Lalka też człowiek 2012

Lalka_tez_czlowiek_2011_-_Deborah_Kaufmann_

Siódma edycja festiwalu „Lalka też człowiek”

Znamy już datę jedynego w Polsce festiwalu teatru lalek dla dorosłych. „Lalka Też Człowiek” odbędzie się w dniach 14-20 listopada 2012 roku.

To jedyna w Polsce okazja, żeby przekonać się, że teatr lalek to także wybitna sztuka, a nie tylko rozrywka dla najmłodszych. Z roku na rok festiwal przyciąga nie tylko coraz większą liczbę publiczności, ale przede wszystkim grupy teatralne z coraz bardziej odległych zakątków świata. Pośród ponad dwustu zgłoszeń nadesłanych na tegoroczną edycję znalazły się m.in. spektakle z Iranu i Kanady. Te, które zobaczymy na festiwalu reprezentują aktualne dokonania teatru lalek i pozwalają na zapoznanie się z najciekawszymi wydarzeniami artystycznymi z tej dziedziny. Jak co roku międzynarodowe jury przyzna nagrody o łącznej wartości 40 tys. złotych m.in. dla najlepszego aktora, najlepszego spektaklu, czy za kreatywność.

Festiwal „Lalka Też Człowiek” powstał w 2006 roku, by zerwać ze stereotypem, że widz dorosły nie ma czego szukać w teatrze lalek. Ta dziedzina rozwijała się bowiem równolegle z teatrem żywego aktora, a jej korzeni należy szukać w starożytności. Dziecko jako odbiorca tego rodzaju sztuki pojawiło się dopiero w połowie XIX wieku. Organizatorzy wydarzenia od siedmiu lat udowadniają, że animacja i teatr lalek są pełnoprawnym językiem sztuki filmu i teatru.

Festiwalowi towarzyszy szereg innych wydarzeń, m.in. pokazy filmów animowanych, wystawy oraz warsztaty. Spektakle i wystawy będzie można oglądać w Instytucie Teatralnym oraz w sali „Laboratorium” Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Projekcje filmów oraz warsztaty będą odbywały się m.in. w Domu Kultury Kadr, Domu Kultury Włochy oraz klubokawiarniach Tarabuk i Ukryte miasto.

Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Lalka_tez_czlowiek_2011_-_Deborah_Kaufmann_

VII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka Też Człowiek, 14-20 listopada, Warszawa, www.lalkatezczlowiek.eu, www.facebook.com/lalkatezczlowiek

Festiwal „Lalka Też Człowiek” to głównie pokazy spektakli. Czeski Continuo Theahtre pokaże „Sąsiadów”, sztukę stawiającą pytania o przyczyny upadku społeczeństw i relacji międzyludzkich. Teatr Malabar Hotel z Warszawy przedstawi „Głośniej”, luźną adaptację powieści Johnathana Safrana Foera „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”, która opowiada o tragedii World Trade Center z perspektywy dziecka. „Bo cię kocham” to z kolei propozycja norweskiego teatru Skromlehjulet Figurteater, która bierze pod lupę kryzys w relacjach miłosnych. Te i pozostałych dwanaście grup teatralnych będzie rywalizować o nagrody, których łączna pula wynosi 40 tysięcy złotych. Szczególnie ceniona nagroda publiczności zapewnia zespołom przyjazd na kolejną edycję festiwalu. Na konferencji organizatorzy przedstawią kompletny program festiwalu.

„Lalka Też Człowiek” to jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie festiwali teatru lalkowego dla dorosłych. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 14-20 listopada. Spektakle i wystawy publiczność będzie mogła oglądać w Instytucie Teatralnym, w sali „Laboratorium” Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatrze Druga Strefa oraz w Muzeum Ikon. Projekcje filmów oraz warsztaty będą odbywały się w Domu Kultury Kadr, Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej, Składzie Butelek, klubokawiarniach Tarabuk i Ukryte Miasto, a także w księgarni Traffic.

Plakat festiwalu : T. Taracha

plakat teatralny

Zostaw Wiadomość