Józef i Maria

Opublikowano Brak komentarzy do Józef i Maria
fotografia Krzysztofa Bielińskiego

JÓZEF I MARIA
(blogteatralny)

Przekład:
Danuta Żmij-Zielińska
Reżyseria:
Grzegorz Wiśniewski
Scenografia: Barbara Hanicka
Muzyka: Jacek Grudzień
Światło: Wojciech Puś
Ruch sceniczny:
Izabela Chlewińska
Współpraca dramaturgiczna: Jakub Roszkowski
Występują: Irena Jun, Stanisław Brudny i Marta Ledwoń

Samotność we współczesnym konsumpcyjnym świecie to główny wątek najnowszego spektaklu Teatru Studio pt. „Józef i Maria”, w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

Sztuki austriackiego dramatopisarza, Petera Turriniego, znanego z radykalnych poglądów i artystycznych prowokacji, kilkakrotnie były już wystawiane na deskach Teatru Studio. „Józef i Maria” to spektakl kameralny, w którym Turrini odchodzi od uprawianej w latach 60-tych i 70-tych dramaturgii szoku. – powiedział reżyser, Grzegorz Wiśniewski.

Tytułowi bohaterowie to obcy sobie ludzie, sprzątaczka (Irena Jun) i stróż nocny (Stanisław Brudny), którzy spotykają się w zamkniętym na czas Bożego Narodzenia domu handlowym. Zbliża się wieczór wigilijny. Rozpoczynają rozmowę, która prowadzi ich daleko w przeszłość. Opowiadają o swojej młodości, na którą wpłynęły dwudziestowieczne totalitaryzmy. Przedstawiają dzieje swoich złudzeń i rozczarowań, aby w rezultacie odkryć przed sobą swoją aktualną sytuację. Są ludźmi starymi i samotnymi, odrzuconymi przez świat agresywnego kapitalizmu. Dialogi Józefa i Marii stopniowo odsłaniają skrywane przez nich uczucia i emocje, a zarazem drastycznie demistyfikują fałsz współczesnych stosunków społecznych.

Fotografia teatralna: Krzysztof Bieliński

fotografia Krzysztofa Bielińskiego
Józef i Maria fotografia - Krzysztof Bieliński
Józef i Maria fotografia - Krzysztof Bieliński
Józef i Maria fotografia - Krzysztof Bieliński

Dodaj komentarz