XX Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy | Program

XX Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy

PROGRAM
7-8 i 13-15 lipca 2012 r., Warszawa

7 lipca 2012, sobota

Teatr: Teatr Pantomimy Mimo (Polska), „Przedwczorajsze historie”, Rynek Nowego Miasta, godz. 20
Taniec: Teatr Bretoncaffe (Polska), „7 lipca 2012”, Rynek Nowego Miasta, godz. 21
Teatr: A3Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń (Polska), „Plan lekcji”, skwer przy stacji metra Słodowiec, godz. 21
Cyrk: Cirque Fusion (Francja), „Triskel”, skwer przy stacji metra Słodowiec, godz. 22
Teatr: Teatr Biuro Podróży (Polska), „Planeta Lem”, ark Agrykola, godz. 22

8 lipca 2012, niedziela

Teatr: Teatr Formy (Polska), „Pandora”, Rynek Nowego Miasta, godz. 20
Teatr: Divadlo Kvelb (Czechy), „Kašpar Rek”, Rynek Nowego Miasta, godz. 21
Teatr: Teatr Snów (Polska), „Ulro”, Plac Zamkowy, godz. 21
Teatr: A3Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń (Polska), „Plan lekcji”, skwer przy stacji metra Słodowiec, godz. 21
Cyrk: Cirque Fusion (Francja), „Triskel”, skwer przy stacji metra Słodowiec, godz. 22
Teatr: Teatr Biuro Podróży (Polska), „Planeta Lem”, Park Agrykola, godz. 22

13 lipca 2012, piątek

Teatr: Teatr Kryly Halopa (Białoruś), „Dzwonićlecieć”, Rynek Nowego Miasta, godz. 18
Teatr: Wędrujące lalki pana Pezo (Rosja), „Circus Mutabor”, Rynek Nowego Miasta, godz. 19
Teatr: Tu i Tam (Polska), „Maskarada”, Rynek Nowego Miasta, godz. 21

14 lipca 2012, sobota

Teatr: Wędrujące lalki pana Pezo (Rosja), „Circus Mutabor”, Rynek Nowego Miasta, godz. 18
Teatr: Teatr Kryly Halopa (Białoruś), „Dzwonićlecieć”, Rynek Nowego Miasta, godz. 19
Teatr: Teatr Gry i Ludzie (Polska), „Facelifting”, Plac Zamkowy, godz. 21
Teatr: Teatr Akt (Polska) „Kalos kaghatos”, Park Agrykola, godz. 22

15 lipca 2012, niedziela

Teatr: Teatr Ósmego Dnia (Polska) „Arka”, Park Agrykola, godz. 22

Inne wydarzenia

7 i 8 lipca, godz. 13-19, skwer przy stacji metra Słodowiec
Projekt „Warto wiedzieć, że… – Fundusze Unijne wokół nas” Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka”. W programie: strefa relaksu, happeningi dla dzieci i dorosłych, spektakl „Zmysły II. Program „Baby”. Wędrowny Kabaret Liryczny”, godz. 14

Fotografia promocyjna Sztuka Ulicy

J.Wittchen, B.Biegowski

O festiwalu Sztuka Ulicy

Jest mi niezmiernie miło zaprosić na jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy. Przez dwa kolejne weekendy (7-8 i 13-15 lipca) w kultowych już miejscach festiwalowych prezentacji: na Rynku Nowego Miasta i Placu Zamkowym, w Parku Agrykola i na skwerze przy stacji metra Słodowiec, będzie można zobaczyć przedstawienia znanych polskich i zagranicznych teatrów. Wśród wykonawców są m.in. teatry: Bretoncaffe, Mimo, A3, Formy, Snów, Gry i Ludzie, Akt.

Otwarcie Festiwalu uświetni przedstawienie „Planeta Lem” jednego z najsłynniejszych polskich teatrów alternatywnych – Biuro Podróży. Zespół w swoich autorskich przedstawieniach opowiada zazwyczaj bardzo poważne historie –chce nie tyle bawić, co poruszać, a nawet wstrząsać widzem. W najnowszym spektaklu „Planeta Lem” Biuro Podróży wykorzystuje spektakularną, ruchomą scenografię, efekty świetlne i projekcje multimedialne. Inspiracją do powstania tego przedstawienia stała się proza Stanisława Lema, jego wyjątkowa, pełna humoru i przenikliwa diagnoza współczesnego świata oraz refleksje na temat relacji między rozwojem technologii a ograniczeniami ludzkiego gatunku.

