Najlepsze produkcje teatralne dla dzieci – nagrody rozdane!
Więcej
„Mikrokosmos. Kompozycje” najlepszym spektaklem Festiwalu KORCZAK 2012!
Zakończył się XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012. Przez 8 dni Warszawa stała się stolicą dziecięcego teatru.
W ramach Festiwalu miało miejsce ponad 100 wydarzeń artystycznych i teatralnych.
W sobotę, 13 października, odbyło się rozstrzygnięcie festiwalowych zmagań i uroczyste wręczenie nagród. Spektakle profesjonalnych teatrów, amatorów oraz grup defaworyzowanych: więźniów, bezdomnych, seniorek i dziewczyn z poprawczaka, niepełnosprawnych… – wywołały wiele emocji i wzruszeń!
Najlepsze spektakle dla dzieci – wyniki Jury!
„Wielkie święto małego człowieka – Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012 – przez 8 dni zachwycał, wywoływał emocje, pobudzał wyobraźnię – pozwalał dzieciom i dorosłym odkrywać, patrzeć na świat oczami Króla Maciusia, marzyć… Widzowie nas nie zawiedli – przedszkola, szkoły, rodziny chętnie uczestniczyływ tegorocznym wydarzeniu… Po raz kolejny licznie obsypaliśmy symbolicznie słonecznikami pomnik Janusza Korczaka w corocznym pochodzie festiwalowym. Dziękujemy za Waszą obecność i zapraszamy za rok już na 17. edycję Festiwalu KORCZAK 2013…”
– podsumowała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu.
W ramach Festiwalu KORCZAK niezależnie prace prowadzone są przez: Jury dorosłych ekspertów oraz Jury dziecięce. Tradycyjnie dla polskich zespołów zawodowych Festiwal KORCZAK 2012 miał charakter konkursu. Zespoły zagraniczne są gośćmi honorowymi i nie podlegają ocenie.
W Jury dorosłych zasiadali:
• Eva Carska – kierowniczka Centrum Bibiana (Head of Creative Art Center)
w Bratysławie, reżyserka przedstawień dla dzieci z wieloletnim doświadczeniem;
• Hanna Baltyn – teatrolog, krytyk literacki, historyk teatru, autorka wielu artykułów i recenzji;
• Marek b. Chodaczyński (przewodniczący Jury) – manager kultury, reżyser teatralny, prezes Stowarzyszenia Unia Teatr Niemożliwy – Teatr Lalek dla Dorosłych, Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek.
Nagrodę Grand Prix Festiwalu – „Złocisty” otrzymał spektakl „Mikrokosmos. Kompozycje” w reżyserii Roberta Drobniucha, do scenografii Adama Walnego i choreografii Karoliny Garbacik, powstały w wyniku współpracy Białostockiego Teatru Lalek i Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca. Spektakl inspirowany filmem „Mikrokosmos” prezentuje jeden dzień z życia owadów. To poetycka opowieść o małym wielkim świecie, gdzie każde stworzenie po swojemu zmaga się z życiem. Postaci pokazane są w prostych sytuacjach, w troskach i radościach, przez co bardzo przypominają… ludzi. I młodszych, i starszych, bo spektakl adresowany jest zarówno do dzieci, jak i ich rodziców.
Nagrodę „Kota w worku” – czyli zaproszenie na Festiwal KORCZAK 2013 produkcji nagrodzonego teatru z pominięciem procedury kwalifikacyjnej – przyznano grupie LALE.Teatr za spektakl „Podłogowo”. Przedstawienie jest dedykowane najmłodszym widzom, od 1. roku życia i zostało pokazane w ramach nurtu „Ab ovo” („Zacząć od jaja”).
Jury Dziecięce pracowało samodzielnie i według własnych kryteriów oceniało spektakle, aby wręczyć nagrodę „Ziarenko” – związaną z symbolem Festiwalu, jakim są słoneczniki. Juniorzy-jurorzy postanowili nagrodzić spektakl, który wzruszył ich historią, grą aktorów i animacją lalek, a mianowicie „Tajemnicze dziecko” Teatru Lalka w Warszawie. Dorośli docenili kunszt aktorski Anety Harasimczuk i Grzegorza Felusia, występujących w tym spektaklu.
Ponadto Jury Dorosłych postanowiło przyznać wyróżnienia dla:
• Roberta Jarosza i zespołu aktorskiego Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki za spektakl „Wnyk”
• Anety Harasimczuk za rolę w spektaklu „Tajemnicze dziecko” Teatru Lalka w Warszawie
• Grzegorza Felusia za rolę w spektaklu „Tajemnicze dziecko” Teatru Lalka w Warszawie
Komisja Jury pragnie wyrazić gorące słowa uznania oraz podziękować twórcom i realizatorom pozakonkursowego spektaklu „Przygody małego M.” Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Arka z Wrocławia. To sztuka w wykonaniu osób niepełnosprawnych i aktorów zawodowych.
Produkcje teatralne najwyższej jakości…
Atesty (Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego) przyznawane przez Polski Ośrodek ASSITEJ – otrzymały następujące spektakle:
• Dokąd pędzisz, koniku, reż. G. Kwieciński, Teatr Groteska z Krakowa
• Na arce o ósmej, reż. M. Pecko, Olsztyński Teatr Lalek
• Czerwony Kapturek, reż. Janusz Ryl-Krystianowski, Teatr Animacji z Poznania
• Czarnoksiężnik z krainy Oz, reż. P. Nosalek, Teatr Banialuka z Bielsko-Białej
Wybitni twórcy teatru dla dzieci i młodzieży nagrodzeni!
Nagrody imienia Jana Dormana za rok 2011 – doroczne nagrody i wyróżnienia dla twórców teatru dla dzieci i młodzieży – Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ przyznał w tym roku następującym twórcom i teatrom: Nagroda imienia Jana Dormana za rok 2011 dla twórcy polskiego – Robert Łuczak za wybitną wartość artystyczną muzyki, towarzyszącej licznym spektaklom dla dzieci i młodzieży. Honorowa Nagroda imienia Jana Dormana za rok 2011 dla twórcy zagranicznego – Michele Sambin z TAM Teatro Musica z Padwy. Nagroda dla krytyka teatru dla dzieci i młodzieży za rok 2011 – Halina Waszkiel – filolog polski, doktor, autorka prac z zakresu teatru i dramatu XIX wieku, esejów i recenzji dotyczących teatru, dramatu oraz teatru lalek, konsekwentnie poświęcająca swe prace tematom teatru dla młodego widza.
Informacje ogólne o Festiwalu KORCZAK 2012
Organizatorem od 1996 roku niezmiennie jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Festiwal prowadzi Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu. Dyrektorem Artystycznym tegorocznego Festiwalu jest Wojciech Stefaniak – pseudonim artystyczny Faruga. Podobnie jak w latach ubiegłych Festiwal otrzymał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – Biura Kultury.
Patronat honorowy objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski, Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Partnerem Strategicznym jest: Teatr Powszechny im. Z. Hübnera w Warszawie w którym powstanie centrum festiwalowe. Partnerami wspierającymi tegoroczny Festiwal są: Teatr Rampa, Teatr Lalka, Dom Spotkań z Historią, Instytut im. A. Mickiewicza, PEDAGOGIUM Wyższa Szkoła Nauk Społecznych oraz agencja Public Relations – ComPress.
Więcej informacji na temat Festiwalu KORCZAK na stronie internetowej: www.korczak-festival.pl.
(materiał nadesłany)