla mnie nowa, bardzo oryginalna jakość, ważne jest także połączenie projektu z wyjściem do ludzi niewidzących, niepełnosprawnych, których uważam, za osoby, nad którymi warto się pochylić – nie z sentymentalnym współczuciem, bo są to ludzie obdarzenie dużą wrażliwością – raczej ze współodczuwaniem. Należy im udostępnić możliwość wtopienia się w szeroko pojęte życie kulturalne.
…o muzyce w spektaklu
Muzyka jest ważnym elementem tej sztuki, znalezienie nowych aranżacji uważam za uzasadnione, to może także przyczynić się do jej uwspółcześnienia.

Dzieło Krystyny Kofty jako jedyna polska sztuka zostało włączone do zbioru „Sevenplays from central and easterneurope” (tłumaczenie sztuki UMBILICAL CORD wyd. w AURORA METRO PRESS, Tom EASTERN PROMISE). „Pępowina” została trzykrotnie zrealizowana w latach 1990-1991, otrzymała również wyróżnienie na festiwalu teatralnym we Wrocławiu. W 1999 roku odbyła się premiera sztuki w australijskim Polskim Teatrze Starym w Adelajdzie.Wielką popularnością i uznaniem cieszył się tekst sztuki podczas dwóch festiwali w Glasgow (19.06.2010 – The Tron Theatre, Glasgow West End Festival– 17-18.06.2010).

Grafika promująca spektakl

Plakatlogo

Biogramy:

Krystyna Kofta – autorka dramatu „Pępowina”

Krystyna Kofta debiutowała na łamach „Kultury” opowiadaniem Lustro (1976). Od tamtego momentu z wielkim powodzeniem tworzy wyjątkowe scenariusze filmowe, książki publicystyczne i dramaty (m.in. „Wizjer”, „Wióry”, „Pawilon małych drapieżców”, „Ciało niczyje”, „Monografia grzechów. Z dziennika 1978–1989”, „Złodziejka pamięci”, „Krótka historia Iwony Tramp” – pierwsza polska powieść internetowa). Wystawiany przez Ekoteatr dramat „Pępowina” ukazał się w zbiorze „Eastern Promise. SevenPlays from Central and Eastern Europe” (1999). W 2007 roku Kofta otrzymała za słuchowisko radiowe „Stare wiedźmy” Grand Prix na Festiwalu „Dwa Teatry”, zaś we Frankfurcie nad Odrą odbyła się premiera jej sztuki „Salon profesora Mefisto”.

Katarzyna Cygler – reżyserka, aktorka, manager Ekoteatru

Założycielka Ekoteatru, intensywnie działająca na rzecz innych. Realizuje liczne projekty, w których uwzględnia potrzebę obcowania ze sztuką osób niepełnosprawnych, przede wszystkim osób niewidzących. Od momentu założenia Ekoteatru dzieli czas między liczne pasje i karierę zawodową – w ciągu ostatnich dwóch lat z sukcesem zrealizowała spektakle „Stop the Tempo” oraz „Głosy”.

Andrzej Jagodziński Trio – oprawa muzyczna

Andrzej Jagodziński – fortepian | Adam Cegielski – kontrabas | Czesław Bartkowski – perkusja

Znani i cenieni na całym świecie polscy jazzmani, których talent i pasję doceniają melomani, organizatorzy prestiżowych konkursów muzycznych oraz zafascynowani słuchacze-amatorzy. Zespół wydał niesamowite aranżacje jazzowe utworów Chopina, w tym „Chopin. LesBrillantes”, „Chopin. Sonata b-moll”, „Chopin oncemore”.

Dodaj komentarz