Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Opublikowano Brak komentarzy do Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Festiwal-Singera

Teatr na Festiwalu Singera – IX edycja

Festiwal-Singera
Festiwal Singera

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera już na stałe zagościł w kulturalnym kalendarium Warszawy. Jak co roku, tak i tym razem, organizatorzy IX edycji Festiwalu Singera zadbali o to, by każdy miłośnik dobrego teatru odnalazł coś dla siebie latem, gdy w teatrach panuje sezon urlopowy. Program festiwalu obfituje w nietuzinkowe premiery i spektakle o tematyce żydowskiej. Do naszej stolicy zawitają również teatralne gwiazdy światowej sławy. Do największych atrakcji z repertuaru zagranicznego należeć będzie francuski spektakl „Just in time to pack a few things”. Po raz pierwszy w Warszawie gościć będziemy izraelski Nephesh Theatre z przedstawieniami „Schneider and Schusters” i „Gimpel the Fool”, opartym na opowiadaniu noblisty Singera. Warszawę odwiedzi także diva jidysz, Theresa Tova, ze spektaklem muzycznym „Bella. The Colour of Love”, a The National Yiddish Theater-Folksbiene z Nowego Jorku zaprasza na spektakl muzyczny pt. „100 Years of Yiddish Music Theatre”. Premierę będzie miała najnowsza sztuka wybitnego polskiego reżysera młodego pokolenia – Pawła Passiniego „Kukła. Księga Blasku”, natomiast zespół Teatru Żydowskiego zaprezentuje niezwykły musical „Ach! Odessa – Mama…” w reżyserii Jana Szurmieja z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego i widowisko muzyczne pt. „Tradycja” w reżyserii Szymona Szurmieja. Kilku reżyserów, m. in. Magda Gnatowska, Dorota Ignatjew, Paweł Paszta, Rafał Sisicki i Paweł Goźliński, przygotuje z tej okazji małe formy teatralne. Teatr NN zaś, niemal stały gość festiwalu, zaprezentuje spektakl z cyklu „Opowieści z bramy”. Wszystko to podczas 9-dniowego festiwalu, który odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września w Warszawie w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, na Muranowie, w knajpkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Poza głównymi atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest ponad 100 wydarzeń kulturalnych – wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych i innych atrakcji. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom we współpracy z Teatrem Żydowskim.

Dokładny program i aktualne informacje dostępne są na stronie: www.festiwalsingera.pl
Festiwal Singera na Facebooku: www.facebook.com/FestiwalSingera

Na większość wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki, które rozdawane będą w od 6 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego, a zakup biletów na część odpłatną będzie możliwy w kasie Teatru Żydowskiego (tel. 22 8505656) i na stronie Eventim.pl od 30 lipca.

O teatralnych wydarzeniach IX edycji Festiwalu Singera

Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń festiwalu jest premiera sztuki „Kukła. Księga Blasku” (28.08. godz. 20.00) wybitnego reżysera młodego pokolenia Pawła Passiniego. Spektakl „Kukła. Księga Blasku” jest inspirowany pracami Tadeusza Kantora i tekstami kabalistycznymi. Tytułowa Księga Blasku (Sefer ha-Zohar) to jeden z najważniejszych tekstów żydowskiego mistycyzmu, który w europejskiej recepcji postrzegany jest głównie przez pryzmat kabały. Ten niezwykle piękny tekst to ujęta w przypowieści lekcja czytania świata.

Z perspektywy mistyka świat to przestrzeń, w której Bóg komunikuje się z człowiekiem. Otaczający nas ludzie i przedmioty, spotykające nas zdarzenia – wszystkie one są przestrzenią bosko-ludzkiej rozmowy.

Wibrujący świat kukieł, golemów i manekinów skonfrontowany będzie ze światem widzianym oczyma kabalistów. Do udziału w spektaklu zaproszeni zostali aktorzy, reprezentujący najróżniejsze teatralne kompetencje, m. in. Marek Oleksy i Elżbieta Rojek. Całości dopełni wykonywana na żywo muzyka i obecne stale w pracy neTTheatre projekcje wideo.

