W/RESTLESS | Sztuka Nowa

Opublikowano Brak komentarzy do W/RESTLESS | Sztuka Nowa
fot. Kasia Chmura Cegłowska - Festiwal CiałoUmysł

W/RESTLESS
Dramaturgia/reżyseria: Marcin Cecko
Choreografia/wykonanie: Anita Wach, Magdalena Tuka, Paweł Smagała
Kierownik produkcji: Agata Tuka
Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Koprodukcja: Fundacja Ciało/Umysł
Partnerzy: Open Latitude, SÍN Cultural Centre
Wsparcie: Instytut Adama Mickiewicza
Czas: (60 min.)

w/restless to zdarzenie na pograniczu teatru tańca stworzone przez czwórkę artystów różnych gatunków: teatru dramatycznego, physical theatre i tańca. Tytuł jest grą słów: wrestle (zapasy, borykać się), ale też nastawiony na telewizyjny show wrestling, oraz restless (niespokojny, niemogący znaleźć sobie miejsca, ruchliwy, bezsenny).

Temat obecny nie tylko na i wokół ringu, dotyczący również performerów używających ciała jako medium. w/restless jest więc wypowiedzią zainspirowaną wrestlingiem o ciele ćwiczonym i wystawianym na pokaz, o przeciwniku wciąż zmieniającym swoją pozycję – jest w partnerze, w widowni, w strukturze sztuki, w możliwościach własnego ciała i psychiki, ale również zmaterializowany w gotowym do ataku współwalczącym.

Co powiedziałby mięsień, gdyby podstawić mu mikrofon? Jakie lęki kryje wnętrze pobitego materaca? Kiedy możemy być pewni, że walka jest prawdziwa, nie udawana? Na ile metaforyzujemy język walki, używamy w głosie wewnętrznym, który nas podtrzymuje i każe „nie poddawać się”?

Fotografia teatralna: Kasia Chmura Cegiełkowska

fot. Kasia Chmura Cegłowska - Festiwal CiałoUmysł

Plakat teatralny

wrestless_plakat
wrestless-_plakat-przedstawienia

Informacje prasowe

Mocne uderzenie Warszawskiej Sceny Tańca

W czwartek 8.03. na scenie Komuny// Warszawa (ul. Lubelska 30/32) będzie można zobaczyć premierę spektaklu „W/RESTLESS”, drugą pozycję w programie tegorocznej Warszawskiej Sceny Tańca.

Udawana agresja. Samcze pozy i dynamika ciała. Wszystko wydaje się przerośnięte i wyolbrzymione do granic skali, kłębowisko nabrzmiałych mięśni, dziecinność kolorowych strojów, eskalacja zapaśniczych figur, skoki z lin a nawet drabin na przeciwnika, aplauz oszalałej publiczności, symulacja bólu i szoku. To esencja przedstawienia w jego zmutowanej formie. – tak o wrestlingu, popularnym amerykańskim show, pisze reżyser „W/RESTLESS”, Marcin Cecko.

Tytuł spektaklu jest grą słów: wrestle (zapasy, borykać się) oraz restless (niespokojny, niemogący znaleźć sobie miejsca, ruchliwy, bezsenny). Zarysowujący się w ten sposób temat dotyczy nie tylko sportu i ringu, ale również performerów używających ciała jako medium. „W/RESTLESS” jest wypowiedzią zainspirowaną wrestlingiem o ciele ćwiczonym i nieustannie wystawianym na pokaz, a także o przeciwniku wciąż zmieniającym swoją pozycję, który jest w widowni, w strukturze sztuki, w możliwościach własnego ciała i psychiki, ale również zmaterializowany w gotowym do ataku współwalczącym.

„W/RESTLESS” to najnowsza produkcja Stowarzyszenia Sztuka Nowa specjalizującego się w interdyscyplinarnych przedsięwzięciach wykorzystujących nowatorskie rozwiązania formalne. Spektakl sytuuje się na pograniczu teatru tańca i performansu. Został stworzony przez czwórkę artystów różnych gatunków: teatru dramatycznego, physical theatre i tańca. Obok Anity Wach, znanej warszawskiej tancerki na scenie zobaczymy Magdalenę Tukę, aktorkę występującą w międzynarodowych produkcjach teatru fizycznego oraz aktora dramatycznego Pawła Smagałę. Nad realizacją koncepcji czuwał Marcin Cecko, artysta multimedialny, poeta związany z nurtem neolingwistycznym, scenarzysta spektakli takich jak „Gwiazda Śmierci” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu czy „Życie seksualne dzikich” w Teatrze Nowym w Warszawie.

W/RESTLESS
(60 min.)
polska premiera
8.03.2012. godz. 19.30
ul. Lubelska 30/32 | sala Komuny// Warszawa
bilety: 20 zł

więcej na:
www.sztukanowa.pl
www.cialoumysl.pl

Dodaj komentarz