Multimedialne coś

Opublikowano Brak komentarzy do Multimedialne coś
fotografia teatralna

Najnowsza – napisana w roku 2007 specjalnie dla aktora Marka Frąckowiaka – sztuka Bogusława Schaeffera, jedyna w której on sam występuje. W sztuce rzeczywistość wyłania się z chaosu, a postać autora jest jednocześnie obecna w akcji sztuki, jak również stoi obok w roli obserwatora. Akcja zawiązuje się podczas wykładu nt. sztuki kompozycji, do którego włącza się publiczność. Aktorzy: Marek Frąckowiak i Waldemar Obłoza rywalizują ze sobą, usiłując odpowiedzieć na pytanie o sens uprawiania sztuki. Wyłaniającym się przesłaniem jest przestroga przed zamknięciem się w świecie wyzutym z kultury na własne życzenie.

Bogusław Schaeffer

(ur. 6.06.1929 r. – Lwów) jest najchętniej wystawianym autorem polskim spośród żyjących dramatopisarzy. Kompozytor, teoretyk i krytyk muzyczny, pedagog, dramatopisarz, grafik, przedstawiciel awangardy muzycznej. Autor siedemnastu książek (w tym pierwszego podręcznika kompozycji współczesnej). Czterystu kompozycji muzycznych i czterdziestu dramatów. Najważniejsze i najbardziej znane dramaty sceniczne to; „Webern”, „Audiencja” (pięć niezależnych utworów z tego cyklu), „Scenariusze dla Aktorów” („Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego”, „Kwartet dla czterech aktorów”, „Scenariusz dla trzech aktorów”), „Kaczo”, „Tutam”, „Rondo”. Dramaty te były tłumaczone na wiele języków i wystawiane za granicą (Londyn, Paryż, Wiedeń, Rzym, Ateny, Madryt, Bogota, Nowy Jork, Toronto, Los Angeles i inne). W Polsce sztuki te były wystawiane prawie we wszystkich teatrach, wiele z nich było również inscenizowanych w Teatrze TV. Odtwórcami postaci Schaefferowskich są czołowi polscy aktorzy (m.in.: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski). Po trzyletniej przerwie w pisaniu w 2001 r. Schaeffer zrobił wyjątek i napisał sztukę specjalnie dla aktora Marka Frąckowiaka („Skala”).

Aktorzy

Marek Frąckowiak

Absolwent PWSFTviT w Łodzi, wydziału aktorskiego (dyplom w 1974 r), aktor filmowy i teatralny, występował na scenach Teatrów: Nowego, Współczesnego, Popularnego, Na Woli, Rozmaitości, Adekwatnego, Rampa. Zadebiutował w filmie Jerzego Passendorfera „Zabijcie czarną owcę” (nagroda filmowa San Sebastian 1972 r.), ważniejsze role zagrał w filmach: „Niespotykanie spokojny człowiek”, „Między ustami a brzegiem pucharu”, „Anatomia miłości”, „Pójdziesz ponad sadem”, „Alternatywy 4”, „Azyl”, „CK dezerterzy”, „Przyłbice i kaptury”, „Polskie drogi”, „07 zgłoś się”, „Crimen”, „Kuchnia Polska”, „Dom”, „Żegnaj Rockefellerze”, „Psy”, „Wilki”, „Ogniem i Mieczem”, „Miasteczko”, „Miodowe lata” , ”Samo Życie” , „Gliny”, „Pierwsza miłość”, „U Fryzjera”, „Mrok”, „Plebania”, „Ekipa”, „Popiełuszko” – łącznie ponad sto ról filmowych. Do tej pory pracuje też w radio i dubbingu.

Waldemar Obłoza

Absolwent PWST we Wrocławiu 1985 r. W latach 1985-87 i 1990-93 występował w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze, w latach 1987-88 w Teatrze Kalambur we Wrocławiu. W latach 1988-90 aktor stołecznego Teatru Komedia. W latach 1993-97 występował w Teatrze Polskim w Poznaniu. Od 1997 aktor Teatru Rozmaitości w Warszawie. 1996 – Nagroda „Róża”, dla najlepszego aktora scen poznańskich, przyznawana przez krytyków teatralnych „Głosu Wielkopolskiego”. Zagrał min. w filmach i serialach: „W Labiryncie”, „Miodowe Lata” , ” Na Dobre i Na Złe” ,”Egoiści”, „Miasteczko” , „Marszałek Piłsudzki”, „Wielkie Rzeczy”, „Plebania”, „Kasia i Tomek”, „Dublerzy” , „Na Wspólnej”

