Program Festiwalu – przejdź do – Festiwal Korczak 2012 Program
Więcej niż teatr! Zostań Królem Maciusiem I!
XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK
2012 6 października już po raz 16. rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012.
W ramach Festiwalu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych:
- spektakle
- happeningi
- wystawy
- warsztaty
- instalacje teatralne
- spotkania z twórcami teatru
Działania dedykowane są dzieciom, młodzieży oraz ich opiekunom – rodzicom, dziadkom, nauczycielom. Po raz kolejny w repertuarze Festiwalu znalazły się spektakle adresowane do najmłodszych dzieci – od 0 lat!
Festiwal od lat promuje starannie dobrane najciekawsze i niepowtarzalne wydarzenia teatralne z Polski i ze świata. Od 1996 roku organizatorem niezmiennie jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Główną inicjatorką jest Pani Halina Machulska – pedagog, aktorka, reżyser, popularyzatorka dramy w Polsce.
Honorowym Dyrektorem Festiwalu jest profesor Maciej Wojtyszko – reżyser teatralny i filmowy, dramaturg, autor książek popularnonaukowych i beletrystyki dla dzieci, dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Festiwal od kilkunastu lat jest prowadzony przez Grażynę Karwowską-Winiarek – autorka projektów z dziedziny kultury, menedżer, Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
„Tej jesieni czeka na widzów wiele niezwykłych spotkań z najlepszymi spektaklami z Polski i ze Świata. Tegoroczne spotkania happeningowe inspirowane są losami Króla Maciusia I – przestrzeń Teatru Powszechnego zamienimy w świat, w którym rządzą dzieci. Mali widzowie będą mieli możliwość uczestniczenia w tworzeniu rzeczywistości z powieści Króla Maciusia I. Chcemy poznać, w jaki sposób dzieci postrzegają otaczający nas świat!”
– powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu.
Dyrektorem Artystycznym tegorocznego Festiwalu jest Wojciech Stefaniak – pseudonim artystyczny Faruga – absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Reżyser, autor koncepcji i realizator wielu międzynarodowych projektów teatralnych.
Festiwal jak co roku podejmuje tematy, które są ważne dla każdego dziecka, o których rozmawiał Janusz Korczak – patron Festiwalu. W tym roku porozmawiamy o: tolerancji, przyjaźni, odpowiedzialności i strachu. W ramach prezentacji „zjawisk teatralnych” Festiwal zajmie się tematami trudnymi związanymi z grupami defaworyzowanymi – z ich codziennością w społeczeństwie. Swoje historie poprzez różne formy teatralne opowiedzą: dzieci z domów dziecka, więźniowie, osoby niepełnosprawne oraz bezdomni. Coroczne Słoneczniki dla dobrego Doktora Korczaka.
W ramach Festiwalu ma miejsce wyjątkowe wydarzenie poświęcone pamięci Janusza Korczaka – Dobrego Doktora. Młodzi widzowie po spektaklu w Teatrze Lalka (miejsce dawnego sierocińca, w którym dziećmi opiekował się Korczak) zabiorą ze sobą słoneczniki i ruszą do pobliskiego parku, by podziękować Dobremu Doktorowi, na zakończenie pochodu dzieci obsypują pomnik Janusza Korczaka setkami słoneczników – symbolem Festiwalu. W tym roku spotkanie to odbędzie się 10 października (środa) o godz. 19.00.
Rządy Dzieci – REformaTORZY
Przez 7 festiwalowych dni Teatr Powszechny w Warszawie stanie się królestwem dzieci. Przestrzeń teatru oraz terenu przed teatrem zostaje oddana dzieciom. Każdy będzie mógł stać się Maciusiem I: zbudować miasto swoich marzeń, spotkać niestworzonego stwora na czarnym lądzie, zabrać głos w dziecięcym parlamencie, przewrócić świat na opak… Codziennie zostanie zaproponowany inny wątek luźno powiązany z losami Króla Maciusia. Cykl ma się składać na linearną opowieść o rządach dzieci w ich królestwie. W ostatnim dniu Festiwalu powstanie rzeźba lub instalacja stworzona przez dzieci. Całość jako 7 skarbów z dziecięcej krainy zostanie zaprezentowana podczas widowiska teatralnego zamykającego Festiwal.
