Końce świata | Fundacja Rozwoju Teatru

Opublikowano Brak komentarzy do Końce świata | Fundacja Rozwoju Teatru
Plakat teatralny Końce świata Teatr HOTELOKO

KOŃCE ŚWIATA Marc Becker Weltuntergänge
Teatr HOTELOKO w Centrum Promocji Kultury
Klub Kultury SASKA KĘPA, ul. Brukselska 23
Prapremiera 16 marca 2012

Reżyseria: Karolina Kirsz
Obsada: Katarzyna Czapla, Agata Życzkowska, Pascal Kaczorowski, Adam Pater
Tłumaczenie: Maciej Ganczar
Licencja: Agencja Dramatu i Teatru ADiT
Scenografia: Anna Skupień
Kostiumy: Katarzyna Szczurowska
Projekcje wideo: Stefan Ruf
Fotografia: Marta Ankiersztejn
Projekt plakatu: Bartłomiej Sawka
Producent: Agata Życzkowska
Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ [frt:nf]
Współpraca: Grupa VERTE

„Siedzimy wszyscy w pokoju o wiele za ciemnym i o wiele za gorącym. Słuchamy złej muzyki, jemy złe jedzenie i pijemy złe napoje. Jesteśmy niezrównoważeni, agresywni, zestresowani i tylko w pewnych warunkach zdolni, by kochać. Ale obok jest inny pokój. Wszyscy razem przechodzimy do drugiego pokoju…”

„Końce świata” to jedna historia opowiedziana z czterech punktów widzenia. Czym jest koniec świata? Zdarzeniem realnym, strachem, rodzajem limitu w nas samych… ? Czy lęk może być początkiem? W jaki sposób cząstka nas niknie w drugim człowieku? Co znaczy umieścić w kimś swój koniec lub upatrywać w nim swojego odrodzenia? Każdy z nas nosi w sobie jego ziarno, poczucie chwili, w której może nastąpić. Tropieniu tego momentu w sobie poświecona jest ta opowieść…
Czwórka bohaterów przychodzi podzielić się pewną tajemnicą. Pamięcią niezwykłego wydarzenia. Cztery zwykłe, ludzkie istnienia i miłość taka sama jak każda inna: ku wieczności poprzez bzdurę, banał, codzienność. A w ostatecznej chwili, w miejsce modlitwy, ironiczny chichot. Trafna obserwacja rzeczywistości w nowej formie i ciekawym języku. A wszystko okraszone odrobiną magii.
Teatr HOTELOKO powstał z inicjatywy aktorki i producentki Agaty Życzkowskiej i działa pod skrzydłami Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ [frt:nf]. Premiera spektaklu „Końce świata” odbędzie się w nowym miejscu kulturalnym w Warszawie – Klub Kultury SASKA KĘPA.
Reżyserka Karolina Kirsz otrzymała wraz z Grupą VERTE Pierwszą Nagrodą na Festiwalu im. Józefa Szajny ZDARZENIA 2011 w Gdańsku i Tczewie za spektakl „Zima w czerwieni” Adama Rappa, który będzie także prezentowany w czerwcu 2012 r. na Festiwalu m-Teatr w Koszalinie.

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie//Gefördert aus Mitteln der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit und der Bundesrepublik der Deutschland Botschaft in Warschau

Projekt plakatu: Bartłomiej Sawka

Plakat teatralny Końce świata Teatr HOTELOKO

Fotografia teatralna: Natalia Tryczyńska

 Agata Życzkowska Adam Pater
 Katarzyna Czapla Pascal Kaczorowski

KOŃCE ŚWIATA – RECENZJE:

Zakochanie, zachwyt i odwaga trwają coraz krócej, ze względu na lęk, który zajmuje coraz więcej czasu i miejsca. (…) Lęk przed miłością i samotnością, lęk przed odrzuceniem, lęk przed krokodylem, który (nocą) mieszka pod łóżkiem i lęk przed bombą ukrytą w koszu na śmieci, gdzieś w centrum miasta. Końce Świata” są słodko gorzkie, bawią i wzruszają. Minimalistyczna, adekwatna do historii scenografia, genialna muzyka (m.in. Tricky i Lamb). (…) Reżyserka po raz kolejny pokazuje, że bardziej zainteresowana jest widzem, niż własną, metaforyczną, wielogodzinną i równie wielo-kontekstową, egzystencjalną, wypowiedzią teatralną.
Robert Rient /wywrota.pl

Reżyserka robi z tekstu Beckera bardzo stonowaną historię o różnych formach namiętności. Takiej, która nie ma szans się spełnić, jak i takiej, która jest zbyt silna jak na ziemskie warunki. Zespołowi Hoteloko udaje się przy tym nie popaść w sentymentalizm ani patos. (…) Stefan Ruf ładną scenografię uzupełnia projekcjami wideo (…). Świetnego występu należy pogratulować Życzkowskiej i Paterowi. Opisane wyżej niuanse ich ról Johanny i Johanna są kontrapunktem do kreacji Czapli i Kaczorowskiego.
Szymon Spichalski /teatrdlawas.pl

W spektaklu widz może zobaczyć, że niezależnie od odmienności sposobu widzenia otoczenia, można przeżywać coś wspólnie z drugim człowiekiem. Okazuje się, że przebieg zdarzeń, decydujących o całości życia, można opowiedzieć nieco komicznie. Przecież wszelkie niedostatki w kontaktach z ludźmi to sprawa najnaturalniejsza, tak oczywista, że spoglądając na scenę w teatrze, często widzimy tam siebie. Taka wizja zaprezentowana, zdecydowanie ma za zadanie wyzwolić różne typy reakcji, w każdym z osobna, ale pokazując, że wszyscy jesteśmy także do siebie podobni, ze względu na to, że jesteśmy elementami tego samego świata. Do tego dochodzi nastrój spektaklu, który stworzony został dzięki wizualizacjom wykonanym przez Stefana Rufa, dającym efekt głębi oraz muzyce grupy Lamb, w której przeplatał się spokój i zamęt na przemian.
Dorota Dłużniewska /kulturalniewaw.pl

Informacje prasowe

16 i 17 marca 2012 // godz. 20.00
28 marca 2012 // godz.19.00 w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru DOTKNIJ TEATRU 2012
Wstęp wolny na zaproszenia // rezerwacja: agata@fundacjarozwojuteatru.pl

PRODUCENT/PROMOCJA:
Agata Życzkowska
Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA’ [frt:nf]
Tel. +48 883-760-405// agata@fundacjarozwojuteatru.pl

www.fundacjarozwojuteatru.pl

Dodaj komentarz