Agnieszka Wielgosz

Absolwentka PWST w Krakowie. Ukończyła również Społeczną Szkołę Baletową w Krakowie. Przez kilka lat aktorka Teatru Bagatela w Krakowie. Zagrała miedzy innymi: „Ania z Zielonego Wzgórza”, M. Montgomery – Ania, „Panna Tutli-Putli” Witkacy – Tutli-Putli, „Kubuś Puchatek” A.A. Milne, „Balladyna” J. Słowacki – Goplana, „Sceny z Nowego Świata” E. Bogosian – Andrea. Od 2001 występuje w Warszawie. Współpraca z Fundacją Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA zaowocowała takimi spektaklami jak: „Skala” B. Schaeffera (reż. Krzysztof Miklaszewski /Teatr Rampa/), „Bitwy” R. Topora i J. M. Ribesa (reż. Łukasz Czuj /Teatr na Woli/) czy „Multimedialne Coś” Bogusława Schaeffera. Zagrała w filmach: „Spis Cudzołożnic”, „Mała Wielka Miłość” , „Funio Szefunio i Spółka”. Serca widzów zdobyła rolą Fretki w serialu „Camera Cafe”. Zagrała także w serialach: „M jak Miłość” , „Na dobre i na złe” , ” Na Wspólnej” , ” Pensjonat pod Różą” , ” Plebania” , ” Codzienna 2m3″ , „U Fryzjera” , „Pierwsza Miłość” , „Biuro Kryminalne” , „Mrok”, „Pogoda na Piątek”, ” Kopciuszek”, „Magda M”, „Egzamin z Życia”, „Glina” i „Hela w Opałach”. Obecnie można ja oglądać jako posterunkową Agnieszkę Koral w „Złotopolskich” a także w Teatrze Capitol -(„Śmietnik”, „Jaś i Małgosia”, „Pornografia”) i oczywiście ” Multimedialne Coś” w Teatrze Polonia.

Scenografia

Andrzej Kokosza – studia na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Dyplom w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. G. Kowalskiego, videoinstalacja „Skanowanie intymne” 2003 r. Obecnie asystent profesora w pracowni macierzystej. Brał udział w licznych wystawach m.in: „Rzeźbiarze fotografują” w Muzeum Rzeźby im. Xsawerego Dunikowskiego „Królikarnia” 2004r., wystawa „Dyplomy 2003-2004” galeria „Aula” 2004 r., udział w dwóch edycjach Międzynarodowego Festiwalu „Sztuka ulicy” w latach 2004-2005, w wystawie „Powinność i Bunt” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta 2004r, w wystawie „Mistrz–uczeń–mistrz” – galeria „Z.P.A.P” 2005 r.; Asystent scenografa w projekcie „Norblin Zakład Wytopu Snów Imieniem Zantmana” w fabryce Norblina w Warszawie w ramach 100-lecia urodzin Witolda Gombrowicza w reżyserii Łukasza Czuja 2004 r.; Pokaz videoinstalacji i etiud filmowych – Teatr Nowy w ,,Fabryce Trzciny” 2005 r.; Asystent scenografa w sztuce „Bitwy” R. Topora i J. M. Ribesa w reżyserii Łukasza Czuja Teatr na Woli 2005 r.; Udział w Warszawskim Festiwalu Sztuk Pięknych WFSP’ 2006

Realizacja i produkcja spektaklu

Krystyna Gierłowska – aktorka, organizatorka produkcji telewizyjnych. Menadżer Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta. Inspiratorka wielu wydarzeń teatralnych i kulturalnych (m. in. „Skala” Bogusława Schaeffera, wernisaże grafik Bogusława Schaeffera, widowisko teatralno-muzyczne z okazji 100-lecia urodzin W. Gombrowicza „Norblin Zakład Wytopu Snów imieniem Zantmana” w Fabryce Norblina w Warszawie, „Bitwy” R. Topora i J. M. Ribesa w Teatrze Na Woli w reżyserii Łukasza Czuja, „La Dolce NRD” muzyczne show z udziałem Janusza Radka (reż. Łukasz Czuj), Jubileusz 60-lecia pracy twórczej Bogusława Schaeffera, Wieczór Multimedialny Schaeffer; koprodukcja filmu dokumentalnego „Solo” o twórczości Prof. Bogusława Schaeffera. Niestrudzenie poszukuje nowych wyzwań dla siebie. w 2009 roku produkcja I Festiwalu ERA SCHAEFFERA w reżyserii Macieja Sobocińskiego z udziałem min. Orkiestry PR Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Urszuli Dudziak, Kwartetu Olgi Szwajgier i inni… Z determinacją walczy z wszechogarniającą nudą i marazmem.

Fotografie

fotografia teatralna

fotografia teatralna

fotografia teatralna

Dodaj komentarz