Prestiżowe nagrody festiwalowe
Tradycyjnie podczas Festiwalu spektakle teatrów polskich (zespoły zagraniczne są gośćmi honorowymi) oceniać będą dwa zespoły jurorów. Międzynarodowe Jury Dorosłych, które przyzna nagrody Grand Prix – „Złocisty” dla najlepszego spektaklu oraz nagrodę: „Kota w worku” – czyli zaproszenie na Festiwal KORCZAK 2013 z pominięciem procedury kwalifikacyjnej. Jury Dziecięce pracować będzie samodzielnie i według własnych kryteriów dokona wyboru spektaklu, aby wręczyć nagrodę „Ziarenko” – związaną z symbolem Festiwalu, jakim są słoneczniki.
Niecodzienne, ciekawe produkcje teatralne przedstawią widzom Festiwalu:
Zespoły z Polski: Teatr Baj Pomorski z Torunia, Teatr Atofri/Poznańska Fundacja Artystyczna, Teatr Lalki i Aktora Pinokio z Łodzi, Białostocki Teatr Lalek/Podhalańskie Stowarzyszenie Tańca, Teatr Groteska z Krakowa, Teatr Maska z Rzeszowa, Teatr Lalki i Aktora z Opola, Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Arka z Wrocławia, Teatr Na kółkach z Kowalek, LALE. Teatr z Wrocławia i z Warszawy: Teatr Lalka, Teatr Lalek Guliwer, Teatr Żydowski, Stowarzyszenie Praktyków Kultury, Teatr Baj oraz Scena Pedagogium. Widzowie będą mieli szansę obejrzenia 8 spektakli zagranicznych w tym z: Niemiec, Chorwacji, Belgii, Włoch i Kanady.
Przyjaciele Festiwalu KORCZAK 2012
Podobnie jak w latach ubiegłych Festiwal otrzymał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – Biura Kultury. Patronat honorowy objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski, Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz. Partnerem Strategicznym jest: Teatr Powszechny im. Z.Hübnera w Warszawie. Partnerami wspierającymi tegoroczny Festiwal są: Teatr Rampa, Teatr Lalka, Dom Spotkań z Historią, Instytut im. A. Mickiewicza, PEDAGOGIUM Wyższa Szkoła Nauk Społecznych – Warszawa oraz agencja Public Relations – ComPress.
Więcej niż teatr… Od 0 do 99 lat…
Festiwal staje się forum wymiany poglądów i doświadczeń oraz sprzyja poszerzaniu horyzontów, nie tylko teatralnych. W ramach Festiwalu obok spektakli mają miejsce inne niecodzienne wydarzenia: przed każdym przedstawieniem odbędą się happeningi. W 2012 roku, ogłoszonym Rokiem Janusza Korczaka, mija 70. rocznica śmierci Korczaka w obozie zagłady w Treblince oraz 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie.
Zorganizowana przed Teatrem Powszechnym wystawa „Janusz Korczak – król dzieci” przypomina sylwetkę wybitnego działacza społecznego. Opowiada o jego pracy w charakterze lekarza wojennego, nowatorskiej myśli pedagogicznej, wykładach w radiu, podróżach i związkach z Warszawą.
Po każdym z festiwalowych spektakli młodzi widzowie oraz opiekunowie będą mieli możliwość rozmowy i dyskusji z aktorami i twórcami przedstawienia.
Po raz kolejny w ramach KORCZAKA w programie „Ab ovo” („zacząć od jaja”) niemowlaki i maluszki wraz ze swoimi opiekunami będą mieli okazję, aby rozpocząć odkrywanie tajemnic świata i sztuki – spektakle przygotowane specjalnie dla najmłodszych zaprezentują: Teatr Atofri/Poznańska Fundacja Artystyczna, Theater o.N. z Niemiec oraz LALE Teatr z Wrocławia.