Na deskach Teatru Żydowskiego zobaczymy również francuskie przedstawienie „Just in time to pack a few things” (01.09. godz. 18.00), na podstawie książki Alix Landau-Brijatof. Jest to wzruszająca opowieść rodzinna, której akcja toczy się w Rydze na przełomie lat 1940 – 1941 podczas masowych egzekucji poprzez rozstrzelanie – tzw. „Bullets Shoah”. „Just in time…” to spektakl odgrywany w rodzinnej „kuchni”, gdzie łzy przeplecione są śmiechem, a prozaiczne wydarzenia wielkimi wzruszeniami. W spektaklu zagrają wybitne francuskie aktorki: Judith Magre i Valentine Varela. Dialogom towarzyszyć będzie niezwykła muzyka klezmerska, wykonywana na żywo przez wybitnego amerykańskiego klarnecistę Davida Krakauera – muzyka związanego z zespołem The Klezmatics i Kronos Quartet, który w sposób nietuzinkowy łączy tradycyjną muzykę klezmerską z współczesnymi gatunkami. Spektakl tłumaczony będzie za pomocą napisów. Judith Magre w 1992 r. grała wspólnie z Andrzejem Sewerynem w spektaklu „Dejeuner chez Ludwig W.” w Theatre National de la Colline, a już we wrześniu polscy widzowie będą mogli zobaczyć legendę francuskiego teatru i kina na żywo w Teatrze Żydowskim.

W Warszawie między innymi po raz pierwszy gościć będzie izraelski teatr The Nephesh Theatre ze spektaklem „Gimpel the Fool” (30.08. godz. 17.00). Sztuka „Gimpel the Fool” oparta jest na opowiadaniu noblisty I.B. Singera. To surrealistyczny spektakl o istocie zdrady i walce między dobrem a złem w kontekście wydarzeń politycznych przedwojennej Europy, uzupełniony bogatą ścieżką dźwiękową głosów i muzyki klezmerskiej. Spektakl będzie wystawiony w języku angielskim. Drugim przedstawieniem, tym razem po hebrajsku, ale także z symultanicznym tłumaczeniem, będzie „Schneider and Schusters”. The Nephesh Theatre został założony w Toronto w 1978 roku i na ówczesne czasy był jedynym profesjonalnym żydowskim teatrem działającym na terenie Kanady. W 1983 roku został przeniesiony do Izraela i posiada repertuar w języku hebrajskim i angielskim.

Organizatorzy zapraszają także na teatralną i muzyczną podróż z Rosji przez Paryż do Ameryki, czyli „Bella. The Colour of Love” – „Bella – Kolor miłości” (31.08. godz. 19.00). Ten muzyczny spektakl w wykonaniu divy jidysz – Theresy Tovy oraz pianisty i kanadyjskiego kompozytora Matta Herskowitza, zainspirowany jest życiem Belli Chagall – żony i muzy Marca Chagalla. Przedstawienie przenosi nas do świata artystki żyjącej w cieniu jednego z największych malarzy XX wieku. Oglądamy miłość i sztukę widzianą oczami Belli Chagall. Opowiada ona o swoich doświadczeniach i uczuciach. W musicalu zostały również ukazane w ciekawy sposób zawiłe niuanse małżeństwa Belli i Marca. Theresa Tova uwielbiana jest za zmysłowy głos i spontaniczny dowcip, z wielką swobodą występuje w kameralnych i prestiżowych klubach jazzowych Toronto, Montrealu, Paryża i Luksemburga. Doskonale łączy jazzowe brzmienie z żydowskim folklorem i najnowszymi szlagierami. Spektakl będzie tłumaczony symultanicznie.

The National Yiddish Theater-Folksbiene z Nowego Jorku zaprasza na spektakl muzyczny pt. „100 Years of Yiddish Music Theatre” (26.08. godz. 16.00) w wykonaniu Danielli Rabbani i Zalmena Mlotka. Zalmen Mlotek jest światowej sławy autorytetem w ludowym jidysz i muzyce teatralnej oraz wybitną postacią w teatrze żydowskim i świecie estradowym. Prowadzi klasy mistrzowskie z muzyki, folkloru oraz teatru jidysz na wielu prestiżowych uniwersytetach w USA. Daniella Rabbani jest izraelsko-amerykańską aktorką, dramaturgiem i piosenkarką. Występowała z Vermont Shakespeare Company i na Edinburgh Fringe Festival.

