Bańka mydlana

Bańka mydlana
na podstawie filmu Eytana Foxa
w tłumaczeniu Jana Burzyńskiego

reżyseria i adaptacja scenariusza: Andrzej Pakuła
dramaturgia i adaptacja scenariusza: Jan Burzyński
scenografia, kostiumy i współpraca reżyserska: Agata Baumgart
realizacja projekcji: Wojciech Kaniewski, Tymon Kowalski, Dominik Pałgan
muzyka: Bartosz Borowiec, Jan Burzyński, Bartosz Kaputa

występują:
Waldemar Barwiński, Klara Bielawka, Natalia Kalita, Maciej Nawrocki (gościnnie), Michał Podsiadło (gościnnie), Paweł Tomaszewski (gościnnie), Mikołaj Smykowski (gościnnie)

premiera 16 maja 2010 roku na Małej Scenie Teatru Dramatycznego.

Koprodukcja Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. G. Holoubka i Koroporacji Teatralnej w
ramach projektu MŁODA SCENA.

O przedstawieniu

Bańka mydlana to spektakl inspirowany filmem Eytana Foxa i Gala Uchovskiego. Opowiada historię trójki przyjaciół, młodych mieszkańców Tel Awiwu, dla których media elektroniczne stały się podstawowym środkiem kształtowania egzystencji i kanalizowania własnego doświadczenia politycznego.

Noam, Alon i Ahal próbują żyć w oderwaniu od realnej polityki, tworzyć odrębną rzeczywistość w świecie pogrążonym w permanentnym konflikcie cywilizacyjnym. Odczuwają silną potrzebę zaangażowania politycznego, a zarazem doskonale zdają sobie sprawę z nieskuteczności i jałowości wszelkich form takiego zaangażowania oferowanych przez świat, w którym żyją – świat konfliktu izraelskopalestyńskiego. Mają kłopoty z doświadczaniem, ponieważ czują, że wszystko to, co narzucono im jako „prawdziwy” sposób doświadczenia, jest zwyczajnie sztuczne i nie przystaje do ich wrażliwości. Pojawienie się w życiu Noama i jego przyjaciół Ashrafa młodego Palestyńczyka, gwałtownie zderza i splata ze sobą dwa światy, które za wszelką cenę próbowali rozdzielić: świat polityki i świat prywatny. W spektaklu filmowy Ashraf zostaje zastąpiony medialną fantazją Noama i jego przyjaciół. Obraz medialny zajmuje tu miejsce realnej postaci i służy realizacji pragnienia o wejściu w relację z kimś obcym.


Fotografia P. Eibel

Partner projektu:

Korporacja Teatralna powstała w 2004 roku w Poznaniu z inicjatywy Andrzeja Pakuły. Celem grupy było stworzenie teatru angażującego w swe działania wyłącznie ludzi młodych i skierowanie swojej artystycznej oferty przede wszystkim do młodego odbiorcy.

Teatr miał stanowić alternatywę dla istniejących w Poznaniu teatrów dramatycznych i awangardowych. Do najważniejszych zadań zespołu należały: aktywizacja młodych ludzi oraz popularyzacja teatru jako wciąż żywej, a tym samym gotowej do autentycznej dyskusji o współczesności, dziedziny sztuki.

W ciągu kilku lat Korporacja Teatralna stała się sprawnie funkcjonującą formacją artystyczną, zrzeszającą młodych twórców teatralnych i adeptów sztuk wizualnych.

logo Teatr Dramatyczny Młoda Scena
Teatr Dramatyczny Młoda Scena

W 2008 roku Korporacja Teatralna rozszerzyła swoją działalność na dwa ośrodki miejskie: Poznań i Warszawę, pragnąc stworzyć taki model teatru, który będzie pomostem dla wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy tymi dwoma miastami, jak również -w którym myślenie o mieście jako źródle inspiracji będzie miało charakter globalny w miejsce najczęściej praktykowanego charakteru lokalnego.

W ciągu kilku lat swojej działalności Korporacja Teatralna zrealizowała następujące spektakle:

  • Sny Iwana Wyrypajewa (2004)
  • Romeo wg Szekspira i Sary Kane (2005),
  • Disco Pigs Endego Walsha (2006)
  • Miłość Fedry Sary Kane (2007)
  • Astmę wg prozy Etgara Kereta (2008)

Teatr Dramatyczny w ramach MŁODEJ SCENY chce przekonać młode pokolenie odbiorców sztuki do medium teatru. Zapraszamy młodych twórców i animatorów, eksperymentujemy z nowymi mediami, proponujemy nowoczesne formuły warsztatów. Marzeniem jest pobudzenie wyobraźni oraz otwarcie młodych ludzi na nowe możliwości sztuki teatru.

BAŃKA MYDLANA to druga po WILKU odsłona naszej inicjatywy skierowanej do młodych widzów. Spektaklowi towarzyszyć będą różnorodne działania – pokazy filmów, spotkania, dyskusje oraz cykl warsztatów przygotowanych przez pedagożkę teatralną Justynę Sobczyk.

KORPORACJA TEATRALNA

Grupa młodych artystów i animatorów, którzy teatr traktują jako miejsce żywej rozmowy o współczesności – w Teatrze Dramatycznym zaproponuje zbadanie istoty wpływu wielkiej polityki i mediów na życie zwyczajnych ludzi i kształtowanie ich tożsamości.

Fotografia teatralna: Paweł Eibel

foto Bańka mydlana

Zostaw Wiadomość