Podczas Festiwalu prowadzone będą dwa rodzaje warsztatów: „Teatr defaworyzowanych” oraz „Szkoła tolerancji – Janusz Korczak dzieciom”. Pierwszy z nich ma na celu stworzenie przestrzeni do poznania się i wzajemnej inspiracji osób zainteresowanych teatrem zaangażowanym społecznie. 6-godzinny warsztat poprowadzą trenerki: DRAMA WAY Fundacji Edukacji i Kultury – Maria Depta-Jędrzejczak i Aldona Żejmo-Kudelska. Cykl warsztatów: „Szkoła tolerancji – Janusz Korczak dzieciom” przygotowany przez Dom Spotkań z Historią jest adresowany do dzieci w wieku 7-12 lat. Mogą one wziąć udział w zajęciach na kanwie utworów literackich Janusza Korczaka z elementami jego myśli pedagogicznej. W warsztatach szczególny nacisk położony jest na rozwój umiejętności współpracy i dialogu, a także okazywanie empatii oraz szacunku dla drugiego człowieka.
W czasie Szkoły tolerancji odbędzie się 5 różnych warsztatów:
- – Prawa małych i dużych (warsztat plastyczno-historyczny mający na celu poznanie własnych praw, ale też szacunek dla praw drugiego człowieka)
- – Gdybym był Kajtusiem Czarodziejem… (warsztat wprowadzający w tematykę II wojny światowej)
- – Spotkania z królem Maciusiem I – teatrzyk kukiełkowy (fragment filmu „Król Maciuś I” pozwalający dzieciom przenieść się do wymyślonego królestwa, w którym trzeba ustanowić prawa i wyznaczyć wszystkim obowiązki, wspólne wykonanie kukiełek)
- – Dzieci do parlamentu! (fragment filmu „Król Maciuś I” inspiracją do zastanowienia się, jakie reformy można wprowadzić w państwie)
- – Czuję, rozumiem, reaguję – o umiejętności współodczuwania (zapoznanie dzieci z podstawowymi prawami człowieka i wyjaśnienie, czym jest godność).
- „Teatr z dziećmi – jak to zrobić” tradycyjnie już, jak co roku zapraszamy nauczycieli i instruktorów na cieszące się ogromnym powodzeniem warsztaty, których nazwa mówi wszystko.
Gdyby ktoś miał ochotę na spacer śladami Janusza Korczaka, to aplikacja „My Warsaw – Warszawa jest moja”, stworzona przez Muzeum Historii Żydów Polskich i Dom Spotkań z Historią, proponuje dwie trasy: dotyczącą dzieciństwa i młodości Korczaka oraz nawiązującą do jego losów wojennych. Przed oczami uczestników zabawy staje – w formie nagrań, quizów, dostępu do cytatów i fotografii – nieistniejąca już Warszawa. Aplikacja jest darmowa i działa w trybie offline (nie wymaga stałego dostępu do Internetu). Wykorzystuje technologię tzw. rozszerzonej rzeczywistości, która nakłada na siebie dwa obrazy: aktualny, widziany przez kamerę w telefonie, oraz historyczny, wygenerowany przez aplikację.
W instytucie Teatralnym w Warszawie na nieco starszych widzów czekać będzie elementarz wiedzy o Janie Dormanie czyli „Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana” – spektakl i wędrówka po elementach scenografii, które stają się obiektami instalacji artystycznej, jako ruchoma, żywa forma upamiętnienia twórczości Jana Dormana. Widzowie będą zarówno odbiorcami, jak i współtwórcami działania teatralnego. Istotą tego spektaklu jest żywioł swobodnej i niczym nie skrępowanej zabawy. Zabawa będzie skoncentrowana wokół odkrywania możliwości każdego z obiektów, funkcji, które może pełnić we wspólnie stwarzanym świecie. Dzięki temu młodzi widzowie odbiorą pierwszą, na długo zapadającą w pamięć, lekcję teatralnej umowności.
Więcej informacji na temat Festiwalu KORCZAK:
www.korczak-festival.pl
www.facebook.com/FestiwalTeatralnyKorczak