XV Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2011

Opublikowano Brak komentarzy do XV Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2011

XV Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2011

Program Festiwalu Korczak

2 października już po raz XV rozpocznie się: Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2011. W ramach Festiwalu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń teatralnych: spektakle, happeningi, wystawy, warsztaty, spotkania z twórcami teatru… Wydarzenia są dedykowane dla: dzieci, młodzieży, dzieci niepełnosprawnych, rodziców, nauczycieli oraz opiekunów.

Od kilkunastu lat każdej jesieni powraca na sceny warszawskich teatrów: Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. Festiwal, który od lat promuje najciekawsze i niepowtarzalne, o wysokiej wartości artystycznej wydarzenia teatralne z Polski i ze świata.

Festiwal niezmiennie organizowany jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Wieloletnia historia Festiwalu (pierwszy zorganizowany był w 1994 roku) to efekt konsekwentnego wybierania spektakli o najwyższym poziomie artystycznym.

Festiwal nawiązuje w poruszanych tematach do myśli Janusza Korczaka (pedagoga, doktora, przyjaciela dzieci, bohatera – który swoje życie poświęcił dzieciom). Zadaniem Festiwalu jest dotarcie do różnych grup wiekowych poprzez wykorzystanie tradycyjnych oraz nowatorskich form teatralnych. Festiwal od 11 lat jest prowadzony przez Grażynę Karwowską-Winiarek, która jest Dyrektorem Festiwalu.

„Trudno wyliczyć wszystkie ważne wydarzenia, które przyniosły poprzednie edycje Festiwalu KORCZAK. Każdy z tych Festiwali był inny, każdy bardzo wyraziście charakteryzował czas i problemy, z jakimi spotykają się kolejne dorastające pokolenia dzieci i młodzieży.

Podejmowaliśmy trudne tematy, rozmawialiśmy o nietolerancji, o braku tożsamości, o biedzie, o problemach z uzależnieniem, o konfliktach pokoleń, o lękach. Tak się złożyło, że liczba 15 w tym roku staje się wieloznaczna. Jedno ze znaczeń jest oczywiste: zapraszamy Was na „KORCZAKA” po raz piętnasty! Ale gdy myślimy o wieku człowieka – „piętnastka” skłania do refleksji. U dorosłych wywołuje wspomnienia. Dla kilkulatków jest odległą przyszłością.

Mam nadzieję, że nasz Festiwal sprzyja wymianie myśli, poglądów i doświadczeń, porusza zmysły, dostarcza wielu niecodziennych wrażeń, przemyśleń i tematów do dalszych rozmów już poza salą teatru… ”

– powiedziała Grażyna Karwowska – Winiarek, Dyrektor Festiwalu.

Tegoroczną tematykę Festiwalu opisała Dyrektor Artystyczna Festiwalu Wiesława Klata:

”Chcemy w teatrze rozmawiać o sprawach najważniejszych: o radościach, o niepokojach, o miłości, o wojnie, o śmierci. O wszystkim co Was – a właściwie nas, nas wszystkich – przejmuje i interesuje”.

Prestiżowe nagrody festiwalowe
Tradycyjnie podczas Festiwalu spektakle teatrów polskich (zespoły zagraniczne są gośćmi honorowymi) oceniać będą dwa zespoły Jurorów. Międzynarodowe Jury dorosłych, które przyzna nagrody Grand Prix – „Złocisty” dla najlepszego spektaklu oraz nagrodę „Kota w worku” – czyli zaproszenie na Festiwal KORCZAK 2012 produkcji nagrodzonego teatru z pominięciem procedury kwalifikacyjnej. Jury dziecięce pracować będzie samodzielnie i wg własnych kryteriów oceny dokona wyboru spektaklu by wręczyć nagrodę „Ziarenko” – związaną z symbolem Festiwalu jakim są słoneczniki.

Więcej informacji na temat Festiwalu KORCZAK dostępnych jest na stronie: www.korczak-festiwal.pl

Dodaj komentarz