Jak co roku w programie XX Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy nie mogło zabraknąć artystów z zagranicy. Do Warszawy przyjedzie Divadlo Kvelb (Czechy) z przedstawieniem „Kašpar Rek”. To komedia zrealizowana w konwencji nowego cyrku – wielkie, niewerbalne, akrobatyczne przedstawienie z użyciem lalek, szczudeł i ognia przy akompaniamencie muzyki granej na żywo. Teatr Kryly Halopa – jeden z niewielu niezależnych, alternatywnych teatrów białoruskich – pokaże spektakl „Dzwonićlecieć”. Przywołuje on utrzymane w poetyce absurdu obrazy Leningradu lat 30., aby opowiedzieć o ponurej białoruskiej teraźniejszości. Znany już festiwalowej publiczność teatr masek, groteski i bufonady Wędrujące lalki pana Pezo zaprezentuje przedstawienie „Circus Mutabor” – barwny spektakl zrodzony z połączenia różnych gatunków teatru ulicznego: kabaretu, cyrku i widowisk karnawałowych. Rosyjscy artyści wykorzystują w nim swój znak charakterystyczny: wspaniałe kostiumy i maski, które powstają w pracowniach teatru.
Cyrkowego ducha Festiwalu podtrzyma francuski Cirque Fusion – łączący wdzięk i ekspresję języka choreografii ze spektakularnymi, odwołującymi się do emocji widza akrobacjami. Ich „Triskel” to surrealistyczna podróż przez mityczne, pełne magii legendy starożytnych Celtów, opowiedziane językiem akrobacji i tańca.
Finał XX Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy będzie jednak silnym polskim akcentem. Teatr Ósmego Dnia zaprezentuje przedstawienie „Arka” – historię wędrówki uciekających od piekła wojny współczesnych emigrantów, opowiedzianą serią zapierających dech w piersiach obrazów.

W tym roku odbywa się już dwudziesta, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy. To wydarzenie artystyczne o międzynarodowym zasięgu realizowane jest w miejskiej przestrzeni publicznej Warszawy od 1993 roku. Co roku gromadzi setki artystów z Polski i ze świata oraz dziesiątki tysięcy widzów. Prezentacje z dziedziny sztuk performatywnych, a w szczególności teatru, tańca i cyrku tworzą wyrazisty i barwny kalejdoskop doświadczeń i przemyśleń artystycznych zaprezentowanych na otwartej scenie ulic, placów, skwerów i parków stolicy.

Celem Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy jest promowanie nowych form artystycznej ekspresji i współczesnych fenomenów kultury oraz stworzenie przestrzeni do wymiany koncepcji i doświadczeń, nawiązywania kontaktów i rozwijania przyszłych inicjatyw przez międzynarodowe grono artystów. Festiwal aktywnie wspiera dialog społeczny i wymianę kulturalną między krajami Europy, czym przyczynia się do respektowania różnic politycznych, obyczajowych i religijnych oraz indywidualnej tożsamości i dziedzictwa kulturowego. Jednym z jego założeń jest propagowanie aktywnego uczestnictwa w działaniach kulturalnych, umożliwienie różnym odbiorcom jak najszerszego dostępu do otwartych form życia artystycznego, a także rozpowszechnienie wiedzy o sztuce w przestrzeni publicznej.

Na Festiwalu pojawiały się francuskie grupy z tzw. nowego cyrku, jak Les Arts Sauts, Madrugada, Plasticiens Volants, Malabar, wielkoformatowe niemieckie teatry Titanick, Antagon, Panopticum oraz oryginalne formacje z Włoch, Hiszpanii, Danii, Norwegii, Rosji i wielu, wielu innych krajów. Kolejne pokolenia oglądały spektakle najgłośniejszych polskich teatrów offowych: Ósmego Dnia, Biura Podróży, Strefy Ciszy, Polskiego Teatru Tańca, KTO, A Part i wielu innych.

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy jest realizowany przez Stowarzyszenie Scena 96, grupujące artystów, animatorów i menedżerów kultury, które od wielu lat organizuje wydarzenia kulturalne: spektakle teatralne i taneczne, festiwale, prowadzi zespoły teatralne i taneczne, warsztaty i przedsięwzięcia edukacyjne o charakterze artystycznym.

(materiał nadesłany)

Zostaw Wiadomość