Teatr Żydowski z Nowego Jorku – 100 Years of Yiddish Music Theatre

Opublikowano Brak komentarzy do Teatr Żydowski z Nowego Jorku – 100 Years of Yiddish Music Theatre
Daniella Rabbani fot. Jordan Matter
Daniella Rabbani fot. Jordan Matter

Teatr Żydowski z Nowego Jorku zagra w warszawskim Teatrze Żydowskim!

The National Yiddish Theater-Folksbiene z Nowego Jorku zaprasza w niedzielę 26.08. do Teatru Żydowskiego w Warszawie na spektakl muzyczny pt. „100 Years of Yiddish Music Theatre” w wykonaniu Danielli Rabbani (USA/Izrael) i Zalmena Mlotka (USA). Spektakl odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Daniella Rabbani

Daniella Rabbani fot. Jordan Matter
Daniella Rabbani fot. Jordan Matter

Daniella Rabbani jest izraelsko-amerykańską aktorką i piosenkarką, od urodzenia mieszka w Nowym Jorku. Ukończyła Tisch of the Arts na Uniwersytecie Nowojorskim. Jej nauczycielem był Zalmen Mlotek, z którym często występowała. Współpracowała z National Yiddish Theatre Folksbiene, gdzie zagrała Elke w spektaklu „Tam Gimpel”, a w 2010 r. występowała w produkcji „Hershele Ostropolyer”.

Występowała także z Vermont Shakespeare Company i na Edinburgh Fringe Festival. Uczy nastolatków biorących udział w zajęciach w Stella Adler Studio of Acting w Nowym Jorku. Mimo młodego wieku Daniella Rabbani występowała już na czterech kontynentach, grając w różnych językach. Była wokalistką zespołu Litvakus, z którym wykonywała ludowe pieśni jidysz.

Zelmen Mlotek

Zalmen Mlotek jest światowej sławy autorytetem w muzyce jidysz i teatralnej oraz wybitną postacią w teatrze żydowskim i świecie estradowym. Występował w Paryżu, Amsterdamie, Berlinie, Tel Awiwie i innych europejskich i izraelskich miastach oraz w Ameryce Północnej. Elitarne wykształcenie muzyczne Mlotka, między innymi w Julliard Shool of Music, the New England Conservatory of Music, Tanglewood Music Center, Manhattan School of Music czy Mannes School of Music, jego talent oraz pasja ożywiły świat muzyki oraz teatru jidysz. Jego mentorami i nauczycielami byli wybitni muzycy: Leonard Bernstein, Zubin Metha oraz James Levine.

zalmen mlotek
Zalmen Mlotek (źródło nationalyiddishtheatre.net)

Mlotek prowadzi klasy mistrzowskie z muzyki, folkloru oraz teatru jidysz na wielu prestiżowych uniwersytetach w USA. Pełni również funkcję dyrektora artystycznego w Narodowym Teatrze Żydowskim Folksbiene – jedynym teatrze jidysz w USA. Udało mu się przenieść muzykę klezmerską na deski Broadwayu i off-Broadwayu – był współtwórcą, reżyserem muzycznym i dyrygentem między innymi „Those Were The Days”, pierwszego dwujęzycznego musicalu, który otrzymał nagrodę teatralną Drama Desk Award i był nominowany do dwóch nagród Tony.

Duża scena Teatru Żydowskiego

26.08. godz. 14.00, cena: 40-50 zł,

 

Bilety na wszystkie spektakle do zakupienia w kasie Teatru Żydowskiego (tel. 22 8505656) i na stronie eventim.pl. Dokładny program i aktualne informacje dostępne są na stronie:

www.festiwalsingera.pl

Fanpage Festiwalu Singera na Facebooku: www.facebook.com/FestiwalSingera.

Teatr Żydowski
Plac Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa

 

Dodaj komentarz