Na Festiwalu nie zabraknie również wydarzeń przygotowanych przez Teatr Żydowski specjalnie dla festiwalowej publiczności. Wśród atrakcji teatralnych znajdzie się musical „Ach! Odessa – Mama…” (25.08. godz. 19.00), który premierę miał 9 czerwca br. Przedstawienie wyreżyserował Jan Szurmiej, muzykę stworzył Hadrian Filip Tabęcki – kompozytor m.in. „Rock Opery Krzyżacy” i opery „Dzień Świra”. Musical ukazuje romantyczny świat bandyckiej Mołdawanki na początku XX w. poprzez historię Beni Krzyka, legendarnego bandyty z Odessy. Oparty jest na „błatnych pieśniach”, będących prostą opowieścią o uczuciach, miłości, honorze, zdradzie, zaprawiony siarczystym poczuciem humoru. Drugim ważnym wydarzeniem Teatru Żydowskiego będzie widowisko muzyczne pt. „Tradycja” (02.09. godz. 18.00) w reżyserii Szymona Szurmieja, ukazujące tradycje żydowskie w kontekście kultur od lat z nią związanych: polskiej, cygańskiej i rosyjskiej. Na scenie zobaczymy typowe dla kultury żydowskiej obrzędy m.in. wesele czy szabas. Usłyszymy także pieśni chasydzkie, a tancerze zaprezentują tańce charakterystyczne dla wszystkich czterech narodów.

Podczas Warszawy Singera swoją premierę będą miały również małe formy teatralne przygotowane specjalnie na Festiwal. Magda Gnatowska przygotowała niebanalny monodram „Konstrukcje Debory Vogel. Traktat we wnętrzu i na peryferiach” (31.08. godz. 17.30) w 70-tą rocznicę śmierci Debory Vogel – pisarki, filozof, krytyka sztuki i muzy Brunona Schultza. Spektakl jest próbą przełożenia na scenę oryginalnych tekstów pisarki. Wśród małych form znajdziemy również „Polacas Work in progress” (28.08. godz. 18.30) oraz „Mandelsztam” (26.08. godz. 14.00) w reżyserii Doroty Ignatjew. „Mandelsztam” to spektakl poetycko-muzyczny, oparty na życiu i twórczości Osipa Mandelsztama, będący próbą uchwycenia dramatyzmu ostatniej drogi poety – dysydenta, Rosjanina – skazanego na powolną śmierć w łagrze. Niezwykłym wydarzeniem artystycznym będzie również sztuka „Koszałki Opałki” (1.09. godz. 14.00) w reżyserii Pawła Paszty – powstała na podstawie felietonów młodego Janusza Korczaka, pisanych pod pseudonimem Hen do satyrycznego magazynu „Kolce” na przełomie XIX i XX wieku. Spektakl przenosi widzów do starej Warszawy, a dowcipne sceny z ulic stolicy bywają bardzo różne, a jednak podobne do dzisiejszych, oddając prawdziwą warszawską atmosferę, specyficzny żart i duszę tego miasta. Na uwagę zasługują również „Pożegnania ’68” (28.08 godz. 18.00) w reżyserii Rafała Sisickiego. Ta, z jednej strony poetycka, z drugiej – pełna dramatycznych zwrotów akcji opowieść, rozgrywa się w czasie wydarzeń marcowych 1968 roku, kiedy to, w wyniku nagonki antysemickiej wyemigrowało z Polski ponad 20 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. Wśród małych form znajdzie się też premiera czytania performatywnego „Judyta Performance” (27.08. godz. 17.30) w reżyserii Pawła Goźlińskiego. Ponadto Teatr NN zaprezentuje, jak niemal co roku, spektakl z cyklu „Opowieści z Bramy” w reżyserii Tomasza Pietrasiewicza (25.08, godz. 15.00). Na wszystkie wydarzenia organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera serdecznie zapraszają!

Organizator Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom, która od 1988 roku działa na rzecz ocalenia od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury polskich Żydów. Festiwal Warszawa Singera jest najpopularniejszym przedsięwzięciem fundacji, gromadzącym co roku od ośmiu lat najwybitniejszych artystów i twórców kultury żydowskiej. Inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Gołda Tencer – Dyrektor Generalny Fundacji Shalom. Od pierwszej edycji Festiwal Singera dedykowany jest Isaacowi Bashevisowi Singerowi, znakomitemu żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami – National Book Awards oraz literacką nagrodą Nobla. Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał ją w swoich utworach. Poza Festiwalem Singera do głównych inicjatyw fundacji należą takie projekty jak m. in. Centrum Kultury Jidysz, Żydowski Uniwersytet Otwarty czy Uniwersytet III Wieku.

Fundacja SHALOM
www.shalom.org.pl
Plac Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa

Fotografia: Jacek Barcz

Final Concert. Fiddler on the roof [2010] fot.Jacek Barcz

Dodaj komentarz